2003

07.01.03 Wtorek - Najstarszy cmentarz w Lutczy - rozpoczynają się prace przy uporządkowaniu najstarszego cmentarza w Lutczy. Po uzyskaniu stosownych zezwoleń od Wojewódzkiego Konserwatora oraz Urzędu Gminy w Niebulcu parafianie chętnie przystępują do prac porządkowych. Prace trwają i angażują się w większości ci sami parafianie.

19.01.03 Niedziela - Kolejne posiedzenie Rady Duszpasterskiej poświęcone przeżywaniu Mszy św. w rodzinie i parafii oraz świętowanie niedzieli w rodzinie i parafii. Podjęto także  decyzje o kontynuacji prac konserwatorskich przy ołtarzach zabytkowych oraz zmiany pokrycia fajermurów kościoła parafialnego.

22.01.03 Środa - zostały zakończone prace przy porządkowaniu najstarszego cmentarza. Przepracowano w sumie ponad 80 dni roboczych. Towarzyszyła przez cały ten czas codziennie piękna pogoda oraz szczególna opieka Matki Bożej.

22.01.03 Środa - Spotkanie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich i Caritas dla przygotowania opłatka dla ludzi samotnych, chorych  i starszych w parafii w Zespole Szkół w Lutczy dnia 1 lutego br.01.02.03 Sobota - O godzinie 11,00 w budynku Zespołu Szkół w Lutczy odbyło się spotkanie opłatkowe dla ludzi chorych, starszych i samotnych. Najpierw przy figurze Matki Bożej Niepokalanej, która patronuje szkole w Lutczy od XIX w. młodzież na instrumentach muzycznych wykonała kilka znanym melodii kolęd. Potem dzieci pokazały program poświecony dzidziom i babciom. Program przygotowała wychowawczyni razem z klasą I Szkoły Podstawowej. Następnie ks. proboszcz wprowadził nas w Misterium o Bożym Narodzeniu zapraszając do Nazaretu i Betlejem. Z kolei dzieci z klasy III przygotowane przez wychowawczynię przedstawiły atmosferę Nazaretu i Betlejem. W dalszej części spotkania zabrała głos Pani Senator Rzeczpospolitej Polski Janina Sagatowska zwracają uwagę na wychowanie w duchu wartości katolickich i ojczystych. Między innymi powiedziała: "Nie boję się o przyszłość Polski, gdy takie będzie wychowywanie w szkołach jak tego tu doświadczyłam. (...) Bycie Polakiem to ogromna łaska. Ja jestem dumna z tego, że jestem Polką". Także słowo gratulacji do nas skierował Prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Rzeszowskiej Pan Andrzej Szypuła. Zakończył słowami poety francuskiego prosząc Boga o błogosławieństwo dla nas tutaj zgromadzonych. Po odczytaniu przez jedną osobę z zaproszonych gości Ewangelii o Narodzeniu Jezusa i śpiewie kolędy "W śród nocnej ciszy" przeszliśmy do miejsca gdzie nastąpiło poświęcenie opłatków przez księdza i krótkie życzenia - "Życzę Wam, aby każdy z Was był jak Matka Boża, to na pewno niebo zdobędzie i innym będzie dobrze z Wami" - powiedział ks. proboszcz. podczas poczęstunku dzieci jeszcze raz bardzo pięknie śpiewały kolędy a starsi im wtórowali często bardzo wzruszeni. Obyśmy mogli jeszcze raz spotkać się w takiej miłej atmosferze - mówiono na pożegnanie. I tym razem Matka Boża pokazała nam jak bardzo kocha Lutczę i jej mieszkańców.

06.02.03 - Czwartek - wróciła od kilku dni /wtorek/ bardzo śnieżna zima. dziś opady śniegu szczególnie obfite i do tego jeszcze wiatr. Służby komunalne nie dają rady utrzymać dróg przejezdnych.

11.02.03 - Wtorek - XI Światowy Dzień Chorego zgromadził w naszym kościele ponad stu ludzi chorych, którzy po spowiedzi podczas Mszy świętej otrzymali sakrament namaszczenia chorych. Na koniec było nabożeństwo i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem tak jak w Lourdes. Całą uroczystość przygotowało Caritas.

14.02.03 - Piątek od kilku dni wróciły bardzo silne mrozy. temperatura nocą przekracza - 30 stopni Celcjusdza. Ludziom we wsi powoli zaczyna brakować opału do ogrzewania domów. Przedwczoraj na Nowennie modliliśmy się do Matki Bożej, aby zachowała nas od klęski zimna. Rolnicy w Polsce protestują przeciw obecnemu rządowi ale policja pomaga ich z dróg spędzać.

05.03.03 - Środa Popielcowa - Dzień modlitw i postu o pokój na Bliskim Wschodzie ogłoszonym w Kościele Katolickim prze Jana Pawła II. Bardzo dużo ludzi na Mszach świętych dziś przyjmowało na głowę popiół.

19.03.03 - Środa - Uroczystość Św. Józefa Oblubieńca NMP - Odpust Parafialny. Słowo Boże głosił i Sumę celebrował ks. Piotr Roman, dawniejszy wikariusz w Lutczy.

05 - 07.03.03 - Szkolne Rekolekcje Wielkopostne prowadzone są przez ks. Piotra Szyrszenia /SDS/ siostrę zakonną Małgorzatą oraz nauczycieli i katechetę naszych szkół.

24.03 - 01.04.03 - Prace remontowe przy dachu kościoła parafialnego przy wspaniałej pogodzie wiosennej.

02.04.03 - Środa - Porządkowanie strychu kościoła po pracach remontowych, 18 mężczyzn i 1 niewiasta.

03.04.03 - Czwartek - Sprzątanie strychu kościoła i placu kościelnego, 3 mężczyzn i 3 niewiasty.

04.04 - 07.04.03 - Parafialne Rekolekcje Wielkopostne prowadził ks. Piotr Szyrszeń /SDS/.

07.04.03 - Poniedziałek - wróciła bardzo mocna zima, obfite opady śniegu i silny wiatr, a wielu naszym rodzinom brakuje środków na ogrzanie mieszkań.

11.04.03 - Piątek - po Mszy św. o 18,00 mimo nie najlepszej pogody parafianie wyruszają na uliczną Drogę Krzyżową do starego kościółka przez tamę i łąki. Zakończenie przy starym kościółku w strugach deszczu, który towarzyszył prawie cały czas.

13.04.03 - Niedziela Palmowa - poświecenie palm o 9,00 w starym kościółku oraz na sumie o 10,30 z procesją w kościele parafialnym. Przybyło bardzo dużo ludzi oraz wiele małych dzieci z rodzicami.

17.04.03 Wielki Czwartek - Godzina 18,00 Msza Wieczerzy Pańskiej zgromadziła całą wspólnotę parafialną. Do południa w Katedrze Rzeszowskiej ks. wikariusz z Służba Liturgiczną uczestniczyli w przyjęciu przez naszych trzech chłopców posługi lektora.

18.04.03 Wielki Piątek - od rana rodzinami odprawiana jest Droga Krzyżowa oraz adoracja Pana Jezusa w Ciemnicy.

19.04.03 Wielka Sobota - od rana rodzinami odprawiana Droga Krzyżowa, adoracja Pana Jezusa w Grobie, katecheza rodzinna przy Ciemnicy i przy Grobie oraz święcenie pokarmów w kościołach i w poszczególnych dziesiątkach. Wieczorem cała wspólnota parafialna gromadzi się na Liturgii Wigilii Paschalnej.

20.04.03 Wielkanoc od świtu ludzie gromadzą się w kościele a o 6,00 wyrusza procesja Eucharystyczna trzy razy wokół kościoła ogłaszając wszystkim, że Pan Jezus Zmartwychwstał.

21.04.03 Drugi Dzień Świąt - nie było żadnego chrztu dzieci.

27.04.03 Uroczystość Bożego Miłosierdzia - przeżywamy 1rocznicę Nawiedzenia naszej parafii przez Obraz Jasnogórski. Uroczystościom na sumie o godz. 10,30 przewodniczył ks. biskup Adam Szal, dawniejszy wikariusz w Lutczy /1979-1982/. Po sumie rozpoczęła nawiedzać Matka Boża nasze rodziny w kopii obrazu Jasnogórskiego. Po sumie przedstawiciele Samorządu z Gminy i Powiatu oraz Rady Duszpasterskiej z ks. biskupem Adamem zwiedzali stary zabytkowy kościółek.

28.04.03 Poniedziałek - Został przeprowadzony sprawdzian z przygotowania dzieci klasy drugiej ze Szkoły Podstawowej nr 2 przy rodzicach.

29.04.03 Wtorek - Został przeprowadzony sprawdzian z przygotowania dzieci klasy drugiej ze Szkoły Podstawowej nr 1 przy rodzicach.

02.05.03 Piątek - Egzamin parafialny młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania.

03.05.03 Sobota - Uroczystość Matki Bożej Królowej Polski - bardzo licznie wierni gromadzą się na Mszach świętych a szczególnie o 21,00 na nabożeństwie fatimskim.

05.05.03 - Poniedziałek - Przed Pierwszą Komunią Świętą sprzątanie świątyni i wokół niej podjęły rodziny. Pracowało dziś 30 osób.

06.05.03 - Wtorek - Dalszy ciąg porządków przed Pierwszą Komunią Świętą. Dziś pracowało 9 osób.

09.05.03 Piątek - Pierwszą spowiedź przeżywa 35 dzieci ze szkoły Podstawowej nr 1 i 2 o godzinie 16,00.

10.05.03 Sobota - Egzamin młodzieży przygotowującej się do bierzmowania w obecności rodziców prowadzi ksiądz dziekan ze Strzyżowa. Wszyscy kandydaci to jest 30 osób zaliczają pozytywnie sprawdzian.

11.05.03 Niedziela - Na sumie o godz. 10,30 Pierwsza Komunia Święta a potem wspólne zdjęcie z wychowawcami i księżmi w kościele. O godzinie 16,00 nabożeństwo, po którym dzieci otrzymują pamiątkowe obrazki.

13 - 14.05.03 - Pielgrzymka dzieci komunijnych i rodziców na Jasną Górę i do Bożego Miłosierdzia w Krakowie.

16.05.03 Piątek - Kolejny pogrzeb tragicznej nagłej śmierci w naszej parafii w ostatnim miesiącu.

17.05.03 Sobota - Diecezjalny egzamin młodzieży do bierzmowania razem z młodzieżą z Krasnej o godzinie 18,00 prowadził ks. Wacław Sopel.

18.05.03 Niedziela - Godzina 7,30 Rocznica Pierwszej Komunii Świętej.

25.05.03 Niedziela - Po Mszy św. o 15,00 kolejne posiedzenie Rady Duszpasterskiej. Zagadnieniem przewodnim była tematyka obecnych prac Synodu Diecezji - działalność charytatywna w naszej parafii. Także podjęto temat nabożeństwa za zmarłych znajdujących się na najstarszym cmentarzu w Lutczy. Ma to być Drugi Dzień Zielonych Świąt.

26 - 28.05.03 Dni Krzyżowe z procesją błagalną do Krzyża Jubileuszowego o błogosławieństwo w urodzajach i pracy ludzkiej gromadzi całą wspólnotę parafialną.

29.05.03 Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego nasza wspólnota świętuje tak jak w niedzielę. Młodzież i dzieci szkolne oraz dorośli gromadzą się o godzinie 18 i rozpoczyna się główna Msza święta od procesji z figurą Chrystusa zmartwychwstałego.

31.05.03 Sobota Przed Bierzmowaniem młodzież z rodzicami /32 osoby/ przeprowadzili sprzątanie świątyni i otoczenia jej. Zaś o godzinie 16,30 spowiedź święta przed wtorkową uroczystością.

03.06.03 Wtorek - Godzina 18,00 ksiądz biskup Edward Białogłowski udzielił sakramentu bierzmowania ponad stu młodym ludziom z Godowej, Krasnej, Żyznowa i Lutczy.

09.06.03 Poniedziałek - Drugi Dzień Zielonych Świąt o godzinie 16,00 na najstarszym cmentarzu została odprawiona w kaplicy zabytkowej Msza św. i potem procesja za zmarłych spoczywających na tej najstarszej nekropolii w Lutczy.

19.06.03 Czwartek - Uroczystość Bożego Ciała o godz. 8,30 główna Msza św. a potem w procesji do starego kościółka z Najświętszym Sakramentem cała parafii uczestniczy przy wspaniałej pogodzie i asyście Panów Strażaków. O godz. 11,00 zakończenie procesji.

20.06.03 Piątek O godz. 8,15 na uroczyste zakończenie roku szkolnego pod przewodnictwem księdza wikariusza Jana Krausa gromadzi się w świątyni cała społeczność z obydwu szkół w Lutczy przy znacznym w tym roku udziale rodziców, którzy zaczynają dostrzegać powoli potrzebę także i religijnego wychowania swoich dzieci.

26.06.03 Czwartek O godzinie 4,30 na czele z księdzem wikariuszem nauczyciele z Zespołu Szkół w Lutczy dziękują Bogu i Maryi za miniony rok szkolny pielgrzymując do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach i do Matki Bożej w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz Wadowic.

27.06.03 Piątek Uroczystość NSPJ o godzinie 18,00 kończymy procesją eucharystyczną oktawę Bożego Ciała. W tym roku mniej uczęszczało wiernych i dzieci a także szczególnie młodzieży choć mają już wakacje. Były dni, że nie miał kto wziąć z młodzieńców chorągwi czy sztandarów.

30.06.03 Poniedziałek - Rozpoczynają się prace konserwatorskie jako kontynuacja prac przy ołtarzu Matki Bożej Różańcowej w starym kościółku.

12.07.03 Sobota  Koło Parafialne Stowarzyszenia Rodzin Katolickich /SRK/ w Lutczy zorganizowało pielgrzymkę autokarową do Borku Starego na „Jasną Górę Różańca”. Wyjazd o godz. 7,30 z pod kościoła. W programie pielgrzymki: Spotkanie ze siostrzenicą bł. ks. Józefa Kowalskiego w Siedliskach, Msza święta w Sanktuarium przed cudownym wizerunkiem Matki Bożej w Borku Starym, zwiedzanie Sanktuarium. Pobyt w Hermanowej w kaplicy leśnej „Studzience” i obejrzenie sztuki o bł. ks. Józefie Kowalskim pt. „Obrońca Różańca Świętego” i spotkanie z członkami SRK z Hermanowej przy ognisku.

14.08.03 Czwartek  Spowiedź przed odpustem  od 16,00 zgromadziła tak wielką liczbę parafian, że dziewięciu księży spowiadało aż do godz. 18,00.

15.08.03 Piątek Odpust parafialny w Uroczystość NMP Wniebowziętej - Matki Bożej Zielnej - Msze święte: prymaria o 7,30, suma z poświęceniem kwiatów, wieńców i procesją o 11,00  sprawował ks. Marek Prajsner, były wikariusz.,  

01.09.03 Poniedziałek Rozpoczęcie roku szkolnego o godz. 8,15 biorą udział dzieci i młodzież z Gimnazjum, Szkoły Podstawowej Nr 1 i Nr 2 oraz ich nauczyciele, wychowawcy i rodzice.

04.09.03 Czwartek Godzinna adoracja Najświętszego sakramentu przez wszystkie grupy parafialne, a więc: Radę Duszpasterską, Akcję Katolicką, Oazę, Ministrantów, Scholę, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, Przyjaciół Radia Via, Przyjaciół Seminarium Duchownego, Ruch Duchowej Adopcji, Ruch Rodzin Nazaretańskich i Żywy Różaniec.

14.09.03 Niedziela Święto Podwyższenia Krzyża Świętego i z tej racji po mszy świętej o 1500, droga krzyżowa do Krzyża Jubileuszowego przy licznym udziale parafian prowadziło Stowarzyszenie Rodzin Katolickich i Akcja Katolicka w Lutczy.

15.09.03 Poniedziałek w święto Matki Bożej Bolesnej 18 osób podjęło Dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego na Mszy św. o 1800.

18-19.09.03 Zostały przeprowadzone prace remontowe przy moście i drodze do starego kościółka przez Firmię Pana Janusza z Gąsiuorówek.

25.09.03 Czwartek W 5 rocznicę powstania Muzeum Diecezjalnego w Rzeszowie został zaprezentowany obraz św. Agnieszki wypożyczony z Lutczy na tę okoliczność.

01.10.03 Środa rozpoczynają się nabożeństwa różańcowe, na których rozważania i modlitwę różańcową prowadzą poszczególne żywe róże różańcowe.

05.10.03 Niedziela Po sumie w ramach Kongresu Parafialnego Różańca Świętego spotkanie członków żywego Różańca w Lutczy a potem w kaplicy św. Józefa spotkanie  samych Zelatorów. Dziś także rozpoczął się Tydzień Miłosierdzia i tradycyjnie już Caritas i Stowarzyszenie Rodzin Katolickich prowadzą zbiórkę dla potrzebujących a w poszczególnych dziesiątkach /rejonach parafii/ prowadzi się jesienną pomoc dla Seminarium w Rzeszowie.

07.10.03 Wtorek Uroczyste poświęcenie odnowionego ołtarza MB Różańcowej w kościele dojazdowym przez ks. bp Kazimierza Górnegu przy udziale księży z dekanatu i rodaków oraz zaproszonych gości z Urzędu Gminy Niebylec, Starostwa Powiatowego w Strzyżowie, Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Rzeszowie i bardzo małej frekwencji parafian. Słowo Boże o przeżywaniu wiary w życiu na co dzień a nie w sentymentach wygłosił ks. F. Dziezic - Diecezjalny Konserwator Zabytków.

11.10.03 Sobota Z racji Roku Różańcowego pielgrzymujemy do Matki Bożej Strzyżowskiej o 800 wyruszymy razem z parafią Godowa, Krasna, Żyznów i o godz. 1000 w Strzyżowie wszystkie parafie naszego dekanatu modlą się  o pokój na świecie, w intencji rodzin oraz naszej Ojczyzny i Ojca Świętego.

12.10.03 Niedziela Dzisiaj w naszej Ojczyźnie przeżywamy Dzień Papieski. Wcześniej w szkołach odbyły się z tej racji przygotowane przez nauczycieli i młodzież odpowiednie programy.

13-18.10.03 Budowanie drogi na cmentarzu parafialnym z płyt jumbo. Do pracy przychodzi niewielka liczba tych samych mężczyzn i to do tego starszych i schorowanych, ale z Bożą pomocą udało się te prace wykonać. ta droga będzie potrzebna wszystkim a na pewno w dniu pogrzebu.

6-8.11.03 Budowa parkingu przy starym kościółku.

09.11.03 Na ostatnim posiedzeniu Rady Duszpasterskiej zostały poruszone między innymi problemy rodzin i ludzi znajdujących się w potrzebie na terenie naszej parafii, używania przez dzieci szkolne i młodzież w naszych rodzinach napojów alkoholowych, sprawy kontynuacji prac konserwatorskich w kościółku dojazdowym, sprawy związane z ogrzewaniem kościoła parafialnego, sprawy śmieci z cmentarzy, ubezpieczenia majątku parafialnego a w szczególności kościółka dojazdowego oraz problemu z modrzewiami na cmentarzu parafialnym. Zauważono, że drzewa te niszczą pomniki, a spadające konary mogą zagrażać zdrowiu przebywających ludzi, za których powstałe uszkodzenia parafia odszkodowań nie będzie w stanie wypłacić, zresztą słyszycie z telewizji, jakiej kwoty domaga się rodzina od parafii na odszkodowanie za zaistniały wypadek na cmentarzu dla swojego dziecka. Wydaje się, że można by tę alejkę można by obsadzić krzewami ozdobnymi. Gdyby w tej sprawie chciał coś nowego wnieść to bardzo proszę, aby to przedstawić radnych w dziesiątkach. Poruszono także problem pogrzebów i tak po przyprowadzeniu ciała z kaplicy będą śpiewane najpierw nieszpory przez zgromadzonych wiernych a ksiądz w tym czasie będzie mógł posłużyć w konfesjonale i przygotować się do Mszy świętej. Zachęcamy, aby z racji pogrzebu więcej się modlić za zmarłego niż wysiłek wkładać w kwiaty czy ilość zniczy. W najbliższym czasie zostanie przeprowadzona zbiórka na ogrzewanie kościoła parafialnego jak w zeszłe lata. Prosimy zgłosić się po listy.

15.11.03 Rozpoczęły się katechezy przygotowujące młodzież do zawarcia sakramentu małżeństwa. Spotykamy się w soboty o 18,00 w liczbie prawie dziewięćdziesięciu osób.

08.12.03 Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny po ostatnim liście biskupów /30.11.03/ na temat przykazań kościelnych bardzo mało ludzi przyszło do kościoła. Natomiast udała się uroczystość Święta Zespołu Szkół w Lutczy. Po uroczystej Mszy św. o 8,15 młodzież uczestniczyła w Programie „A to Polska właśnie” przygotowanym przez Estradę Rzeszowską. Potem dzieci i młodzież z poszczególnych klas przedstawiły

15.12.03 Spowiedź parafialna adwentowa mało przyszło parafian do sakramentu pokuty.

18.12.03 Brakło i na plebani wody.

27.12.03 Rozpoczęliśmy prace przy budynkach gospodarczych, aby wykonać toalety z wodą bieżącą oraz salkę dla młodzieży – kawiarenkę z czytelnią.