Rok 2002

Początkiem stycznia rozpoczęły się prace przy ołtarzu Matki Bożej Różańcowej w starym kościółku, rusztowanie i część figur znajduj się w pracowni konserwatorskiej. Żywe róże składają ofiary na te prace.

07.01.02 - Po bardzo obfitych opadach śniegu Pracujemy przy odśnieżaniu kościółka 10 mężczyzn i jeden ciągnik, a przy parafialnym 11 mężczyzn i dwa ciągniki. Kilka dachów na budynkach w parafii pod wpływem dużego śniegu i odwilży połamało się.

13.01.02 - Po Mszy św. o 15,00 w kaplicy św. Józefa kolejne już 42 posiedzenie Rady Duszpasterskiej. Wysłuchaliśmy prelekcji przygotowanej przez Annę Krupa pt. "Rola świeckich w Kościele", dyskusja wokół poruszonego problemu. Zostało omówione przygotowanie do Nawiedzenia Matki Bożej Częstochowskiej naszej parafii w dniach 07-08.04.02. Zdecydowaliśmy na prace przy remoncie wieży na kościele parafialnym w miesiącu kwietniu i maju. Kółko Rolnicze w Lutczy ofiarowało materiał na deski do rusztowania.

19.01.02 - W budynku Zespołu Szkół w Lutczy odbyło się spotkanie opłatkowe dla ludzi samotnych w naszej wsi zorganizowane przez Caritas i Stowarzyszenie Rodzin Katolickich działających przy parafii Lutcza. Zostało one uświetnione występem uczniów z klasy III Szkoły Podstawowej nr 1 przygotowanym przez wychowawczynię. Była bardzo serdeczna, rodzinna i świąteczna atmosfera kolędowania.

13 -15.02.02. Szkolne Rekolekcje Wielkopostne przeprowadził Ksiądz Dyrektor Administracyjny Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie.

01.03.02 Dziś w Pierwszy Piątek Miesiąca zakończyła się Rodzinna Sztafeta Różańca przygotowująca rodziny naszej parafii do Nawiedzenia Matki Bożej Częstochowskiej. Sześć różańców z Fatimy w Pierwszą Niedziele Adwentu to jest 02.12.2001 r. zabrały rodziny z najbardziej odległej miejscowości od kościoła potem każda rodzina po jednym dniu modlitwy (trzy części) na różańcu zapraszała sąsiadów do tej modlitwy i przekazywała różaniec i w ten sposób w każdej rodzinie szczególnie modlono się na różańcu. Większość rodzin z tej okazji przybywała w dzień, w którym miała różaniec do kościoła do sakramentów świętych. Różaniec przenoszony był od rodziny do rodziny przy śpiewie pieśni Maryjnych. Często wieczorem w tych domach, które gościły różaniec zbierali się sąsiedzi na wspólną modlitwę różańcową i śpiewanie pieśni.

02.03.02 Odbył się parafialny egzamin dla młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania. W skład komisji egzaminującej młodzież wchodzili; ksiądz proboszcz oraz trzech przedstawicieli Rady Duszpasterskiej w Lutczy.

16.03.02 Egzamin diecezjalny dla młodzieży przed bierzmowaniem prowadzi ks. dr Wacław Sopel. Razem z młodzieżą w kościele gromadzą się ich rodzice oraz świadkowie do bierzmowania. egzamin zdali wszyscy w liczbie 36 osób.

17 - 19.03.02 Parafialne Koło Caritas prowadzi zbiórkę darów (do spożycia) do kosza w świątyni przy świętym Antonim.

22.03.02 O godzinie 17,00 rozpocznie się tradycyjna uliczna droga krzyżowa, która gromadzi całą parafię przemierzając z kościoła parafialnego do zabytkowego. W tym roku rozważania stacji przygotowało Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży w Lutczy.

 

LITURGIA WIELKIEGO TYGODNIA

NIEDZIELA PALMOWA– 24.03.2002 r.

 Poświęcenie palm godz. 9,00 i 10,30 z procesją

WIELKI CZWARTEK – 28.03.2002 r

  Msza Święta Wieczerzy Pańskiej o godz. 18,00 upamiętniająca ustanowienie Najświętszego Sakramentu i Kapłaństwa. Przeniesienie Pana Jezusa do Ciemnicy i adoracja do północy.

WIELKI PIĄTEK – 29.03.2002 r.

 Zachęcamy, aby rodzinami odprawiać Drogę Krzyżową i adorować Pana Jezusa w Ciemnicy.

Liturgia Męki Pańskiej  rozpocznie się        o godz. 17,00 Drogą Krzyżową, następnie Liturgia Słowa, Adoracja Krzyża, Komunia Święta i procesja do Grobu Bożego. Adoracja do północy przy Grobie Bożym. W tym dniu obowiązuje post ścisły. Za ucałowanie krzyża można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

  WIELKA SOBOTA – 30.03.2002 r.

 Zachęcamy do odprawiania Drogi Krzyżowej całymi rodzinami i adoracji Pana Jezusa w Grobie Bożym i rodzinnej katechezy o męce Pana Jezusa.

Poświęcenie wody i pokarmów na stół wielkanocny: W kościele parafialnym o godz. 8,30 i 11,00.

W poszczególnych dziesiątkach; Delikatówka – P. Wnęk g. 9,00, Janusza – P. Dudek g. 9,15, Mnichowa Górka – P. Turoń g. 9,30, Podlasy – P. Jarosz g. 10,00, stary kościółek g. 10,30. Gąsiorówki – P. Milczanowski g. 10,45;  Jastrzębskiego – P. Charzewski g. 9,00, P. Wątróbski g. 9,15, Nowa Wieś – P. Wnęk g. 9,30, Kobyle – P. Kurcoń g. 10,00, Szkoła pod Domaradzem g. 10,15, Granica – P. Fortuna  g. 10,30.

W Wielką Sobotę tradycyjnie z miłości do Pana Jezusa powstrzymujemy się od pokarmów mięsnych.

Obrzędy Wigilii Paschalnej rozpoczną się o godz. 18,00 poświęceniem ognia, po którym nastąpi Liturgia Słowa, Liturgia Chrzcielna i Liturgia Eucharystyczna.

Do odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych przynosimy świece.

Adoracja w Wielki Czwartek i Wielki Piątek po nabożeństwach wieczornych:

do godz.20,00 Granica, Podlasy, Buczyny, Kobyla.

20,00 – 21,00 Jastrzębskiego i Koło Szkoły,

21,00 – 22,00  Nowa Wieś, Roslówka, Delikatówka,

22,00 – 23,00 Podsochówka, Małówka, Gąsiorówki,

23,00 – 24,00 Janusza, Mnichowa Górka.

WIELKANOC – 31.03.2002  r.

 Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego

Procesja Rezurekcyjna o godz. 6,00. Prosimy aby dziewczęta zabrały obrazy i feretrony, młodzieńcy zaś sztandary i chorągwie.

W pierwszy i drugi dzień Świąt nie będzie Mszy Św. o 15,00, pozostałe jak w każdą niedzielę. W drugi dzień świąt chrzest dzieci na sumie o 10,30.

 Te wielkie dni święte przeżywajmy jak przystało na katolików: w atmosferze wyci­szenia, rozmodlenia, miłości Boga i każ­dego człowieka.

 

Na powyższe nabożeństwa i obrzędy do kościoła parafialnego serdecznie zapraszają miłych gości i mieszkańców Lutczy duszpasterze

REKOLEKCJE EWANGELIZACYJNE  

LUTCZA

„NIE LĘKAJCIE SIĘ BYĆ ŚWIĘTYMI. UCZYŃCIE NOWE TYSIĄCLECIE ERĄ LUDZI ŚWIĘTYCH!”

Jan Paweł II - Stary Sącz

  Parafia p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny 02 - 06. 04. 2002 r.

Nawiedzenie Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej 07 - 08.04. 2002

 Rekolekcje ewangelizacyjne i nawiedzenie poprowadzi: o. Anzelm Frączek paulin z Włodawy n/Bugiem

MATKA NAWIEDZAJĄCA SWOJE UMIŁOWANE DZIECI

Głównej uroczystości Nawiedzenia, której przewodniczył ks. bp. Edward Białogłowski wśród wszystkich kapłanów dekanatu strzyżowskiego na czele z księdzem prałatem Adamem Nowakiem. W czasie kazania o. Anzelm Frączek zauważył: „Tym bardziej przybywając w Niedzielę Miłosierdzia Bożego możemy rozumieć, że Ona nie przestaje kierować naszego wzroku na Jezusa Miłosiernego, który nie opuszcza nikogo z parafian. Daje nam czytelny znak, że bogaty w miłosierdzie jest obecny na drogach życiowych każdego”.

Jakże, więc można było pozostać obojętnym? Czyż to nie ma nas pobudzać i doprowadzić do tego, co najważniejsze? Jak można opierać się smutnej i zatroskanej twarzy Tej, która tak z daleka przybywa, która modli się za nami? Do Tej, więc, która jest Matką ludzkich dróg w pokorze serc wołamy, aby okazała nam się nadal Matką mimo słabości, niewierności. Prosimy tez o kierowanie drogami naszego życia, abyśmy nie zagubili Jezusa – nasza Bramo Niebieska. Także nocą uginaliśmy nasze kolana przed Nią. Były zapewne chwile szczerej rozmowy, dzielenia się tym, co nurtuje, niepokoi, co boli, ale też tym, co raduje, weseli. Co odczuwaliśmy i nagromadziliśmy w swoich sercach, co nam dyktowało serc w tym czasie, co przeżywaliśmy? Co rozstrzygaliśmy w naszych sumieniach? Jakie była moja modlitwa wówczas? Jaka była moja postawa? Czy obecność smutnej zatroskanej twarzy, Jej wzroku nie przemawiały do nas swą głębią, nie skłoniła do zastanowienia się nad swoim życiem nawrócenia, postanowień? Taką szansę wszyscy mieliśmy.

W Jej obecności o godz. 24,00 była sprawowana Msza święta, na którą przybyli starsi dzieci, młodzież, wszyscy napełnieni chęcią gorliwej modlitwy w intencji powołań kapłańskich i zakonnych. Na wspólną Eucharystie zgromadzili się: dostojny Gość ks. bp Adam Szal, księża rodacy na czele z seniorem ks. Ignacym Barą, a także ci, którzy pełnili posługę kapłańską w poprzednich latach w Lutczy. Zabrakło dawniejszego proboszcza ks. Antoniego. Kazanie wygłosił ks. Marek Mnich – lutczanin, który w głównej mierze zwrócił uwagę na Tę, która jest Królową Apostołów. Wskazywał na Nią jako naszą nadzieję. Ona to trzyma przy sercu Syna swego i wskazuje na Niego – jako cel i sens trudzenia się, wysiłków także i na drodze kapłańskiej służby. I choć zatroskana, ale pełna pokoju i nadziei, mocna, silna, niepokonana, godna naśladowania.

W ten czas odwiedzin Matki Bożej naszej parafii nie pominięto także tych, którzy odeszli do Pana. Gorące modlitwy zanosiliśmy podczas procesji na cmentarz i pośród grobów naszych bliskich, krewnych, znajomych. Modliliśmy się za tych, z którymi bawiliśmy się, których znaliśmy, z którymi pracowaliśmy, których nam czasem bardzo brakuje. Nie ominęła nas tutaj na pewno refleksja o tym, że w przyszłości czeka nas to samo, że śmierć dotknie każdego z nas. I ta świadomość nieuchronnej śmierci winna towarzyszyć nam w naszej codzienności, weryfikując nasze działanie, postępowanie, czyny. Taka łączność modlitewna z nimi była bardzo potrzebna.

Matka Boża także spotkała się z chorymi i staruszkami o godzinie 9,00 w poniedziałek. Jak wiele mieli do powiedzenia Jej? Świadczy fakt, że nie chcieli odejść od Niej chodź dzieci zniecierpliwione czekały na zewnątrz świątyni.

Swój udział w uroczystości Nawiedzenia Obrazu mieli także uczniowie Zespołu Szkół i Szkoły Podstawowej nr 2, uczestnicząc we Mszy świętej dla środowiska szkolnego. Wszyscy zgromadzeni przed wizerunkiem Jasnogórskiej Maryi, chętnie wysłuchali słów skierowanych do uczniów, nauczycieli, obecnych niektórych rodziców. Traktowały o ważnym miejscu naszej Matki w kształtowaniu serc i umysłów Jej szkolnych podopiecznych> Nie zabrakło słów wdzięczności wobec nauczycieli, wychowawców za ich trud, wysiłek w wychowywaniu, nauczaniu powierzonych im dzieci. Celebrans podkreślił jak ważne jest dawanie podstawy szacunku dla wartości duchowych i pokazywanie ich roli w życiu.

Udział w adorowaniu Jasnogórskiej Pani podkreślony został poprzez odnowienie zawierzenia Matce Bożej obydwu szkół. Wyrażono tym wdzięczność Maryi za Jej matczyną opiekę, którą okazuje nam wszystkim. Klęcząc przy Obrazie, odmówiono akt zawierzenia tak jak przed pięciu laty; kolejno przez dyrektorów, przedstawicieli nauczycieli, rodziców, uczniów.

W ten sposób Matce Bożej powierzone zostały na nowo losy Szkół w Lutczy. Podczas uroczystości dokonano także poświęcenia pamiątkowego obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, który został procesyjnie przeniesiony i zawieszony w nowym budynku szkolnym.

Jakże wzruszające było spotkanie Matki Bożej z mamami naszej parafii ich małymi dziećmi w południe. Każda mama swoje pociechy powierzała Jej w okpię, by Maryja czuwała nad ich życiem.

Przyszła chwila pożegnania w Godzinie Miłosierdzia – 15,00 zgromadzili się znów wszyscy parafianie. Ksiądz proboszcz po celebrze Mszy świętej zawierzył całą wieś Matce Bożej wraz ze wszystkimi problemami naszej wspólnoty, naszych rodzin. Kiedy odprowadziliśmy Obraz Jasnogórski do kaplicy samochodu i na nowo wróciliśmy do świątyni, coś brakowało? Każdy z uczestników wewnętrznie skupiony, ze łzami w oczach spoglądał na tron, z którego przez ostatnie 24 godzin wpatrywała się w każdego, kto tylko do Niej przyszedł.

I czyż nie należy składać podziękowań Matce Przenajświętszej i Jezusowi za przeżycie tych Świętych Chwil, które zbliżyły nas do Boga, Kościoła, ludzi i pomogły spędzić dwadzieścia cztery godziny w innym Bożym i błogosławionym świecie?

Jak nie dziękować za nadmiar przeżyć z Jej Obecnością, za błogosławieństwo w czasie tych mocnych rozlegających się tęsknie śpiewów, w czasie niedzielnych i poniedziałkowych uroczystości trwania z Maryją na modlitwie?

Czy to dobowe świętowanie, rozważanie roli Maryi przynoszącej nam Jezusa do naszego życia przyczyniło się do ubogacenia wewnętrznego wszystkich?

W ten czas jedno było pewne:, Kto nie spotkał się z Nią, ten zubożył swoją duszę ...

PRACE PRZY WIEŻY KOŚCIOŁA

24.04.2002 R. Środa - Rozpoczęły się prace remontowe przy wieży na kościele parafialnym. Rusztowanie zostało wykonane w jeden i pół dnia. Po ściągnięciu starej blachy okazało się, że część wieży jest zgnita i wymaga większego niż planowano remontu. Procom prowadzonym na wysokościach towarzyszy szczególne błogosławieństwo Boże i opieka Matki Najświętszej. Pogoda jest wymarzona do takich prac. Parafianie w swoich modlitwach dziękują Panu Bogu za te łaski potrzebne przy pracach kościelnych. Prace zostały ukończone na początku czerwca. Wieża została zakończona krzyżem z chromoniklu i kulą pozłacaną. Został także jeden fajermur od strony cmentarza okuty blachą miedzianą.  

ORGANISTÓWKA

Ta sama firma co pracowała przy wieży kościelnej zremontowała rynny dachowe na organistówce, zamontowała śniegołapy oraz pomalowała dach farbą na kolor brązowy i parapety.

28.04.02 - Niedziela - Kolejne posiedzenie Rady Duszpasterskiej dotyczyło problemu z młodzieżą dorastającą w naszej parafii oraz prac podejmowanych przy wieży kościoła, ołtarzach zabytkowych i ogrodzeniu części cmentarza.

04.05.02 - I Sobota - Jak co miesiąc przez cały rok tak i dziś gromadzimy się na Nabożeństwo Fatimskie o 21,00. Jest to szczególna uroczystość bo Ochotnicza Straż Pożarna ze sztandarem i prowadzi modlitwę różańcową. Ma powstać żywa róża strażaków pod wezwaniem św. Floriana. 

05.05.02 - Niedziela Bierzmowanie młodzieży przygotowanej przez dziewięć dni nowenny do Duch Świętego i spowiedź 01.05. 02 r. odbyło się w Godowej. Przewodniczył ks. Bp Edward Białogłowski.

07.05.02 -Wtorek - O godzinie 21,00 Apel Jasnogórski na pamiątkę Nawiedzenia parafii przez Kopie Obrazu Jasnogórskiego zgromadził wiernych na wspólnej modlitwie i rozważaniu o wdzięczności za dar nawiedzenia. Postanawiamy każdego 7 dnia miesiąca gromadzić się o 21,00 w kościele parafialnym na Apel Jasnogórski.

10.05.02 - Piątek spowiedź przed I Komunią świętą o godzinie 16,00 dla rodziny oraz innych gości.

12.05.02 - Niedziela - Uroczystości Pierwszej Komunii Świętej przewodniczył ks. proboszcz o godz. 10,30. Po południu dzieci gromadzą się jeszcze raz aby oddać się w opiekę Matce Bożej i otrzymują pamiątkowe obrazki i robimy pamiątkowe zdjęcia.

19.05.02 - Niedziele - Uroczystość Zesłania Ducha Świętego przeżywamy rocznice pierwszej komunii świętej na Mszy św. w kościele parafialnym o 7,30

30.05.02 - Czwartek - Uroczystość Bożego Ciała - Po Mszy świętej o 8,300 tradycyjnie wyruszamy w procesji z Najświętszym Sakramentem jak co roku do starego kościółka zatrzymując się przy czterech ołtarzach. Bezpieczeństwa strzegą Panowie z Policji i nasi strażacy. Procesja jest imponująca. Przy szkole ks. proboszcz zaapelował do rodziców, aby dzieciom poświęcali czas na wspólną rozmowę, a nie żeby dzieci rozmawiały tylko z komputerami czy telewizorami. Podczas oktawy Bożego Ciała wierni gromadzą się licznie po południu o 18,00 na procesje Eucharystyczne. Zakończenie oktawy połączone z błogosławieństwem małych dzieci i poświeceniem wianków zgromadziło bardzo dużo wiernych. Cukierki rozdawane są dopiero jutro po procesji w Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa.

03.06.02 - Poniedziałek - Rozpoczęły się prace konserwatorskie przy ołtarzu Matki Bożej Różańcowej w starym kościółku, które potrwają do końca sierpnia.

10.06.02 - Poniedziałek - Pan Prokurator ze Strzyżowa oglądał najstarszy cmentarz w Lutczy, który obecnie jest własnością Gminy Niebylec, gdyż w ostatnim czasie dokonano tam wandalskiego włamania się do jednego z grobów, zniszczono metalową trumnę i naruszono zwłoki zmarłego.

11.06.02 - Wtorek - Prace przy porządkowaniu placu kościelnego po remoncie wieży kościelnej, oczyszczanie desek i londynów z gwoździ z Granicy przyszło 4 mężczyzn i Pan Grabarz z ciągnikiem. a w środę na następny dzień jeden z Delikatówki i 12 z Kobyli i Nowej wsi - Roślówki.

  19.06.02 - Środa - Spowiedź na zakończenie roku szkolnego nie wypaliła. Mimo prośby w ubiegłą niedzielę kierowaną do rodziców, aby posłali dzieci swoje do spowiedzi.

21.06.02 - Piątek - O godzinie 8,15 w kościele uroczyste zakończenie roku szkolnego zgromadziło obydwie szkoły w komplecie. Dzieci z Jawornika prawie wszystkie przystąpiły do Komunii Świętej, nasze zaś w mniejszości przyjęły pokarm Ciała Pańskiego jako siłę na dobre przezywanie wakacji.

OŁTARZYK RENESANSOWY

Podczas prac konserwatorskich przed dwoma laty natrafiono w składziku starego kościoła na bardzo zniszczone elementy ołtarza z kaplicy na starym cmentarzu. Po wykonaniu odpowiednich badań i ustaleniu Komisji Konserwatorskiej postanowiono, aby przeznaczyć go do kultu. Parafia postanowiła dokonać konserwacji ołtarzyka i po tych pracach konserwacji w myśl postanowienia Komisji został umieszczony w kaplicy Pana Jezusa w Ogrodzie Oliwnym pod chórem w kościele parafialnym. Ostatecznie zdecydowano, że w środkowej części ołtarzyka będzie wykonany obraz Bożego Miłosierdzia "JEZU UFAM TOBIE".

Koronacja łaskami słynącego obrazu Matki Bożej Czudeckiej

8 września nasza parafia pod przewodnictwem ks. wikariusza Jana Krausa pielgrzymowała na uroczystości koronacyjne do Czudca. Razem z nimi były delegacje z wieńcami żniwnymi, gdyż odbywały się wtedy także dożynki diecezjalne.

MISJONARZ   Z UKRAINY

15 września 2002 r. w naszej parafii gościliśmy o. misjonarza ze zgromadzenia Ojców Kapucynów pracującego na Ukrainie. Wspomniał w kazaniach jak bardzo moralnie są zniszczone rodziny oraz jak trudno jest zorganizować życie liturgiczne we wspólnotach parafialnych, gdyż brak środków materialnych. Na pamiątkę pobytu w Lutczy otrzymał od nas nowy Mszał oraz zebrał ofiarę na tacę dla swojej wspólnoty parafialnej na Ukrainie.

 

PIELGRZYMKA DO STRZYŻOWA

21 września 2002 r. o godz. 7,30 w strugach deszczu ze starego kościółka w Lutczy wyruszyliśmy po przez Podsochówke na pielgrzymkę dziękczynną za Nawiedzenie naszej parafii przez Obraz Jasnogórski w 7-8.04.02r. naszej parafii. W Żyznowie spotkaliśmy pielgrzymów także z Krasnej i powędrowaliśmy do Godowej. Podczas wędrowania śpiewaliśmy pieśni, odmawiali różaniec oraz uczestniczyliśmy w drodze krzyżowej. O godzinie 10,00 wysłuchaliśmy konferencji ks. proboszcza z Lutczy. Po spowiedzi wyruszyliśmy do Strzyżowa. Przed południem powitał nas ks. dziekan oraz zgromadzeni w kościele parafianie ze Strzyżowa i pielgrzymi z Zarnowej z duszpasterzami. Warto zauważyć, że w pielgrzymce w tak trudnych warunkach atmosferycznych w większości były dzieci i młodzież.

PIELGRZYMKA ŚLADAMI OJCA ŚWIĘTEGO

28 września 2002 r. razem z księdzem wikariuszem pielgrzymowaliśmy autokarem do Bożego Miłosierdzia i Kalwarii Zebrzydowskiej. W Krakowie w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia uczestniczyliśmy w konferencji oraz w Mszy św. na, której była tak wielka liczba pielgrzymów, że nie pomieściła bazylika. Mszę św. koncelebrowało ponad stu kapłanów.

MIŁOSIERDZIE

W Tygodniu Miłosierdzia (6-13.10.02) Parafialne Koło Caritas i Stowarzyszenie Rodzin Katolickich w Lutczy przeprowadziły zbiórkę żywności, odzieży, środków czystości dla najbardziej potrzebujących w naszej parafii.

Rada Duszpasterska przeprowadziła zbiórkę zboża i pieniędzy na Seminarium Duchowne w Rzeszowie

Kolejne posiedzenie Rady Duszpasterskiej

10 listopada 2002 r. braliśmy udział w kolejnym posiedzeniu Rady Duszpasterskie przy parafii w Lutczy. Po referacie Pani z Warszawy o zagrożeniach w wychowaniu dzieci rozgorzała dyskusja oraz padła propozycja przyjścia z pomocą rodzicom w wychowaniu ich dzieci przez powołanie Wiejskiego Uniwersytetu w celu dokształcania rodziców. Inicjatywa bardzo jest na czasie tylko gorzej będzie z realizacją.

KOŁO CARITAS W LUTCZY

ORGANIZUJE ZBIÓRKĘ ZABAWEK I ODZIEŻY DZIECIĘCEJ ORAZ ŚRODKÓW CZYSTOŚCI I ŻYWNOŚCI.

ZBIÓRKA ZABAWEK I ODZIEŻY DZIECIĘCEJ W DNIU 18.12.2002 R. OD GODZINY 15,00 PRZY KOŚCIELE PARAFIALNYM – SALKA BIBLIOTEKI.

ZBIÓRKA ŚRODKÓW CZYSTOŚCI I ŻYWNOŚCI  DO KOSZÓW W KOŚCIELE PARAFIALNYM PRZY FIGURZE ŚW. ANTONIEGO OD 15.12.2002 R.

WSZYSTKIE DARY BĘDĄ ROZPROWADZONE NA TERENIE LUTCZY DLA POTRZEBUJĄCYCH.

WSZYSTKIM OFIARODAWCOM

SERDECZNIE DZIĘKUJEMY.

Przewodnicząca Koła Caritas w Lutczy - Białek Lucyna

ŚWIĘTO SZKOŁY

09.12.02 - Tradycyjnie jak co roku z okazji Uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP w nawiązaniu do wydarzę z przed stu i ostatnich lat. Gdy obecny stary budynek szkoły oddawano do użytku oświaty pod koniec XIX wieku  wtedy wybrano na patrona Matkę Bożą Niepokalaną, której figurka znajdowała się na frontonie szkoły. Pod koniec XX wieku, kiedy został wybudowany nowy budynek szkolny przeniesiono figurkę Matki Bożej ze starego do nowego i dokonano poświęcenia oraz zawierzono szkołę Matce Bożej. I od tego czasu co roku Szkoła w Lutczy świętuje wzywając dalszej opieki Matki Bożej Niepokalanej i dziękując za dotychczasową.  Dzieci, młodzież ze szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum  w Lutczy o godzinie 8,00 zgromadzili się razem z nauczycielami i rodzicami na uroczystej Mszy św.  Po powrocie do szkoły dzieci brały udział w konkursie poezji Maryjnej oraz wysłuchały koncertu w wykonaniu skrzypków z Filharmonii Rzeszowskiej.

Po południu Nauczyciele i Wychowawcy z Lutczy i sąsiednich szkół uczestniczyli w Adwentowym Dniu Skupienia, który został poprowadzony przez ks. Franciszka Dziedzica - Diecezjalnego Konserwatora Zabytków i Moderatora Drogi Neokatechumenalnej w Diecezji Rzeszowskiej.

19.12.02 Czwartek - Adwentowa spowiedź parafialna przy wystawionym Najświętszym Sakramencie od godziny 9,00 nabożeństwem pokutnym rozpoczyna się. Do spowiedzi przystąpiło bardzo dużo parafian mimo nienajlepszej pogody.

20.12.02 Piątek - W naszych szkołach tradycyjnie już dzieci połamały się opłatkiem między sobą oraz z nauczycielami. Także odbyły się w tym dniu przygotowane przez nich misteria o Bożym Narodzeniu oraz wspólne śpiewanie kolęd.

24.12.02 Wtorek - Wigilia Bożego Narodzenia rano pełen kościół ludzi, którzy zabierają do swoich domów światło betlejemskie a potem  wieczorem dopiero w domach rozpoczyna się tradycyjne łamanie opłatkiem i zapala się ozdobne światła, które symbolizują bogactwo łask jakie przynosi nam Nowonarodzony Jezus. Przez cały czas Adwentu w parafii panowała atmosfera oczekiwania na Święta, którą parafianie zachowali przez powstrzymanie się od ubierania wcześniej choinek oraz liczniejsze niż przed rokiem uczestniczenie w roratach codziennie rano o 6,30 poprzedzonych śpiewaniem Godzinek o Niepokalanym Poczęciu NMP.

O północy kto tylko może mimo bardzo silnego mrozu przybywa na pasterkę, aby witać Zbawiciela świata. Wcześniej młodzież z KSM przygotowuje nas półgodzinnym programem do tych radosnych chwil.

W Święta rodziny się odwiedzają a w domach słychać rodzinny śpiew kolęd i brak włączonych telewizorów pozwala całym wspólnotom razem przeżywać Boże Narodzenie.

31.12.02 O godz. 14,00 cała parafia gromadzi się na nieszporach eucharystycznych aby dziękować, przepraszać oraz błagać o błogosławieństwo  na 2003 rok. Ksiądz proboszcz podsumowuje całoroczną działalność w parafii, najpierw od strony duchowej a potem sprawy gospodarcze. O 23,00 czuwanie przed Najświętszym Sakramentem gromadzi sporo parafian mimo bardzo wielkiego mrozu a o północy dzwon ogłasza nam nowy dar Bożego czasu 2003 r. i Mszą świętą rozpoczynamy uroczyście kolejny rok naszego życia w parafii razem z Jezusem i Jego Matką, Maryją.