Rok 2014

01.01.14 – Środa Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki rozpoczęliśmy nocną adoracją Najświętszego Sakramentu i Mszą Świętą o północy.

 

05.01.14 -  Niedziela Kolędnicy Misyjny z Zespołu Szkół im. Świętej Rodziny w Lutczy pod opieką Pani Alicji Baszak odwiedzali rodziny naszej parafii Roślówka i w stronę kościoła parafialnego.

 

06.01.14 - Poniedziałek Uroczystość Objawienia Pańskiego parafianie bardzo licznie uczestniczyli w Mszach Świętych w porządku niedzielnym.

 

09.01.14 - Czwartek dziś ksiądz wikariusz zakończył kolędę części parafii od strony Stobnicy północnej gdzie kościół parafialny (dziesiątki; Podsochówka, Gasiorówki, Buczyny, Koło Szkoły, Jastrzębskiego, Nowa Wieś, Roślówka i Kobyle).

 

10.01.14 - Piątek dziś koniec kolędy przez ks. proboszcza po przeciwnej stronie rzeki (dziesiątki; Granica, Delikatówka, Janusza, Mnichowa Górka, Małówka, Podlasy).

 

11.01.14 - Sobota dziś od rana rozpoczęły się badania dendrologiczne drzew przy kościele zabytkowym.

 

16.01.14 - Czwartek zakończyły się prace konserwacyjne przy moście do kościoła zabytkowego prowadzone od wczoraj przez Firmę "DOM-MOST" Jana Janusza z Lutczy.

 

17.01.14 - Piątek całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu rozpoczęła się Mszą Świętą o 10.00 i zakończała się też Mszą Świętą o 18.00.

 

25.01.14 - Sobota w Zespole Szkół im. Świętej Rodziny dziś razem uczniowie, rodzice i nauczyciele oraz Stowarzyszenie Rodzin Katolickich mimo wielkiego mrozu przygotowują się do jutrzejszej uroczystości opłatkowej.

 

26.01.14 - Niedziela o godzinie 13.30, mimo dużego mrozu, jak co roku w tym okresie spotkanie opłatkowe dla dziadziów, babć oraz osób samotnych z naszej wsi organizuje Zespół Szkół im. Świętej Rodziny oraz Stowarzyszenie Rodzin Katolickich w Lutczy. Przepiękna współpraca rodziców uczniów klas I, II i III  z nauczycielami pozwoliła przeżyć niecodzienne chwil wszystkim uczestników spotkania. Przepiękne przedstawienie przygotowane przez uczniów pod opieką Pani Alicji Baszak „Z cienia Niepokalanej” ukazujące atmosferę domu rodzinnego Karola Wojtyły – bł. Jana Pawła II wzbudziło refleksję nad sytuacją naszych rodzin oraz było kolejnym etapem przygotowania do czekającej nas kanonizacji Wielkiego Papieża Polaka. Życzenia dla starszych w wykonaniu uczniów oraz pomoc młodzieży w obsłudze stołów z Gimnazjum nadały temu spotkaniu charakter rodzinny. Naprawdę doświadczyliśmy wiele ciepła i miłości oraz życzliwości od każdego uczestnika spotkania. Bardzo dziękujemy za tak liczną obecność oraz za przygotowanie tego spotkania noworocznego, w którym także uczestniczyli przedstawiciele władz Starostwa i Gminy.

 

29.01.14 - Środa dziś dokonano oględzin dachu kościoła parafialnego. Kilka dachówek jest do wymiany, dużo śniegu wiatr nawiał na strych kościoła. W niedługim czasie trzeba będzie dokonać zmiany pokrycia dachowego kościoła parafialnego. Jeszcze nieskończone prace przy kościele zabytkowym a tu w kolejce prace remontowe przy kościele zabytkowym czekają. Przez kilka ostatnich dni od urzędu do urzędu, aby uzyskać odpowiednie zaświadczenia potrzebne do kontynuowania prac przy kościele zabytkowym. Dokumenty i dokumenty i jeszcze raz tylko dokumenty - a gdzie człowiek? Panie Jezu jak to wszystko ogarnąć i temu podołać?

 

09.02.14 - Niedziela na sumie o 11.00 w ramach Światowego Dnia Chorego wielu naszych parafian uczestniczyło w specjalnym nabożeństwie dla chorych i staruszków.

 

12.02.14 - Środa rozpoczęły się prace pielęgnacyjno-lecznicze zabytkowego drzewostanu przy kościele zabytkowym w Lutczy prowadzone przez Przedsiębiorstwo Usługowe "Środowisko" Kazimierz Światek z Tarnobrzega.

 

17.02.14 - Poniedziałek dziś otrzymałem informację o pomocy finansowej od MKiDN na prace przy kościele zabytkowym Iv Etap 2014 polegające na remoncie i modernizacji: instalacji: elektrycznej, sygnalizacji włamania i napadu, sygnalizacji pożaru, monitoringu oraz remoncie zakrystii i dzwonnicy.

 

19.02.14 - Środa dziś dokonano obcięcia drzew pod linią energetyczną przy kościele parafialnym od strony głównej drogi przez specjalną firmę z ramienia Zakładu Energetyczn3ego.

 

21.02.14 - Piątek po skompletowaniu odpowiednich dokumentów wniosek do MKiDN został dziś zaktualizowany i wysłany. Także dziś zostały ukończone prace przez sąsiadów przy porządkowaniu gałęzi po wtorkowym obcinaniu drzew pod linią energetyczną.

 

23.02.14 - Niedziela po Mszy Świętej o 15.00 odbyło się kolejne posiedzenie Rady duszpasterskiej, na którym omówiono między innymi następujące tematy; rekolekcje szkolne i parafialne wielkopostne, pierwsza Komunia Święta i jej rocznica oraz bierzmowanie w Lutczy 19.05.2014 r. dla części dekanatu, trasę procesji na Boże Ciało. Zastanawiano się nad sprawami gospodarczymi takimi jak sprzątanie kościoła, uporządkowanie i pielęgnacja zieleni przy kościele parafialnym zabytkowym oraz cmentarzy przy drodze do Strzyżowa, prace remontowe w tym roku przy kościele zabytkowym remont i modernizacja instalacji: elektrycznej, sygnalizacji napadu i włamania, monitoringu oraz sygnalizacji pożaru, remont dzwonnicy i zakrystii oraz droga dojazdowa.

 

28.02.14 - Piątek dziś podejmujemy modlitwę i post z inicjatywy Papieża Franciszka w intencji pokoju na Ukrainie.

 

05.03.14 - Środa Popielcowa Msze święte o 8.00, 11.11 i 18.00 zgromadziły bardzo licznie parafian. dziś także rozpoczęły się Szkolne Rekolekcje Wielkopostne, które prowadzi ks. Karol Tomczak Misjonarz Saletyn z Rzeszowa a rodem z Trzcianki k. Poznania.

 

06.03.14 - Czwartek o godz. 10.00 spotkanie z rekolektantem dla Gimnazjum o 11.00 nabożeństwo Drogi Krzyżowej dla wszystkich szkół a następnie spotkanie dla Szkół  Podstawowych - to w kościele parafialnym a następnie spotkanie z nauczycielami w Zespole szkół im. Świętej Rodziny w Lutczy. O 16.00 spowiedź przed pierwszym piątkiem miesiąca a o 17.00 Msza Święta dla rodziców i nauczycieli.

 

07.03.14 - Piątek dzień zakończenia Szkolnych Rekolekcji Wielkopostnych w takim porządku jak w poprzednie dni w kościele parafialnym. Dziękujemy rodzicom i nauczycielom, że tak licznie uczestniczyli razem z uczniami w rekolekcjach. O 17.00 i 20.00 także licznie przybyli parafianie na nabożeństwo Drogi Krzyżowej.

 

09.03.14 - Niedziela o godz. 14.00 Gorzkie Żale a następnie tradycyjnie liczna adoracja Krzyża przez mężczyzn naszej parafii.

 

13.03.14 - Czwartek Pan Lech Eugeniusz wykonał oświetlenie w kaplicy Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz poprawił oświetlenie nad głównym ołtarzem - krzyż w suficie.

 

15.03.14 - Sobota wyznaczone rodziny do sprzątania kościoła na ten tydzień także włączyły się w uporządkowanie terenu po praca przy sianiu nowego trawnika od strony cmentarza.

 

16.03.14 - Niedziela dziś po Gorzkich Żalach o 14.00 w adoracji krzyża bardzo licznie uczestniczyły kobiety naszej parafii.

 

17.03.14 - Poniedziałek została dzisiaj zamontowana między schodami przy wejściu na plac kościelny przepiękna kapliczka dla Świętego Józefa wykonana tez przez Pana Roberta Gołdę i jego kolegów.

 

18.03.14 - Wtorek o 17.00 nowenna miesięcy do bł. Karoliny z okazji 100 rocznicy jej męczeńskiej śmierci najliczniej uczestniczyli uczniowie z klas drugich i trzecich Gimnazjum im. Świętej Rodziny w Lutczy.

 

19.03.14 - Środa Uroczystość odpustowa ku czci Świętego Józefa Oblubieńca NMP tradycyjnie na sumie swoją obecnością zaszczycił nas Zespół Szkół im. Świętej Rodziny z pocztem sztandarowym a mężczyźni  trzymali światło podczas adoracji Najświętszego Sakramentu. Sumę celebrował i kazania też o 8.00 i 19.00 głosił ks. Kanonik Adam Kaczor - Proboszcz z Jawornika. Wszystkim, którzy dziś oddawali cześć Świętemu Józefowi serdeczne Bóg zapłać.

 

22.03.14 - Sobota dziś przy pięknej pogodzie sprzątający uporządkowali drzewa po obcięciu przez Zakład Energetyczny oraz posadzili nowe na placu kościelnym.

 

01.04.14 - Wtorek powoli rozpoczynają przygotowania do prac przy kościele zabytkowym oraz wiele formalności jeśli chodzi o pozyskiwanie środków finansowych ze strony MKiDN oraz WKZ i Samorządów.

 

04.04.14 - Piątek Nabożeństwami Drogi Krzyżowej o 18.00 i 20.00 rozpoczynamy Wielkopostne Rekolekcje Parafialne. Rekolekcje głosi ks. dr Stanisław Gancarek - Moderator RRN Archidiecezji Częstochowskiej, Założyciel i Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich oraz autor książek o tematyce duchowości i rodzinnej.

 

06.04.14 - Niedziela o 11.00 bardzo licznie przybyli na rekolekcyjne spotkanie rodzice z małymi dziećmi (ponad 100 dzieci), które otrzymały specjalne błogosławieństwo. Ojciec Rekolektant pogratulował rodzinom wielodzietnym.

 

08.04.14 - Wtorek o 9.00, 18.00 i 20.00 zakończyły się spotkania rekolekcyjne, które naszą parafię przygotowują do spowiedzi świętej wielkopostnej na 14 kwietnia to jest w Wielki Poniedziałek.

 

11.04.14 - Piątek jak co roku po Mszy Świętej o 17.30 nasza wspólnota parafialna uczestniczyła w nabożeństwie Drogi Krzyżowej w plenerze. Zebrani licznie parafianie nawet dzieci małe przebyli trasę od kościoła parafialnego do kościoła zabytkowego. Rozważanie przygotowały i prowadziły grupy działające w naszej parafii pod przewodnictwem Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. Nad bezpieczeństwem czuwali Panowie z Ochotniczej Straży Pożarnej. Drogę Krzyżową w plenerze erygował ks. Biskup Kazimierz Górny a poświecenia dokonał ks. Biskup Edward Białogłowski podczas uroczystości nadania imienia Świętej Rodziny Zespołowi Szkół w Lutczy.

 

14.04.14 - Poniedziałek Parafialna spowiedź wielkopostna bardzo licznie parafianie przystąpili do spowiedzi świętej, którą zakończyliśmy wieczór dopiero o 21.20 choć planowane było do 21.00.

 

17-20.04 - Jak co roku bardzo licznie parafianie i goście uczestniczyli w nabożeństwach Świętego Triduum Paschalnego. W Wielką Sobotę dodatkowo na Podlasach u P. Marczaka dokonano poświecenia pokarmów na stół wielkanocny.

 

23.04.14 - Środa rozpoczynają się prace IV Etap polegające na remoncie zakrystii, wykonania rynsztoków odprowadzających wody opadowe, remont i modernizacja instalacji: elektrycznej, sygnalizacji włamania i napadu, sygnalizacji pożaru, monitoring przy kościele zabytkowym. także zdecydowaliśmy o przeprowadzeniu remontu dzwonnicy z okazji 550 rocznicy kościoła zabytkowego.

 

25.04.14 - Piątek po Mszy Świętej o 18.00 i procesji o błogosławieństwo w urodzajach z okazji Św. Marka Ewangelisty do krzyży w kaplicy Świętego Józefa zostały po zimowej przerwie wznowione katechezy dla młodzieży przygotowujące do sakramentu małżeństwa (kurs przedmałżeński).

 

29.04.14 - Wtorek o 9.30 zostały odebrane prace pielegnacyjno-lecznizce wykonane przy drzewostanie zabytkowym wokół kościoła zabytkowego. Także zostały przedyskutowane propozycje na prace dotyczące wykonania polichromii we wnętrzu kościoła po remoncie.

 

02.05.14 - Piątek dziś prowadzone są prace w piwnicach kościoła parafialnego przy oknach (szpalety). 

 

03.05.14 - Sobota na sumie o 11.00 ofiarowanej w intencjach Ojczyzny wystąpili: z pocztami sztandarowymi Ochotnicza Straż Pożarna w Lutczy i Zespół Szkół im. Świętej Rodziny w Lutczy oraz Schola.

 

04.05.14 - Niedziela o godz. 9.00 w dniu patronalnym w intencjach Ochotniczej Straży Pożarnej, która przybyła ze swoim sztandarem parafianie modlili się w ich intencjach oraz ich rodzin.

 

05.05.14 - Poniedziałek o godz. 15.00 w kościele parafialnym odbyło się spotkanie przedstawiciela księdza Biskupa (ks. Ryszard Lis - proboszcz z Fary Sędziszowa Małopolskiego) z kandydatami do bierzmowania i ich rodzicami.

 

07.05.14 - Środa po południu wszyscy rodzice dzieci z klas pierwszych Szkół Podstawowych oraz rodzice i młodzież z klas trzecich Gimnazjum bardzo solidnie pracowali przy porządkach wiosennych całego otoczenia budynków parafialnych. Serdeczne Bóg zapłać za zorganizowanie się oraz za wykonaną pracę.

 

09.05.14 - Piątek dziś o godz. 16.00 uczniowie z klas drugich Szkół Podstawowych przystępują do pierwszej spowiedzi świętej w kościele parafialnym w Lutczy. W spowiedzi świętej pomagają nam księża z Godowej - dekanat strzyżowski. 

 

10.05.14 - Sobota po wieczornym nabożeństwie majowym nadzwyczajne posiedzenie Radu duszpasterskiej - sekcja gospodarcza dotyczyło spraw związanych z pracami przy kościele zabytkowym i przygotowaniem do uroczystości 550-lecia kościoła zabytkowego oraz z przygotowaniem uroczystości bierzmowania w dniu 18 maja 2014 r. w Lutczy dla części dekanatu czudeckiego (Połomia, Baryczka, Blizianka, Gwoźnica Górna, Niebylec, Jawornik i Lutcza). Także dzisiaj po południu i wieczór rodzice przygotowywali świątynie do jutrzejszej uroczystości Pierwszej Komunii Świętej. Serdeczne Bóg zapłać drogim rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie tej uroczystości w świątyni.

 

11.05.14 - Niedziela na sumie o 11.00 uroczystość I Komunii Świętej. Mszą Świętą sprawował ks. Marek Turoń MS a kazanie wygłosił ks. proboszcz. Dzieci z klas drugich Szkoły Podstawowej im. Świętej Rodziny oraz Szkoły Podstawowej nr 2 w Lutczy do tej uroczystości przygotował  wikariusz ks. Wojciech Niemiec. O godzinie 15.00 kilka rodziców ze swoimi dziećmi przybyły na nabożeństwo majowe  aby swoje pociech zawierzyć Marce Bożej. Serdeczne Bóg zapłać za przygotowanie duchowe dzieci księdzu wikariuszowi oraz drogim rodzicom i wychowawcom z naszych szkół.

 

18.05.14 - Niedziela o godz. 7.30 uroczystościom pierwszej rocznicy Komunii Świętej dla dzieci z klas trzecich Szkół Podstawowych przewodniczył ks. wikariusz Wojciech Niemiec przy pięknej pogodzie po kilku dniach deszczu.

 

19.05.14 - Poniedziałek rodzice uczniów klas trzecich Gimnazjum im. Świętej Rodziny w Lutczy uprzątnęli otoczenie i ubrali kościół na wieczorne uroczystości bierzmowania. Z tej okazji także została pięknie zagospodarowana skarpa miedzy schodami przy figurze Świętego Józefa przez p. E. Bieszczad z Roslówki z dziećmi. Wieczorem przy bardzo pięknej i ciepłej pogodzie o godz. 18.00 Ks. Biskup Kazimierz Górny udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania z parafii: Połomia, Baryczka, Blizianka, Gwoźnica Górna, Niebylec, Jawornik i Lutcza. Mszę świętą koncelebrowali proboszczowie wspomnianych parafii razem z księdzem dziekanem z Czudca. W homilii ks. Biskup wskazał na ważność modlitwy w życiu człowieka. Podziękował rodzicom za świadectwo wiary oraz kapłanom za przygotowanie młodzieży.

 

20.05.14 - Wtorek o 18.00 bierzmowani razem z rodzicami uczestniczyli dzisiaj w modlitwach dziękczynnych za otrzymany wczoraj sakrament.

 

22.05.14 Czwartek dziś rozpoczęły się prace przygotowawcze do malowania nawy głównej w kościele zabytkowym po remoncie.

 

29.05.14 - Czwartek o godz. 15.00 Ksiądz Dziekan przeprowadził wizytację naszej parafii.

 

31.05.14 - Sobota zakończyliśmy nabożeństwa majowe w naszej parafii. Dobrze, że taka grupka dzieci, młodzieży i dorosłych systematycznie  przychodziła na modlitwy ku czci Matki Bożej.

 

07.06.14 - Sobota w środę i czwartek mało przyszło dzieci i młodzieży do spowiedzi przed pierwszym piątkiem miesiąca. Także w Godzinie Świętej w czwartek mało uczestniczyło oraz w pierwszy piątek miesiąca. Ludziom coraz mniej jest potrzebny Pan Bóg.

 

10.06.14 - Wtorek o 19.30 w kościele parafialnym adoracja Najświętszego Sakramentu dla kapłanów z dekanatu czudeckiego. 

 

15.06.14 - Niedziela godz. 11.00 nasza parafianka Siostra Urszula Dzika złożyła na całe życie śluby w Miejscu Piastowym według Konstytucji Zgromadzenia Sióstr Świętego. Michała Archanioła.

 

18.06.14 - Środa po południu mieszkańcy poszczególnych dziesiątków przystąpili do wykonania ołtarzy na Boże Ciało. Przy dzwonnicy - Małówka, przy grocie Matki Bożej - Podlasy, przy św. Józefie - Janusza i przy figurze Pana Jezusa z krzyżem - Jastrzębskiego. Ołtarze bardzo piękne podkreśliły przejaw wiary bardzo licznych naszych parafia i gości na Mszy Świętej o 8.30 a następnie udział nabożny w procesji.

 

21.06.14 - Sobota przygotowania do jutrzejszej uroczystości ponowienia ślubów wieczystych Siostry Michalitki Urszuli Dzikiej na sumie o 11.00.

 

22.06.14 - Niedziela na sumie o 11.00 przy licznie zgromadzonych parafianach uroczyście ponowiła wieczyste śluby zakonna Siostra Urszula Dzika ze Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła następującymi słowami:  Wszechmogący, Wieczny Boże! Ja, Siostra Urszula Dzika, niegodna sługa Twoja * Odnawiam swą profesję, którą złożyłam na całe życie 15 czerwca 2014 r. w Miejscu Piastowym * i ślubuję czystość, ubóstwo i posłuszeństwo * według Konstytucji Zgromadzenia Sióstr Świętego. Michała Archanioła * Pragnę całym życiem uwielbiać Boga i naśladować Jezusa Chrystusa służąc bliźnim, zwłaszcza biednym i opuszczonym dzieciom * w duchu modlitwy, powściągliwości i pracy * by przy pomocy Niepokalanej Dziewicy, św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza * osiągnąć doskonałą miłość w służbie Bogu i Kościołowi. Amen. Siostra Urszula Dzika. Lutcza 22 czerwca 2014 roku.

 Słowo Boże jak święty Jan Chrzciciel wygłosił ks. Kapelan Sióstr z Miejsca Piastowego. Świadkami tej ponowionej profesji była rodzina oraz zarząd prowincjonalny Zgromadzenia Po Mszy Świętej w uroczystej procesji z Najświętszym Sakramentem uwielbialiśmy Boga za wielkie dary jakie uczynił dla naszej parafii w dniu dzisiejszym.

 

26.06.14 - Czwartek o 18.00 uroczysta Msza Święta z błogosławieństwem małych dzieci, wianków i ziół zgromadziła licznie parafian, którzy uczestnicząc w procesji z Najświętszym Sakramentem oddawali cześć Panu jezusowi i wyznawali swoją wiarę oraz wdzięczną miłość do Zbawiciela. Na zakończenie dzieci, ministranci i schola otrzymali tradycyjne cukierki.

 

27.06.14 - Piątek Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa o godz. 9.00 Mszy Świętej na zakończenie roku szkolnego i katechetycznego przewodniczył wikariusz ks. Wojciech Niemiec. Swoją obecnością uroczystość zaszczycili uczniowie i ich rodzice oraz nauczyciele i wychowawcy z Zespołu Szkół im. Świętej Rodziny w Lutczy z pocztami sztandarowymi oraz Szkoła Podstawowa nr 2 w Lutczy. Na koniec uroczystości Celebrans oddał całe środowisko szkolne naszej parafii Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i pobłogosławił na czas wakacji. Następnie uczniowie, rodzice i nauczyciele udali się do swoich szkół na uroczystość zakończenia nauki w szkołach.

 

30.06.14 - Poniedziałek kolejne spotkanie Komisji konserwatorskiej w celu omówienia dalszych prac przy polichromii nawy głównej kościoła zabytkowego.

 

14.07.14 - Poniedziałek znów spotykamy się w kościele zabytkowym z pracownikami Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków z Rzeszowa i wykonawcą polichromii, aby jeszcze pewne poprawki dodać do prowadzonych prac. Dziś także Ksiądz Biskup naszej diecezji podjął następującą decyzję mając na uwadze potrzeby duszpasterskie wiernych z dniem 26 sierpnia tego roku zwalnia z obowiązków wikariusza Parafii Lutcza ks. mgr Wojciecha Niemca i mianuje wikariuszem parafialnym w Parafii w Libuszy. Zaś mając na uwadze potrzeby duszpasterskie wiernych, z dniem 26 sierpnia mianuje Księdza mgr Mariusza Wawrzynka z Parafii Przemienia Pańskiego z Ropczyc wikariuszem Parafii Lutcza. Równocześnie udziela Księdzu, na czas spełniania powyższej funkcji, ogólnego upoważnienia do asystowania przy zawieraniu małżeństw w tejże parafii oraz jurysdykcji do głoszenia Słowa Bożego i spowiadania wiernych. Księdzu Wojciechowi bardzo dziękujemy za gorliwą służbę dla naszej parafii i życzymy wielu łask Bożych i opieki Matki Bożej w dalszej pracy kapłańskiej i zapewniamy wyrażać naszą wdzięczność modlitwami. Zaś nowego wikariusza proszę o życzliwe przyjęcie i otoczenie go swymi modlitwami.

 

18.07.14 - Piątek prace przy polichromii nawy głównej w kościele zabytkowym komplikują się i przedłużają. Jeszcze będą trwać ponad tydzień.

 

25.07.14 - Piątek dziś rano i wieczorem po Mszy świętej odbyło się błogosławieństwo pojazdów mechanicznych, po którym kierowcy włączyli z tej okazji włączamy się w akcję MIVA Polska pomocy misjonarzom – jeden grosz za jeden kilometr szczęśliwie przejechanej drogi.

 

30.07.14 - Czwartek zostały dzisiaj zakończone prace przy konserwacji polichromii nawy głównej kościoła zabytkowego. Dziś także dzięki parafianom a szczególnie zastępcy Rady duszpasterskiej zostały dokończone prace przy drodze dojazdowej do kościoła zabytkowego od strony północnej.

 

01.08.14 - Piątek dziś słabo parafianie uczestniczyli w nabożeństwach ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa.

 

02.08.14 - Sobota o 20.00 na nabożeństwie fatimskim co miesiąc stała grupa uczestników.

 

04.08.14 - Poniedziałek dziś do południa pracownicy WKZ z Rzeszowa odwiedzili nasz kościół zabytkowy i ocenili toczące się tam prace.

 

10.08.14 - Niedziela godzina 15.00 - tradycyjnie od wielu lat Stowarzyszenie Rodzin Katolickich w Lutczy zaprasza małżonków z naszej parafii, którzy w tym roku przeżywają 25 i 50 lat sakramentu małżeństwa na Mszę świętą w intencjach Jubilatów i ich rodzin. Dzisiaj występ scholi uświetnił uświetnił uroczystość jubileuszową w kościele. Po części religijnej tradycyjnie w salkach katechetyczny odbyło się wspomnieniowe spotkanie przy herbatce i tradycyjnym cieście weselnym przygotowanym przez członków  Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. Dziękujemy przybyłym gościom za to wspólne spotkanie przy stole. jubilatom życzymy wielu łask Bożych i dobrego zdrowia po najdłuższe lata.

 

12.08.14 - Wtorek dziś po południu rodzice dzieci od I Komunii Świętej przystąpili do uporządkowania terenu wokół budynków parafialnych [przed odpustem. Druga część rodziców zajmie się dalszą częścią przygotowań w następne dni.

 

13.08.14 - Środa o 5.15 wyruszyła pielgrzymka naszych parafian jak co roku z parafią Godowa do Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej. Pielgrzymkę organizuje ks. proboszcz z Godowej i nasze Stowarzyszenie Rodzin Katolickich w Lutczy. W tym roku pielgrzymka ma charakter dziękczynny.

 

14.08.14 - Czwartek po nocnych gwałtownych burzach poda prawie cały czas co utrudnia kontynuację przygotowań otoczenia przed odpustem. O godz. 16.00 ośmiu kapłanów posługiwało w konfesjonałach, aby parafianie jak najlepiej przygotowali się do jutrzejszego odpustu.  Po Spowiedzi i Mszy świętej o 18.00 rodzice dzieci komunijnych uporządkowali świątynię i przystroili ją przepięknie w kwiaty i zioła z naszych luteckich pól i ogródków. Świątynia napełniona zapachem polnych kwiatów i ziół oczekuje na jutrzejszą uroczystość odpustową Matki Bożej Zielnej. Drogim rodzicom bardzo dziękuję za zorganizowanie się i za tak wielki wysiłek podjęty i włożenie tyle serca dla uczczenia Matki Bożej Wniebowziętej patronki naszej parafii i kościoła.

 

15.08.14 - Piątek Uroczystość NMP Wniebowziętej - Matki Bożej Zielnej - Pierwszorzędny odpust parafialny. O 8.00 - Prymaria przewodniczył ks. Lesław Pańczak MS a kazanie wygłosił ks. Marek Mnich. Uroczystej sumie o 11.00 z poświeceniem wieńców i kwiatów oraz procesją z Najświętszym Sakramentem przewodniczył ks. Andrzej Turoń a kazanie wygłosił ks. Marek Mnich. Uroczystość uświetnił występ scholi, Panów Strażaków ze sztandarem oraz Zespołu Szkół im. Świętej Rodziny ze sztandarem. Przepiękne wieńce dożynkowe wykonały dzieci z rodzicami, Koło Gospodyń Wiejskich oraz Stowarzyszenie Rodzin Katolickich w Lutczy. Na koniec Mszy świętej w imieniu parafian p. Z. Lubas i p. H. Książka złożyli serdeczne życzenia księżom Markowi i Andrzejowi z okazji 20 rocznicy święceń kapłańskich. Bardzo licznie podczas prymarii i sumie przystąpili do Komunii Świętej goście i parafianie. 

 

20 - 22.08.14 - Zostało odmalowane mieszkanie dla nowego księdza wikariusza, który obejmie posadę w naszej parafii od 26 sierpnia. Odchodzącemu ks. Wojciechowi bardzo dziękujemy za służbę dla naszej parafii i zapewniamy o modlitwie a przybywającego ks. Mariusza Wawrzynka polecamy opiece Matki Bożej Wniebowziętej i św. Józefa patronów naszej parafii i kościołów.

 

25.08.14 - Poniedziałek wieczorem do naszej parafii przybył  nowy ksiądz Mariusz Wawrzynek, który od jutra obejmuje posługę wikariusza dla naszej wspólnoty.

 

29.0814 - Piątek o godz. 19.00 Msza Święta następnie adoracja Najświętszego Sakramentu w ciszy a o 20.00 młodzież i schola poprowadzili modlitwy ze śpiewem uwielbiające Boga. Podczas całego tego nabożeństwa dzieci i młodzież, a także i kilkoro rodziców brało udział i przystąpiło do sakramentu spowiedzi świętej.  Dziękowaliśmy Panu Bogu za czas wakacji i prosili o błogosławieństwo na nowy rok szkolny. O godz. 21.00 ks. Mariusz zakończył spotkanie Apelem Jasnogórskim.

 

01.09.14 - Poniedziałek o godz. 9.00 nasze szkoły rozpoczęły nowy rok od Mszy świętej, którą celebrował w ich intencjach nowy wikariusz - ks. Mariusz Wawrzynek. Środowisko Zespołu szkół im. Świętej Rodziny w Lutczy wystąpiło ze sztandarami. Cieszy obecność wielu rodziców oraz wszystkich nauczycieli pracujących w naszych szkołach.

 

04.09.14 - Czwartek o 18.00 Godzina Święta i nabożeństwo na rozpoczęcie nowego roku pracy formacyjnej dla naszych grup parafialnych. Także przybyli wszyscy kandydaci do bierzmowania. Spotkanie cotygodniowe z nimi będzie kontynuował ks. Mariusz w środy przed nowenną. Mogło przybyć więcej parafian na to nabożeństwo.

 

07.09.14 - Niedziela po Mszy Świętej o 15.00 na kolejnym posiedzeniu Rady duszpasterskiej zostały poruszone zagadnienia wychowania młodego pokolenia, pomocy rodzinom dotkniętym kryzysom, 550-lecia kościoła zabytkowego i związaną z tym uroczystością dziękczynną w dniu 9 października 2014 roku. Przedyskutowano problem nowego porządku nabożeństw w niedziele i święta w naszej parafii. Po różnych propozycjach zaproponowano na przyszłość taki porządek nabożeństw: kościół parafialny: 7.30 lub 8.00, suma 10.00 i 15.00, kościół dojazdowy 11.30 lub 11.45 lub 12.00. te propozycje jeszcze będą uzgadniane i konsultowane.

 

12.09.14 - Piątek powoli dobiegają końca prace IV etapu 2014 przy kościele zabytkowym i rozpoczynają się prace porządkowe i wykończeniowe.

 

14.09.14 – Niedziela Święto Podwyższenie Krzyża Świętego rozpoczynamy IV Tydzień Wychowania Chrześcijańskiego pod hasłem „Prawda fundamentem wychowania”. Z okazji tego Święta serdecznie zapraszamy na nabożeństwo drogi krzyżowej w kościele parafialnym dzisiaj o 14.30 a następnie o 15.00 Msza Święta. Z racji tygodnia wychowania serdecznie zapraszamy:

 

15.09.14 – Poniedziałek rodzice i dzieci przedszkolne, klasy 0 i klasy I Szkół Podstawowych o godz. 18.00.

 

16.09.14 – Wtorek rodzice i dzieci z klas II i III Szkół Podstawowych o godz. 18.00.

 

17.09.14 – Środa Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy rodzice z dziećmi klas IV, V i VI Szkół Podstawowych oraz nauczyciele i wychowawcy Szkół Podstawowych o godz. 18.00.

 

18.09.14 – Czwartek nowenna do patronów diecezji rodzice i młodzież z Gimnazjum oraz nauczyciele i wychowawcy Gimnazjum o godz. 18.00.

 

19.09.14 – Piątek wychwalanie Bożego Miłosierdzia młodzież z szkół średnich i zawodowych o godz. 18.00.

 

20.09.14 – Młodzież przygotowującą się do sakramentu małżeństwa i narzeczeni o godz. 18.00.

 

28.09.14 - Niedziela Rada duszpasterska dziś prowadziła zbiórkę do puszek jako pomoc jesienną dla Seminarium Diecezjalnego w Rzeszowie. dzisiaj także został ogłoszony porządek Mszy Świętych w naszej parafii obowiązujący od 12 października 2014 w niedziele i święta obowiązkowe: kościół parafialny: 7.00 - prymaria, 10.30 - suma, 15.00 - w Godzinie Miłosierdzia, kościół zabytkowy - 9.00.

 

30.09.14 - Wtorek zakończenie prac przy kościele zabytkowym - IV Etap remont i modernizacja instalacji: elektrycznej, sygnalizacji włamania i napadu, sygnalizacji pożaru, wykonanie: monitoringu, rynsztoków odprowadzających wody opadowe, remont zakrystii i dzwonnicy.

 

02.10.14 - Czwartek o godz. 13.00 rozpoczęły się odbiory prac IV - Etapu przy kościele zabytkowym przez Komisję Konserwatorską.

 

04.10.14 - Sobota prawie kościół zabytkowy jest posprzątany po remontach i przygotowany do Uroczystości Jubileuszu 550-rocznicy. Dziś także ukończony został druk książki "550 lat zabytkowego kościoła w Lutczy".

 

08.10.14 - Środa piękna pogoda mieszkańcy Podlasów od samego rana prowadzą prace porządkowe przy kościele zabytkowym. Zaś parafianie z Małówki i Podsochówki sprzątają wnętrze kościoła i dekorują na jutrzejszą uroczystość.

 

09.10.14 - Czwartek o godz. 11.00 rozpoczęła się uroczysta Msza Święta dziękczynna za dar tej świątyni od powitania dostojnych Gości przez Pana Henryka Książka i ks. proboszcza oraz od poświęcenia jej po pracach remontowo-konserwatorskich. Jubileuszowi 550-lecia tej świątyni przewodniczył Ordynariusz Rzeszowski ks. Biskup Jan Wątroba w obecności ks. Biskupa Adama Szala z Przemyśla, który wygłosił słowo Boże do zebranych. Mszę Świętą koncelebrowali z Biskupami księża, którzy pracowali w naszej parafii, księża: sąsiedzi, rodacy, Seniorzy i proboszczowie dekanatu Czudeckiego z dziekanem na czele. W uroczystości wzięli udział: przedstawiciele Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, wykonawcy: p. artysta konserwator Ewa Petryńska,  p. Kazimierz Gołda właściciel Firmy "PORTAL" z Domaradza, p. Marek Feret współwłaściciel Firmy "ELMIX" z Ropczyc, służby nadzoru prac konserwatorskich i remontowych. Marszałka Województwa Podkarpackiego reprezentował jego doradca p.Jan Bury, Swoją obecnością zaszczycili nas: Władze Powiatu Strzyżowskiego z Radnymi i Starostą p. Robertem Godkiem, Władze Gminy z Radnymi i Wójtem p. Zbigniewem Korabem,  nauczyciele ze szkoły Podstawowej nr 2 w Lutczy, nauczyciele i pracownicy Zespołu Szkół im. Świętej Rodziny w Lutczy ze sztandarem, Ochotnicza Straż Pożarna w Lutczy ze sztandarem, przedstawiciele firm działających na terenie naszej parafii, Goście zaproszeni z poza parafii i w małej liczbie sami parafianie. Po skończonym nabożeństwie w świątyni zabytkowej zaproszeni goście, którzy przybyli uczestniczyli w spotkaniu w Zespole Szkół im. Świętej Rodziny; zwiedzając okolicznościową wystawę, wpisując się do księgi pamiątkowej oraz słuchając wstąpień proszonych o głos przez ks. proboszcza gości. Tu taj w Szkole wszyscy poczuli się jak jedna wielka rodzina, która tak podniosłą i radosną uroczystość przeżywa pod okiem Świętej Rodziny z Nazaretu. Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do przeżywanie tej uroczystości Jubileuszowej składam serdeczne Bóg zapłać. Niech Matka Boża Wniebowzięta i Święty Józef patronowie naszych kościołów mają Was w swej opiece.

 

17.10.14 - Piątek w ramach modlitw w intencjach synodu biskupów dzisiaj o godz. 17.00 po Mszy Świętej miało miejsce wystawienie Najświętszego Sakramentu, przed którym młodzież odmawiała różaniec a następnie modlitewne czuwanie z uwielbieniem i dziękczynieniem zakończone indywidualnym błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem. Zebrani parafianie dość licznie włączali się spontanicznie w te modlitwy. 

 

26.10.14 - Niedziela dziś Rada duszpasterska prowadzi kwestę do puszek na utrzymanie cmentarzy jak co roku.

 

30 i 31.10.14 - Parafianie zorganizowali się do budowy przejazdu z parkingu koło kościoła zabytkowego do drogi powiatowej na Małówce. W ostatnie dni wielu parafian przystępowało do spowiedzi świętej z okazji Wszystkich Świętych.

 

01.11.14 - Sobota Uroczystość Wszystkich Świętych przy bardzo pięknej pogodzie goście i parafianie bardzo licznie gromadzili się na cmentarzach w naszej parafii. Dziś także prowadzono przy cmentarzach kwestę na Schroniska Brata Alberta.

 

02.11.14 - Niedziela Dzień Zaduszny po Mszach Świętych modliliśmy się za zmarłych wypominanych w naszej parafii Koronką do Bożego Miłosierdzia. O godz. 13.30 na cmentarzu przy drodze do Strzyżowa odbyła się procesja żałobna z modlitwami za zmarłych.

 

11.11.14 - Wtorek Święto Niepodległości Rzeczypospolitej Polski. Parafianie bardzo licznie uczestniczyli w nabożeństwach prawie tak jak w niedzielę. O godz. 9.00 w kościele zabytkowym nawet ze sztandarami wystąpiły Ochotnicza Straż Pożarna oraz Zespół Szkół im. Świętej Rodziny w Lutczy. Wiele domów i zakładów pracy zostało dziś udekorowane w flagi narodowe.

 

15.11.14 - Sobota od rana mieszkańcy Podsochówki grabili liście przy kościele zabytkowym.

 

16.11.14 - Niedziela wybory do Samorządów smutkiem napawa, że tak parafianie są mało odpowiedzialni za Ojczyznę.

 

21.11.14 - Piątek po Mszy Świętej o 17.00 młodzież pod opieka księdza wikariusza poprowadziła wieczór modlitw uwielbienia w ramach przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 roku. Wielu parafian włączyło się w tę wspólnotową modlitwę.

 

30.12.14 - Niedziela tradycyjnie w Adwencie pierwsza Msza Święta w niedziele o godz. 6.00, po której zostały poświęcone opłatki. Dziś także rozpoczynamy nowennę do Świętej Rodziny przed Świętem szkoły przypadającym na 8 grudnia.

 

01.12.14 - Poniedziałek Roraty tradycyjnie w dni powszednie o godz. 6.00 rano. Od dziś Pan Kościelny i Pan Organista odwiedzają nasze rodziny z opłatkami na Wieczerzę Wigilijną.

 

08.12.14 - Poniedziałek Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP - Święto Szkoły w Lutczy. Roraty o 6.00, suma w kościele zabytkowym o 9.30 oraz dla pracujących i uczących się o 19.00 w kościele parafialnym. Parafianie dość licznie uczestniczyli w tych Mszach Świętych. O godz. 8.00 Msza Święta Szkolna, której przewodniczył ks. Mariusz Wawrzynek wikariusz Lutczy. Kazanie wygłosił ks. proboszcz zachęcają, abyśmy zawierzyli Bogu jak Maryja i nie bali się współczesnych zagrożeń ani dla rodzin ani dla szkół. Bardzo licznie uczestniczyli rodzice, nauczyciele i uczniowie ze sztandarami Zespołu Szkół im. Świętej Rodziny w Lutczy. W Szkole odbyła się druga część uroczystości, w której Pan Dyrektor Antoni Baszak przedstawił  w skrócie historię szkolnictwa w Lutczy oraz dokonał prezentacji Sztandarów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. Następnie uczestniczyliśmy w przepięknym programie poświeconym wartościom rodziny zaprezentowanym przez uczniów pod opieką Pani Alicji Baszak. Na koniec artyści bisowali piosenki z wcześniejszego występu. Rodzice, którzy brali udział w tej uroczystości byli bardzo poruszeni, a niektórzy nawet robili zdjęcia i filmowali scenki.

 

13.12.14 - Sobota już dziś odwiedzamy chorych przed Bożym Narodzeniem, gdyż w tym roku tak została ułożona spowiedź święta w dekanacie, że nie będzie możliwości bliżej Świat bo spowiadamy od pojutrza - 15 XII do wigilii.

 

22.12.14 - Poniedziałek parafialna spowiedź adwentowa od 11.00 do 12.00 a następnie Msza Święta, po południu od 15.00 do 16.00 oraz od 16.30 do 17.00 i Msza Święta bardzo licznie przybyli parafianie. Wieczór od 20.00 do 21.00 także wiele parafian i z sąsiednich miejscowości skorzystało z sakramentu pojednania.

 

24.12.14 - Środa Wigilia Bożego Narodzenia po Roratach rano o 6.00 parafianie bardzo licznie przybyli do kościoła, aby zabrać do rodzinnych domów na Wieczerzę Światło z Betlejem.

 

31.12.14 - Środa po Świętach Bożego Narodzenia bardzo licznie przeżywanych przez parafian i gości dziś zgromadzili się bardzo licznie wierni o godz. 14.00 na Nieszpory kończące Stary Rok i okolicznościowe kazanie podsumowujące życie religijne i gospodarcze w parafii przez ks. proboszcza. O godz. 23.00 kilku dziesięciu parafian przybyło na adorację Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie oraz na Mszę Świętą o północy rozpoczynający Nowy Rok Pański 2015.