Rok 2011

06.01.11 - Czwartek - Uroczystość Objawienia Pańskiego - Trzech Króli - od tego roku przywrócone jako też święto państwowe. Msze święte tak jak w niedzielę. Dzieci z panią opiekunką Alicją Baszak z Koła Misyjnego odwiedzały nasze rodziny jako "KOLĘDNICY MISYJNI". Zebrane ofiary zostaną przeznaczone na misje.

 

08.01.11 – Pierwszy piątek miesiąca. Ponieważ my kapłani chorujemy to w spowiedzi pomaga nam dziś ks. Mieczysław Szela - rezydent w Czudcu.

 

11.01.11 – Wtorek kontynuowane są prace przy projekcje remontu kościoła zabytkowego.

 

14.01.11 – Piątek od godziny 10.00 Mszą świętą rozpoczęła się całodzienna parafialna adoracja Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie i zakończyła się Mszą świętą o 18.00. Parafianie w tym dniu jeszcze bardziej niż przed rokiem uczestniczyli.

 

20.01.11 - Czwartek zakończenie wizyty duszpasterskiej. Podczas tej kolędy pomagał nam ks. Wacław Turoń MS.

 

22.01.11 – Sobota o godzinie 13.30 w Zespole Szkół imieniem Świętej Rodziny w Lutczy spotkanie opłatkowe przygotowane dla parafian przez Zespół Szkół, Caritas i Stowarzyszenie Rodzin Katolickich w Lutczy. Swoją obecnością zaszczycili nas między innymi: Pan Starosta Robert Godek ze Strzyżowa, Pan Wójt Gminy Niebylec Zbigniew Korab, Pan Sołtys Lutczy Leszek Turoń i wielu zacnych Gości. Uroczystość rozpoczęła się od przemówień i życzeń oraz przedstawienia  przygotowanego przez uczniów.  Łamanie się opłatkiem i śpiewie kolęd oraz wspólne rozmowy sprawiły, że wszyscy zebrani czuli się jak jedna wielka rodzina.

 

25.01.11 - Wtorek przypada kolejna rocznica poświecenia budynków Zespołu Szkół im. Świętej Rodziny w Lutczy przez ks. Biskupa Kazimierza Górnego - 25 stycznia 1997 r.

 

27.01.11 - Czwartek - został złożony projekt budowlany prac remontowo-konserwatorskich kościoła zabytkowego w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Rzeszowie. Gdy uda nam się pozyskać odpowiednie środki do prac przystąpimy jak najwcześniej na wiosnę.

 

30.01.11 - Niedziela - Koło Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszenia Rodzin Katolickich w Lutczy serdecznie zapraszają mieszkańców naszej parafii na widowisko jasełkowe w wykonaniu koła teatralnego z GOK Niebylec w dniu dzisiejszym o godzinie 16.30 do Domu Strażaka w Lutczy.

 

02.02.11 - Święto Ofiarowania Pańskiego – czyli Matki Bożej Gromnicznej Msze święte z poświęceniem gromnic o 7.00, 10.30 18.00.

 

13.02.11 – Niedziela na sumie o 10.30 specjalne modlitwy dla chorych z udzielaniem sakramentu namaszczeniach chorych. Liturgię przygotowało Szkolne koło Caritas pod opieką Pani Teresy Turoń.

 

16.02.11 – Środa Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy z modlitwami poprzedzającymi beatyfikację Sługi Bożego Jana Pawła II  zgromadziła wielu parafian oraz w ramach katechezy przed bierzmowaniem wszystką młodzież z klas II i III Gimnazjum naszej parafii.

 

20.02.11 – Niedziela po sumie katecheza w ramach przygotowań do pierwszej Spowiedzi i Komunii Świętej dla uczniów klas II i ich rodziców z rozdaniem książeczek do modlitwy. Następnie kolejne posiedzenie Rady Duszpasterskiej po Mszy świętej o 15.00. Sprawozdanie z działalności Caritas za rok 2010 złożyła Lucyna Białek. Pan Antoni Baszak Dyrektor Zespołu Szkół im. Świętej Rodzin6y w Lutczy złożył sprawozdanie za posiedzenia Rady Duszpasterskiej Diecezji rzeszowskiej, gdyż reprezentuje on nasza dekanat czudecki. Także podjęto uchwałę o zmianie terminu Mszy świętej sumy w niedzielę na pół godziny później to jest na 11.00. Zostały także poruszone tematy z remontem kościoła zabytkowego.

 

25.02.11 – Piątek zakończono prace przygotowawcze w kościele zabytkowym przed remontem fundamentów i podwalin, które mają się rozpocząć jak tylko zrobi się ciepło. W tym tygodniu także złożyłem wnioski o dotacje na prace remontowe kościoła zabytkowego w Lutczy do Urzędu marszałkowskiego oraz Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymałem w tym tygodniu potwierdzenie poprawnego złożenia wniosku o dotację oraz zarezerwowaną odpowiednią kwotę na te prace.

 

06.03.11 Niedziela rozpoczęliśmy Tydzień Modlitw o Trzeźwość. W gazetce SRK pt. „Z Lutczy” parafianom zostały rozdane dodatkowo deklaracje trzeźwości na Wielki Post.

 

Szkolne Rekolekcje Wielkopostne – Lutcza

Środa Popielcowa 9 marca 2011 r.

10.00               Spotkanie dla Gimnazjum – kościół parafialny

11.00               Msza święta dla Gimnazjum i Szkół Podstawowych

– kościół parafialny

Spotkanie dla Szkół Podstawowych – kościół parafialny

12.30               Spotkanie z nauczycielami – Szkoła Podstawowa nr 2

Czwartek 10 marca 2011 r.

10.00               Spotkanie dla Gimnazjum – kościół parafialny

11.00               Droga Krzyżowa dla Gimnazjum i Szkół Podstawowych

– kościół parafialny

Spotkanie dla Szkół Podstawowych – kościół parafialny

12.30               Spotkanie z nauczycielami – Zespół Szkół im. Św. Rodziny

Piątek – 11 marca 2011 r.

10.00               Spotkanie dla Gimnazjum – kościół parafialny

11.00               Msza święta dla Gimnazjum i Szkół Podstawowych

– kościół parafialny

Spotkanie dla Szkół Podstawowych – kościół parafialny

Rekolekcje prowadził ks. Grzegorz Kosakowski ze Zgromadzenia Księży Michaelitów, obecnie student KUL a pochodzi z parafii Rożnów diecezja Tarnowska.

11.03.11 – Piątek bardzo licznie o godz. 17.00 zebrali się parafianie na nabożeństwie Drogi Krzyżowej. Dziś także o 20.00 bardzo licznie przybyła młodzież na nabożeństwo Drogi Krzyżowej.

 

13.03.11 – Niedziela dziś rozdajemy skarbonki wielkopostne, aby w rodzinach zbierać jałmużnę na pomoc w leczeniu chorych. Na Gorzkich Żalach o 14.00 kazania pasyjne głosi ks. Andrzej Chmiel wikariusz z Niebylca. Po Gorzkich Żalach tradycyjnie do adoracji krzyża bardzo licznie przystąpili mężczyźni naszej parafii. Od kilku Dni rozpoczęły się  prace remontowe przy kościele zabytkowym prowadzone przez Firmę „PORTAL” z Domaradza Pana Kazimierza Gołdę. Ze wstępnych oględzin wygląda, że drzewo w ścianach jest bardziej zniszczone niż przypuszczaliśmy w czasie wykonywania badań i przygotowaniu projektów.

 

15.03.11 – Wtorek przed południem swoją obecnością zaszczycili nas przy pracach remontowych kościoła zabytkowego pracownicy Urzędu Ochrony Zabytków z Rzeszowa, którzy wskazali dalsze sposoby prowadzenia tych prac.

 

16.03.11 – Środa po Nowennie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o 17.00 pierwsza część egzaminu parafialnego dla młodzieży przed bierzmowaniem.

 

18.03.11 – Piątek po nabożeństwie Drogi Krzyżowej o 17.00 druga część egzaminu parafialnego dla młodzieży przed bierzmowaniem. Dziś przekazałem podpisy parafian pod projektem ustawy chroniącej życie dzieci od poczęcia w naszej Ojczyźnie. Młodzież z Gimnazjum bardzo chętnie włączyła się w zbieranie podpisów. Zebrano 387 podpisów pod projektem ustawy.

 

19.03.11 – Sobota Uroczystość Odpustowa ku czci św. Józefa Oblubieńca NMP kazania głosił o 8.00 i 11.00 oraz  sumę odpustową celebrował ks. mgr Henryk Mazur proboszcz z Blizianki. Siedemnastu księży w tym roku z naszego dekanatu włączyło się w modlitwy odpustowe. Tradycyjnie mężczyźni licznie trzymali światło podczas wystawienia Najświętszego sakramentu na koniec sumy.

 

20.03.11 – Niedziela po sumie kolejna katecheza przygotowująca do pierwszej Spowiedzi i Komunii Świętej dzieci z klas II i ich rodziców. Dziś przed Gorzkimi Żalami o 14.00 młodzież z klas III Gimnazjum otrzymała krzyże przed bierzmowaniem od swoich rodziców. Dziś także rozdawaliśmy deklaracje podjęcia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

 

25.03.11 - Piątek Dzień Świętości Życia na Mszy świętej o 17.00 przed Drogą Krzyżową wielu parafian podjęło dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. O godzinie 20.00 Nabożeństwo Drogi Krzyżowej zgromadziło wielu parafian pracujących i młodzieży.

 

26.03.11 - Sobota o godzinie 9.30 diecezjalny egzamin przed sakramentem dojrzałości chrześcijańskiej zdawała młodzież przy swoich rodzicach świadkach do bierzmowania wobec ks. Ryszarda Lisa proboszcza z Sędziszowa Małopolskiego.  Prace prowadzone przez Firmę "PORTAL" - Kazimierz Gołda z Domaradza przy zabytkowym kościele posuwają się naprzód przy remoncie fundamentów, podmurówki i wymianie podwalin.

 

01.04.11 - Piątek o godz. 18.00 wielu parafian uczestniczyło w nabożeństwie Drogi Krzyżowej oraz o 20.00 także licznie młodzież uczestniczyła w nabożeństwie Drogi Krzyżowej z Janem Pawłem II przygotowanym przez młodzież KSM pod kierunkiem ks. Marcina Wikariusza naszej parafii.

 

02.04.11 - Sobota o 20.00 nabożeństwo fatimskie przygotowane przez młodzież z Gimnazjum w 6 rocznicę śmierci Jana Pawła II.

 

03.04.11 - Niedziela o godz. 14.00 na Gorzkich Żalach kandydaci do bierzmowania razem z rodzicami uczestniczą w celebracji przekazania "Modlitwy Pańskiej.

 

07.04.11 – Czwartek o godzinie 11.00 przybyli na plac budowy przy kościele zabytkowym w Lutczy: mgr Zbigniew Jucha Zastępca Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z siedzibą w Przemyślu, pani mgr Barbara Stopyra w celu konsultacji prowadzonych prac remontowych przy fundamentach i wymianie podwalin. Szczegóły zostały omówione z wykonawcą prac Kazimierzem Gołdą Szefem Firmy PORTAL i odnotowanie w dzienniku budowy przez pana konserwatora Juchę. Pracę z ramienia parafii nadzoruje Inspektor Nadzoru mgr inż. Janusz Leń, który też był obecny dzisiaj i przedkładał swoje spostrzeżenia. Także rozmawiano na temat przyszłorocznych prac przy remoncie całego dachu i wieżyczce oraz w przyszłości o zakrystii..

 

08.04.11 - Piątek rozpoczynamy w naszej parafii wielkopostne rekolekcje nabożeństwem Drogi Krzyżowej o 17.30. Rekolekcje będzie prowadził ks. dr Prałat Marian Rajchel, egzorcysta Archidiecezji Przemyskiej. A oto program szczegółowy:

Wielkopostne Rekolekcje Parafialne w Lutczy

 

Piątek – 8 kwietnia 2011

 

godz.    17.30   – Droga Krzyżowa dla wszystkich

                        – nauka rekolekcyjna dla wszystkich

20.00   – Droga Krzyżowa dla młodzieży

                        – nauka rekolekcyjna dla młodzieży

 

Sobota – 9 kwietnia 2011

 

godz.    10.00   – Msza święta i nauka rekolekcyjna

dla wszystkich

13.00   – Msza święta i nauka rekolekcyjna

dla staruszków i chorych

18.00   – Msza święta i nauka rekolekcyjna

dla wszystkich

20.00    Msza święta i nauka rekolekcyjna

dla młodzieży

 

Niedziela 10 kwietnia 2011

 

godz.      7.30   – Msza święta dla wszystkich

              9.00   – Msza święta dla wszystkich

            11.00   – Msza święta dla młodych rodzin

            14.00   – Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym

                        – Msza święta recytowana dla tych,

którzy nie mogli być przed południem

 

Poniedziałek 11 kwietnia 2011

Dzień Spowiedzi Świętej Parafialnej

 

godz.    11.00   –    12.00 – Spowiedź święta

            12.00   –    Msza święta

            15.30   –    17.00 – Spowiedź święta

            17.00   –    Msza święta

            19.00   –    20.00 – Spowiedź święta

 

11.04.11 - Poniedziałek parafianie bardzo licznie przystąpili do spowiedzi świetlej wielkopostnej.

 

15.04.11 - Piątek dziś po Mszy świętej o 17.30 parafialnie bardzo licznie uczestniczyli w nabożeństwie plenerowym Drogi Krzyżowej  na trasie kościół parafialny do kościoła zabytkowego, której stacje zostały erygowane w dniu nadania imienia Świętej Rodziny naszym szkołom w Lutczy (08.12.2010 r.).

 

17.04.11 - Niedziela - młodzież z księdzem katechetą pielgrzymują do Katedry w Rzeszowie autokarem. Procesja przed sumą z palmami. W tym roku Koło Gospodyń Wiejskich w Lutczy wykonało bardzo piękne dwie duże palmy, które Panie niosły w strojach regionalnych podczas procesji.

 

20.04.11 - prace przy remoncie fundamentów i wymianie podwalin przy kościele zabytkowym zostają zawieszone na czas Świąt.

 

21.04.11 - Wielki Czwartek dziś (cały autokar) Służba Liturgiczna razem z księdzem Marcinem wzięli udział we Mszy Świętej Krzyżma Świętego w Katedrze Rzeszowskiej. O godzinie 18.00 cała parafia zgromadziła się na Liturgię Wieczerzy Pańskiej. Bardzo licznie parafialnie trwali na adoracji Pana Jezusa w ciemnicy do północy - kaplica św. Józefa.

 

22.04.11 - Wielki Piątek od samego rana całymi rodzinami parafianie przybywają na adorację Pana Jezusa w ciemnicy a następnie rodzinami odprawiają Drogę Krzyżową w kościele. O godzinie 17.00 rozpoczęła się Liturgia Męki Pańskiej od wspólnej Drogi Krzyżowej. Wieczorna Liturgia zakończyła się przeniesieniem Pana Jezusa do grobu - kaplica pogrzebowa oraz adoracją indywidualną Krzyża Świętego przy śpiewie Gorzkich Żali. Wieczorne dzisiejsze nabożeństwo zgromadziło w świątyni chyba wszystkich parafian.

 

23.04.11 - Wielka Sobotą przed południem poświecenie pokarmów na stół wielkanocny oraz bardzo liczna adoracja całymi rodzinami Pana Jezusa w Grobie Bożym. O 19.00 Liturgia Wigilii Paschalnej pięknie przygotowana przez Liturgiczna Służbę Ołtarza, Akcję Katolicką oraz Scholę.

 

24.04.11 - Wielkanoc - przy wspaniałym śpiewie przyrody uczestniczyliśmy w procesji rezurekcyjnej rano o 6.00 a następnie w uroczystej Mszy Świętej z przygotowaną liturgiczną przez Liturgiczną Służbę Ołtarza i Scholę. Serdecznie dziękuje za przygotowanie Ciemnicy, Grobu Bożego oraz Liturgii Wielkiego Tygodnia: Księdzu Marcinowi, Panu Kościelnemu, Panu Organiście, Służbie Liturgicznej Ołtarza, Scholi, Panom Strażakom oraz tym, którzy nieśli światło, sztandary, feretrony i baldachim podczas procesji rezurekcyjnej.

 

29 - 30.04.11 - Nabożeństwa przygotowujące naszą parafię na przeżywanie beatyfikacji Jana Pawła II odbywają się o godzinie 20.00.  Frekwencja parafian zastraszająco słaba, gdyby nie młodzież przed bierzmowaniem, kościół byłby prawie pusty. Nie poznaje tych ludzi jak szybko odchodzą od rzeczy świętych, ale dokąd biegną i po co?

 

01.05.11 - Niedziela w Rzymie o godzinie dziesiątej Msza święta, której przewodniczy Papież Benedykt XVI i ogłasza Jana Pawła II Błogosławionym. Dziś przez południe tak jakby zamarł świat, totalna cisza na drodze, żaden samochód nie porusza się, wszyscy przed ekranami telewizji przeżywają uroczystości beatyfikacyjne Jana Pawła II.

 

03.0511 - Wtorek Uroczystość NMP Królowej Polski na sumie modlitwa dziękczynna za za beatyfikację Jana Pawła II, poza Panami Strażakami i delegacjami Zespołu Szkół im. Świętej Rodziny, które wystawiły poczty sztandarowe niewiele parafian w Mszy dziękczynnej. Brak dzieci i młodzieży.

 

06.05.11 - Piątek o godzinie 16.00 Pierwsza Spowiedź Święta dla dzieci z klas drugich Szkół Podstawowych. Kościół sprzątają i ubierają oraz otoczenie parafialne porządkują rodzice dzieci klas pierwszych. Zaś rodzice dzieci klas drugich - komunijnych takie sprzątanie i przygotowanie będą czynić przed odpustem na 15 sierpnia.

 

08.05.11 - Niedziela o godzinie 11.00 Uroczystości Pierwszej Komunii Świętej, przeżywają 23 rodziny dzieci klas drugich Szkół Podstawowych. kilka rodzin Po południu przyszło tylko kilka rodzin zawierzyć swoje dzieci Matce Bożej na nabożeństwie majowy.

 

10.05.11 - Wtorek po kilku dniowym przygotowaniu modlitewnym 33 rodziny przeżywają dziś w Niebylcu sakrament bierzmowania swoich dorastających dzieci z klas trzecich Gimnazjum. Sakramentu udzielił ks. Bp Kazimierz Górny.

 

15.05.11 - Niedziela o godzinie 9.00 przeżywamy rocznicę pierwszej Komunii Świętej dzieci z klas trzecich Szkół Podstawowych.

 

16.05.11 - Poniedziałek - Pielgrzymka rodziców i dzieci od pierwszej Komunii Świętej tradycyjnie na Jasnej Górze i w Łagiewnikach dziękuję za te wielkie dary dla rodzin.

 

02.06.11 - Czwartek autokarem grupa parafian i dzieci z Koła Misyjnego biorą udział w Kongresie Misyjnym w Rzeszowie oraz w nabożeństwie dziękczynnym za beatyfikację Jana Pawła II i 20 rocznicę jego pobytu w Rzeszowie, kiedy beatyfikował patrona naszej diecezji Bpa Józefa Sebastiana Pelczara.

 

11.06.11 - Sobota odwiedzili nasz kościół zabytkowy w trakcie trwających prac remontowych pracownicy z Urzędu Ochrony Zabytków.

 

13.06.11 - Poniedziałek Drugi Dzień Zielonych Świąt na najstarszym cmentarzu o godzinie 16.00 w kaplicy była Msza święta ofiarowana za zmarłych parafian. Cmentarz został oczyszczony na tę okoliczność i kaplica przygotowana. Bardzo serdecznie dziękuję tym, którzy w te prace się włączyli. Przybyło z terenu całej parafii wielu mieszkańców.

 

19.0611 - Niedziela po Mszy świętej o 15.00 kolejne posiedzenie Rady Duszpasterskiej poświecone zagrożeniom religijnego rozwoju młodego pokolenia naszej parafii. Zostały przedyskutowane sposoby przychodzenia z pomocą rodzinom w tym względzie. Postanowiono, aby  po Mszy świętej o 9.00 także błogosławić przy balaskach małe dzieci. Zaproponowano, aby rodzice dzieci od pierwszej Komunii świętej w danym roku przygotowywali kościół parafialny przed odpustem na matkę Bożą Zielną  - 15 sierpnia.

 

21.06.11 - Wtorek od godziny 17.00 spowiedź na zakończenie roku szkolnego dla dzieci i młodzieży. Bardzo licznie przybyli do sakramentu pokuty.

 

22.06.11 - Środa o godzinie 8.30 Msza święta na zakończenie roku szkolnego zgromadzili się uczniowie naszych szkół z pocztami sztandarowymi, rodzicami i nauczycielami. Cieszy fakt, że powoli nasze środowisko dostrzega  co w życiu człowieka jest najważniejsze. Że bez Boga ani do proga. Po południu przygotowania do jutrzejszej Uroczystości Bożego Ciała.

 

23.06.11 - Czwartek - Uroczystość Bożego Ciała. Msza święta o 8.30 zgromadziła mniej niż przed rokiem parafian. Po Eucharystii wyruszyliśmy na procesję do czterech ołtarzy. W tym roku nie miał kto pilnować porządku na trasie procesji oraz nie zabrano sztandarów, feretronów i figur. Dziękuję Zespołowi Szkół za sztandary na procesji z Jezusem obecnym w Najświętszym Sakramencie. Ołtarze bardzo pięknie przygotowane i starannie przez mieszkańców poszczególnych dziesiątków: Pierwszy - Granica, drugi Kobyla, trzeci Delikatówka, czwarty Nowa Wieś i Roślówka. Z ogromnym uznaniem do faktu że mieszkańcy tak do tego podeszli z przejęciem i się wspólnie do tych prac wszyscy zaangażowali.

O godzinie 15.00 uroczysta Msza Święta w intencjach Jubilatów Państwa Józefy i Stanisława Szostaków z Kobyli świętujących 60 rocznicę zawarcia sakramentu małżeństwa wraz ze swymi dziećmi i ich rodzinami.

 

25.06.11 - Sobota Msza święta o godzinie 11.00 rozpocznie diecezjalne spotkanie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich na kolejnym Walnym Zebraniu. Po Eucharystii procesja z Najświętszym Sakramentem wokół świątyni. Dalsza część odbyła się w Zespole Szkół  im. Świętej Rodziny w Lutczy. Wzruszający dla wszystkich był program artystyczny w wykonaniu uczniów naszych szkół oraz rodziców poświeconej tematyce problemów życia rodzinnego. W dowód wdzięczności za żywe świadectwo wiary naszej parafii na kilka godzin Pan Jacek Kotula  pozostawił wystawę, którą można oglądać na placu kościelnym.

 

29.06.11 - Środa Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, parafianie licznie uczestniczyli w modlitwach i Mszach świętych w obronie życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Żal tylko że w innych parafiach nie było przed południem sumy.

 

01.07.11 - Piątek Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa po półgodzinnej adoracji Najświętszego Sakramentu procesja Eucharystyczna z uczczeniem Serca Bożego o godzinie 18.00. Przez całą oktawę Bożego Ciała parafianie bardzo licznie uczestniczyli w adoracji i procesjach z Najświętszym Sakramentem.

 

02.07.11 - Sobota zostały wykonane po dwu dniach poręcze na schodach do kaplicy pogrzebowej.

 

12.07.11 - Wtorek na rzece Stobnica rozpoczęły się roboty remontowe przy moście na drodze Małówki. Prace te potrwają do końca sierpnia.

 

18.07.11 - Poniedziałek bardzo silna burza przeszła nad naszą parafią. Wyładowanie atmosferyczne, które jej towarzyszyły uszkodziły systemy alarmów na plebanii i w kościele zabytkowym oraz drzewa przy plebanii i kościele. Zostały podjęte prace przy usunięciu awarii w alarmach a w najbliższym czasie zwrócę się z pismem do Urzędu Gminy o zgodę na usuniecie 5 świerków.

 

25.07.11 - Poniedziałek rano i wieczorem po Mszach świętych zostały pobłogosławione pojazdy mechaniczne. Mogło więcej kierowców przybyć na to okolicznościowe nabożeństwo.

 

01.08.11 - Poniedziałek - Dziś kilku parafian wzięło udział w VII Narodowej Modlitwie o Trzeźwość w Miejscu Piastowym o godzinie 16.30 Konferencji a o 18.30 we Mszy świętej, której przewodniczył Arcybiskup Józef Michalik – Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

 

02.08.11 - Wtorek możliwość zyskania odpustu zupełnego „Porciumkuli”. Warunki; pobożne nawiedzenie kościoła parafialnego połączone z modlitwą Ojcze nasz i Wierzę Boga oraz dowolną w intencjach Ojca św. i przyjęcie Komunii Eucharystycznej w tym dniu.

 

06.08.11 - Sobota - Niepokalane Serce Maryi uczciliśmy o 6.45 i 20.00 nabożeństwem fatimskim. Różaniec i procesję fatimską mieli przygotować i poprowadzić lektorzy i ministranci, ale okazało się, że są na wakacjach? Od czasu do czasu wychodzą w naszej parafii zaniedbania rodziców w wychowaniu religijnym młodego pokolenia.

 

07.08.11 – Niedziela -Pani Maria Mnich z Małówki zwróciła się za pośrednictwem Caritas z uprzejmą prośbą o wsparcie finansowe w celu odbudowy nowego komina. Serdecznie dziękuję za dotychczasową pomoc i wsparcie parafianom, Gminie oraz naszemu Parafialnemu Zespołowi Caritas. Ofiary na ten cel dziś były przez parafian składane do puszek Caritas.

 

08.08.11 – Poniedziałek trwają nadal prace remontowe przy kościele zabytkowym prowadzone przez parafian jako wkład parafii ze środków własnych. Powoli zmierzamy do zakończenia prace w tym roku.

 

13.08.11 – Sobota od samego rana trwają przygotowania do odpustu parafialnego. Rodziny dzieci, które w tym roku przystąpiły do Pierwszej Komunii Świętej włączyli się po raz pierwszy w te przygotowania. Najpierw wykoszono dziś trawę przy budynkach parafialnych i uporządkowano teren a następnie przystąpili do sprzątania kościoła parafialnego oraz ubrania w kwiaty i zioła polne. Kościół przepięknie został ubrany i udekorowany na Uroczystość Matki Bożej Zielnej. Także i parafianie przygotowali się do właściwego przeżywania odpustu przez bardzo liczną spowiedź świętą od godz. 16.00 – 17.30. Spowiadało 6 kapłanów. Dziś także ponad dwadzieścia osób wzięło udział w pielgrzymce na uroczystości do Matki Bożej w Kalwarii Pacłwaskej razem z parafianami  z Godowej.

 

14.08.11 – Niedziela Dziś po Mszach świętych zbieramy ofiarę do puszek Caritas na rzecz o głodujących w Afryce, zwłaszcza w Południowym Sudanie i Erytrei. Zaś o 14.00 w Baryczce odbyły się dożynki gminne, w których prezentowali wieńce nasi parafianie.

 

15.08.11 – Poniedziałek Uroczystość Matki Bożej Wniebowziętej ona prymarii o 8.00 kazanie wygłosił ks. Daniel Garbacik wikariusz Godewej, który celebrował  sumę  o 11.00 oraz poświęcił wieńce dożynkowe, owoce kwiaty i zioła. W tym roku wieńce dożynkowe wykonali: Koło Gospodyń Wiejskich w Lutczy razem z darem ofiarnym ołtarza, Dzieci ze swoją opiekunką Panią Marią Boho oraz Stowarzyszenie Rodzin Katolickich. Wieczorem zaszczycili nas swoją obecnością dawniejsi wikariusze pracujący za księdza Wilka w parafii.

 

17.08.11 – Środa od rana mieszkańcy Podsochówki bardzo licznie przystąpili do końcowych porządkowych prac przy kościele zabytkowym. Zostały wykoszone trawy i jeszcze poprawione prace przy niwelacji terenu. Dzisiaj pracowało prawie dwadzieścia osób z Podsochówki i Małówki. Dziś na terenie naszej parafii doszło w tym tygodniu do drugiego śmiertelnego wypadku na drodze.

 

18.08.11 - Czwartek zostały przywiezione dary Caritas dla najuboższych parafian w ramach programu PEAD 2011 za kwotę ponad ośmiu tysięcy złotych. W najbliższym czasie jeszcze przed niedzielą Panie z Zespołu Parafialnego Caritas rozprowadza do najbardziej potrzebujących w naszej parafii według zasad programu.

 

20.08.11 - Sobota Dziś kilka rodzin naszej parafii bierze udział w modlitwie o trzeźwość narodu polskiego, zorganizowanej  przez Stowarzyszenie Miłość i Odpowiedzialność, przy współpracy z Duszpasterstwem Rodzin Diecezji Rzeszowskiej i Archidiecezji Przemyskiej  w Miejscu Piastowym  pod hasłem „II PODKARPACKIE WESELE BEZ TOASTU”.

 

18.08.11 – Czwartek Zostały przywiezione dary żywnościowe Caritas przez Firmę Stanisława Ciuby.

 

20.08.11 – Sobota Panie z Zespołu Parafialnego Caritas rozprowadzają dary według kryteriów podanych przez Caritas Diecezji Rzeszowskiej.

 

22.08.11 – Poniedziałek przystąpiliśmy do remontu mieszkania dla księdza wikariusza. Prace wykonują nasi parafianie (Bobola Zdzisław, Daniel, Janusz Łukasz, Stawarz Franciszek, Paweł, Józef, Wojciech, Drążek Paweł.

 

24.08.11 – Środa dzisiaj zebrała się komisja konserwatorska i dokonała odbioru prac remontowo-budowlanych prowadzonych przy kościele zabytkowym „Remont fundamentów i wymiana podwalin” na obecnym etapie.

 

24.08.11 – Dzisiaj Ksiądz Biskup naszej diecezji mając na uwadze potrzeby duszpasterskie wiernych z dniem 25 sierpnia tego roku zwalnia z obowiązków wikariusza Parafii Lutcza ks. mgr Marcina Grabosia i mianuje wikariuszem parafialnym w Parafii św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie. Zaś mając na uwadze potrzeby duszpasterskie wiernych, z dniem 24 sierpnia mianuje Księdza mgr Wojciecha Niemca neoprezbitera wikariuszem Parafii Lutcza. Równocześnie udziela Księdzu, na czas spełniania powyższej funkcji, ogólnego upoważnienia do asystowania przy zawieraniu małżeństw w tejże parafii oraz jurysdykcji do głoszenia Słowa Bożego i spowiadania wiernych. Księdzu Marcinowi bardzo dziękujemy gorliwą za służbę dla naszej parafii i życzymy wielu łask Bożych i opieki matki Bożej w dalszej pracy kapłańskiej i zapewniamy wyrażać naszą wdzięczność modlitwami. Zaś nowego wikariusza proszę o życzliwe przyjęcie i otoczenie go swymi modlitwami.

 

26.08.11 – Piątek Matki Bożej Częstochowskiej o godzinie 9.00 na pogrzebie zebrała się dziś bardzo licznie nasza wspólnota parafialna oraz wielu gości.

 

27.08.11 – Sobota powoli dobiegają końca prace przy mieszkaniu księdza wikariusza choć upał od kilku dni ponad 30 oC. Natomiast bardzo potrzebna okazała się klimatyzacja w kościele parafialnym w tych sierpniowych dniach upalnych.

 

01.09.11 - Czwartek o 8.30 w rozpoczęciu nowego roku szkolnego wzięli udział uczniowie, rodzice i nauczyciele naszych szkół bardzo licznie przystępując do Komunii Świętej podczas Mszy Świętej.

 

14.09.11 – Środa o 17.00 rodziny naszej parafii oraz gości zgromadzili się w kościele parafialnym na Mszę świętą a następnie wzięli udział bardzo licznie w nabożeństwie Drogi Krzyżowej w plenerze od kościoła parafialnego do zabytkowego przy, którym na zakończenie udzielił błogosławieństwa ks. wikariusz Wojciech Niemiec.

 

15.09.11 – Czwartek o17.00 w kościele parafialnym zgromadzili się rodzice oraz ich dzieci ze  Szkół Podstawowych oraz Gimnazjum w ramach Tygodnia Wychowania. Konferencję dla rodziców na temat wychowania katolickiego w rodzinach wygłosił ks. proboszcz parafii.

 

16.0911 – Piątek o 17.00 dzieci i młodzież z Gimnazjum oraz Szkół Średnich razem z rodzicami polecali Bożemu Miłosierdziu rodziców i nauczycieli, przewodniczył ks. wikariusz.

 

17.09.11 – Sobota – o 17.00 w świątyni na modlitwie różańcowej w intencjach wychowania trwają wszystkie grupy parafialne: Rada Duszpasterska, Żywy Różaniec, Akcja Katolicka, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, Duchowa Adopcja, Caritas, Schola, Ministranci, Oaza Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Kandydaci do Bierzmowania (III a i b), przewodniczył ks. proboszcz.

 

18.09.11 – Niedziela o11.00 Uczniowie Gimnazjum kl. III a i b oraz ich Rodzice uczestniczą w celebracji Modlitwy Pańskiej. Po Mszy świętej o 15.00 podczas kolejnego posiedzenia Rady Duszpasterskiej przedyskutowano następujące tematy: o pomocy wychowawczej dla naszych rodzin (tematyka kazań dotycząca uświadomienia rodzicom problemu wychowania  i odpowiedzialności przed Bogiem za wychowanie młodego pokolenia, sposób przeprowadzenia pomocy jesiennej dla Seminarium i na utrzymanie cmentarzy, o pracach remontowych na plebani oraz przy kościele zabytkowym w tym roku i planowanych na rok 2012.

 

19.09.11 – Poniedziałek o 18.00 środowiska szkolne: uczniowie, rodzice i nauczyciele Szkół Podstawowych, Gimnazjum i Średnich w modlitwie do patronów diecezji oraz Świętej Rodziny polecają sprawy wychowania młodego pokolenia.

 

23.09.11 - Piątek o 19.00 Sekcja Ekonomiczna Rady Duszpasterskiej ostatecznie zdecydowała o sposobie pomocy jesiennej i planowanych pracach przy kościele zabytkowym w 2012 roku.

 

24.09.11 - Katolickie Stowarzyszenie Rodzin zorganizowało pielgrzymkę dla parafian. Najpierw spotkanie w Miejscu Piastowym ze Świętym Michałem Archaniołem i bł. ks. Markiewiczem oraz odwiedziny u Sióstr Michalitek. Następnie nabożeństwo Drogi Krzyżowej na pustelni  św. Jana w Dukli. Z kolei pobyt w Komańczy modlitwy różańcowe i Apel Jasnogórski w kaplicy klasztoru, zwiedzanie muzeum sługi Bożego Prymasa Wyszyńskiego i modlitwy na cmentarzu z I wojny światowej oraz kapliczce. Następnie spotkanie ze Świętym Andrzejem Bobolą w Strachocinie w kościele w bocznej kaplicy przy jego relikwiach została odmówiona Koronka do Bożego Miłosierdzia z kolei zwiedzanie Bobolówki z budującą się Drogą Krzyżową przedstawiającą męczeńską śmierć Świętego Andrzeja oraz modlitwy przy figurze Matki Bożej Japońskiej.

Dziś także w naszej parafii przeżywaliśmy kolejny dzień skupienia Ruchu Rodzin Nazaretańskich dla animatorów z diecezji Sandomierskiej, Przemyskiej i Rzeszowskiej.

 

25.09.11 - Niedziela o 11.00 po sumie kolejna katecheza dla rodziców dzieci klas drugich szkół podstawowych w ramach przygotowania do pierwszej spowiedzi i Komunii Świętej.

 

27.09.11 - Wtorek po południu chłopcy z Gimnazjum za zgoda rodziców i pod opieką Pana Dyrektora Zespołu Szkół im. Świętej Rodziny w Lutczy pracowali przy porządkowaniu terenu przy kościele zabytkowym.

 

02.10.11 - Niedziela rozpoczął się kolejny Tydzień Miłosierdzia podczas, którego organizowana jest pomoc jesienna na utrzymanie Seminarium.

 

07.10.11 - Piątek o 17.00 na nabożeństwie różańcowym dzieci z klas drugich Szkół Podstawowych razem z rodzicami uczestniczyli w katechezie o różańcu świętym i otrzymali poświecone różańce do odmawiania w rodzinach jako przygotowanie do pierwszej spowiedzi i Komunii Świętej.

 

10.10.11 - Niedziela - dziś przedstawiciele Rady Duszpasterskiej przeprowadzili zbiórkę do puszek na utrzymanie Seminarium Duchownego w Rzeszowie na wszystkich Mszach Świętych..

 

11.10.11 - Poniedziałek wieczorem zostało przekazane zboże (57 worków pszenicy) zebrane jako pomoc jesienna dla Seminarium. Firma Pana Stanisława Ciuby zboże załadowała i przetransportowała oraz kwota 1 685,00 zł.

 

13.10.11 - Środa rozpoczęły się prace przy remoncie alejki na cmentarz..

 

22.10.11 - Sobota po nabożeństwie różańcowym o 17.00 dziś rozpoczęły się katechezy przygotowujące do sakramentu małżeństwa dla młodzieży - kurs przedmałżeński dla 40 osób

 

23.10.1 - Niedziela dziś przedstawiciele rady Duszpasterskiej zbierają ofiary do puszek na utrzymanie cmentarzy w naszej parafii. O godzinie 14.00 w Domu Strażaka w Lutczy widowisko pt. "Jaśkowe wesele" w wykonaniu Zespołu Teatralno Obrzędowego ”Wielopolanie” z Wielopola Skrzyńskiego.

 

26.10.11 - Środa rozpoczęły się prace przy remoncie alejki na cmentarz parafialny.

 

29.10.11 - Sobota zakończyły się prace przy alejce na cmentarz. Serdeczne Bóg zapłać za przeprowadzony remont alejki Panu Stefanowi Turoniowi.

 

02.11.11 - Środa - Dzień Zaduszny o godzinie 15.00 na cmentarzu przy drodze do Strzyżowa procesja żałobna przy przepięknej pogodzie zgromadziła parafian na modlitwie za zmarłych.

 

07.11.11 - Poniedziałek - został złożony wniosek do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o dofinansowanie planowanych na 2012 rok prac remontowych przy kościele zabytkowym z XV w. w Lutczy.

 

11.11.11 - Piątek - Święto Niepodległości Polski w porządku niedzielnym na Mszach świętych licznie w kościele gromadzili się parafianie i goście. Na sumie wystąpiły poczty sztandarowe Szkoły Podstawowej im. Świętej Rodziny w Lutczy, Gimnazjum im. Świętej Rodziny w Lutczy, Ochotniczej Straży Pożarnej w Lutczy.

 

12.11.11 - Sobota - mieszkańcy Podlasów i Podsochówki pracowali przy uporządkowaniu i wygrabieniu liści przed zimą wokół kościoła  zabytkowego w Lutczy.

 

20.11.11 – Niedziela o 11:00 – Msza święta o uwolnienie i uzdrowienie była celebrowana przez ks. Marka Janiaka MSF ze Świętej Rodziny w Rzeszowie a modlitwom z poświeceniem wody, soli i oleju przewodniczył Egzorcysta naszej diecezji ks. Marian Jaśkiewicz MSF przy wypełnionej świątyni bardzo licznie gośćmi i wiernymi naszej parafii.

 

27.11.11 - Niedziela po Mszy świętej o 15.00 kolejne posiedzenie Rady Duszpasterskiej poświęcone zagadnieniom nowego roku duszpasterskiego, problemom ubogich rodzin w naszej parafii oraz pracom bieżącym i przy kościele zabytkowym.

 

28.11.11 - Poniedziałek - Rozpoczęliśmy tradycyjne roraty rano o 6.00.  Tradycyjnie z opłatkami rozpoczęli odwiedziny naszych rodzin Pan Kościelny i Pan Organista. Dziś uporządkowano złamane drzewo przy plebanii. Serdeczne Bóg zapłać za wykonaną pracę.

 

01 - 03.12.11 dokończenie prac instalacji odgromowej na budynkach gospodarczych i plebanii. Także został uporządkowany cmentarz przy drodze do Strzyżowa (ponad 40 worków odpadów po zniczach) oraz parafialny w tym tygodniu.

 

08.12.11 - Czwartek - Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP o godzinie 11.00 w świątyni parafialnej zgromadzili się licznie parafianie, rodzice oraz uczniowie ze swymi nauczycielami i pocztami sztandarowymi naszej szkoły. W pierwszą rocznicę nadania Zespołowi Szkół w Lutczy imienia Świętej Rodziny Mszy świętej przewodniczył były wikariusz naszej parafii ks. Marcin Graboś oraz wygłosił okolicznościowe kazanie, w którym rozwiną misję Szkoły im. Świętej Rodziny "Wychowujemy i kształcimy dla Bożej chwały i na pożytek Ojczyzny". Skuteczność tego procesu jest uzależniona także od współpracy rodziców, szkoły i parafii. Podpowiadał, aby te trzy podmioty jednym głosem prowadziły młode pokolenie w przyszłość. Po uroczystościach w świątyni dalsze świętowanie miało miejsce w budynku szkoły przy udziale zaproszonych gości, rodziców, uczniów oraz nauczycieli.

 

09.12.11 - Piątek - Dziś Panie z Parafialnego Zespołu Caritas rozprowadzają dary dla potrzebujących rodzin, które nasza parafia otrzymała  z magazyny Caritas Diecezji Rzeszowskiej.

 

11.12.11 – Parafialny Zespół Caritas w Lutczy organizuje zbiórkę darów świątecznych dla potrzebujących do koszy zarówno w sklepach jak i w kościele od 11 do 18 grudnia bieżącego roku.

 

14.12.11 – Środa spowiedź parafialna adwentowa. O godzinie 10.30 przygotowanie i adoracja Najświętszego Sakramentu i od 11.00 – 12.00 spowiedź święta, na którą zapraszamy chorych i staruszków. Msza święta o 12.00. Następnie od 14.30 przygotowanie i adoracja Najświętszego Sakramentu i spowiedź święta od 14.45 – 15.45 oraz 16.30 – 17.00. Msza święta o 17.00. Tych, którzy nie będą mogą w ciągu dnia przystąpić do spowiedzi świętej zapraszamy wieczór od 20.00 – 21.00. Słabiej słyszących prosimy, aby korzystali ze spowiedzi świętej w zakrystii. Bardzo prosimy nie odkładać spowiedzi bliżej Świąt. W dzień spowiedzi drzwi do kościoła będą otwarte tylko od strony plebani.

 

24.12.11 – Wigilia Bożego Narodzenia po Roratach o 6.00 bardzo licznie zebrani parafianie zabierają Światło Betlejemskie do swoich domów. Przed północą odwiedzają groby swoich zmarłych na cmentarzu parafialnym by bardzo licznie uczestniczyć w Mszy Świętej Pasterce.

 

31.12.11 - Sobota o godzinie 14.00 parafialnie dzisiaj bardzo licznie zebrali się na nabożeństwo kończące rok 2011. W kazaniu okolicznościowym podsumowującym rok pracy duszpasterskiej w parafii ksiądz proboszcz zwrócił uwagę na zagrożenia życia religijnego we współczesnym świecie i przypomniał, że Bóg jest wierny swoim obietnicom. Podczas naszego życia jest miłosierny dla nas, gdy błagamy o to miłosierdzie. Gdy umrzemy ten Bóg stanie się wtedy dla nas sędziom sprawiedliwym i za dobre życie wynagrodzi niebem, ale za złe osądzi sprawiedliwie i otrzymamy karę, nawet piekło. Przypomniał wstrząsające słowo Boże z 1.Kor 6,9 – 10 „Czyż nie wiecie, że niesprawiedliwi nie posiądą królestwa Bożego? Nie łudźcie się! Ani rozpustnicy, ani bałwochwalcy, ani cudzołożnicy, ani rozwięźli, ani mężczyźni współżyjący z sobą, ani złodzieje, ani chciwi, ani pijacy, ani oszczercy, ani zdziercy nie odziedziczą królestwa Bożego”. Bóg za taki styl życia będzie zdecydowanie karał, mimo, że współczesny świat bardzo taki pogański styl bardzo lansuje w mediach. Bóg nie pozwoli z Siebie i ze Swego prawa naigrawać. Bóg jest cierpliwy, ale Bóg jest też i sprawiedliwy i dotrzymuje wszystkich obietnic. Za dobro da niebo, ale za zło da także i piekło. Jak żyłeś taka i będzie wieczność. Kończąc zaprosił na adorację Najświętszego Sakramentu od 23.00 a o północy na Mszę świętą, aby razem z Chrystusem rozpocząć Nowy Rok 2012.