Rok 2015

01.01.15 – Czwartek Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki rozpoczęliśmy nocną adoracją Najświętszego Sakramentu i Mszą Świętą o północy.

 

06.01.15 –  Niedziela Kolędnicy Misyjny z Zespołu Szkół im. Świętej Rodziny w Lutczy pod opieką Pani Alicji Baszak odwiedzali rodziny naszej parafii z dziesiątka Janusza w stronę kościoła zabytkowego od godziny 13.00. Dziś Uroczystość Objawienia Pańskiego parafianie bardzo licznie uczestniczyli w Mszach Świętych w porządku niedzielnym.

 

10.01.15 – Sobota dzisiaj zakończona została kolęda czyli wizyta duszpasterska. Wikariusz ks. Mariusz odwiedził rodzina w dziesiątkach: Podlasy, Małówka, Mnichowa Górka, Janusza, Delikatówka, Granica oraz Kobyla a pozostałe ks. proboszcz. Serdeczne Bóg zapłać za podwożenie księży i ministrantów na kolędę, życzliwość, gościnność i serdeczne przyjęcie.

 

11.01.15 – Niedziela po Mszy Świętej o 15.00 kolejne posiedzenie Rady duszpasterskiej dzisiaj poświecone działalności Parafialnego Zespołu Caritas w Lutczy, rekolekcjach szkolnych i parafialnych, nabożeństwach przygotowujących na Światowe Dni Młodzieży 2016 w Krakowie. Także sprawy gospodarcze takie jak prace przy kościele zabytkowym, problem śmieci z cmentarza, parkowanie samochodów podczas nabożeństw przy kościele parafialnym oraz sprawa rezygnacji z pracy Pana Organisty w naszej parafii.

 

14.01.15 – Środa dziś pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków odwiedzili nasz kościół zabytkowy celem przygotowania odpowiednich dokumentów do konkurs organizowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

16.01.15 – Piątek o godz. 18.30 Msza Święta z adoracją Najświętszego Sakramentu i modlitwy uwielbienia zakończyły się Apelem Jasnogórskim.

 

17.01.15 – Sobota o godz. 10.00 Mszą Świętą rozpoczęła się całodzienna parafialna adoracja Najświętszego Sakramentu, w której parafianie bardzo licznie uczestniczyli. O godz. 16.00 zakończyła się Mszą Świętą.

 

18.01.15 – Niedziela jak co roku o godz. 13.30 w Zespole Szkół im. Świętej Rodziny w Lutczy spotkanie opłatkowe dla wszystkich babć, dziadziów oraz osób samotnych w naszej parafii. Misterium o Bożym Narodzeniu oraz życzenia dla starszego pokolenia w wykonaniu uczniów pod opieką wychowawców klas młodszych rozpoczęło spotkanie, w którym życzenia skierował  Starosta Pan Robert Godek oraz Wójt Gminy Niebylec Pan Zbigniew Korab następnie łamanie opłatkiem i życzenia oraz spotkanie przy stole z herbatką i rozmowy oraz śpiewy kolęd zakończyły spotkanie wieczorem.

 

25.01.15 – Niedziela o godz. 14.00 w Domu Strażaka w Lutczy Koło Gospodyń Wiejskich, Ochotnicza Straż Pożarna w Lutczy i Gminny Ośrodek Kultury w Niebylcu zorganizowali III Przegląd Grup Kolędniczych i Teatrów Jasełkowych.

 

02.02.15 – Poniedziałek Matki Bożej Gromnicznej - Święto Ofiarowania Pańskiego światowy dzień życia konsekrowanego. Msze święte do południa tak jak w niedzielę zaś po południu o 19.00 dla pracujących. Na każdej Mszy świętej poświecenie gromnic. Składka przeznaczona jest na klasztory życia kontemplacyjnego w naszej diecezji.

 

03.02.15 – Wtorek poświecenie jabłek i błogosławieństwo gardeł z okazji św. Błażeja na Mszy Świętej o 6.45.

 

05.02.15 – Czwartek Godzina Święta o 17.00 oraz poświecenie chleba, wody i soli z okazji św. Agaty po Mszach Świętych rano i wieczorem.

 

08.02.15 – Niedziela na sumie o 10.30 z okazji Światowego Dnia Chorego udzielaliśmy chorym i staruszkom sakramentu namaszczenia chorych oraz licznie zgromadzeni parafianie uczestniczyli w specjalnym nabożeństwie dla chorych.

 

11.02.15 – Środa Światowy Dzień Chorego na Nowennie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy zebrało się zaledwie kilka osób. Mimo wolnego od zajęć szkolnych nie było dzieci ani młodzieży.

 

18.02.15 - Środa Popielcowa dziś rozpoczęły się Szkolne Rekolekcje Wielkopostne. Rekolekcje przygotowały i będą prowadzić Siostry Zakonne Michalitki z Miejsca Piastowego. A na plebani przy wejściu z sufitu zamiast światła z instalacji elektrycznej cieknie woda. Po interwencji w łazience u ks. wikariusza woda się uspokoiła ale nie wiadomo jak na długo.

 

20.02.15 - Piątek rekolekcje szkolne dziś kończymy Mszą Świętą z udziałem nauczycieli naszych szkół, wszystkich uczniów i ich rodziców. Siostry bardzo dobrze przygotowały rekolekcje i je owocnie przeprowadziły angażując uczestników i dorosłych i uczniów. O godz. 17.00 i 20.00 nabożeństwo Drogi Krzyżowej jak co roku przybyło wielu wiernych.

 

22.02.15 - Niedziela o godz. 14.00 Nabożeństwo Gorzkich Żali a po nim adoracja krzyża przez mężczyzny licznie zgromadzonych. Do południa po Mszach Świętych  występowały prelegentki ze Wspólnoty Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa z Katedry Rzeszowskiej. Zapisało się dziś do tej Wspólnoty 15 parafian.

 

28.02.15 - Sobota dalej problemy z łazienką i rozpoczynam całkowity remont.

 

02.03.15 - Poniedziałek o godz. 9.15 dwu pracowników Narodowego Instytutu Dziedzictwa prowadzą wizję lokalną w kościele zabytkowym do południa.

 

03.03.15 - Wtorek są kontynuowane prace przy łazience - instalacje wodne i kanalizacyjne.

 

05.03.15 - Czwartek o godz. 17.00 Msza Święta a następnie rozpoczęcie działalności w naszej parafii Wspólnoty Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa i ustalono, że te adorację będą prowadzone w czwartki po wieczornej Mszy Świętej przez naszą powstałą Wspólnotę.

 

06.03.15 - Piątek trzy osoby o godz. 14.00 z Parafialnego Zespołu Caritas udały się na rekolekcje do Myczkowiec. Dziś zostały wstępnie ukończone prace przy instalacjach w remontowanej łazience. Kiedy zostanie oddana do użytku trudno dokładnie określić. Na dodatek jeszcze w tym tygodniu problemy ze zgromadzeniem odpowiednich dokumentów, zaświadczeń, upoważnień w celu pozyskiwanie środków finansowych na prace kontynuowane w kościele zabytkowym a zaplanowane na ten rok. Jakby wszyscy oszaleli papiery i tylko papiery i jeszcze tylko papiery, a gdzie jest w tym wszystkim Człowiek?

 

08.03.15 - Niedziela nie ma światła w kościele dolnym - kaplica pogrzebowa.

 

09.03.15 - Poniedziałek awaria w oświetleniu kaplicy pogrzebowej została usunięta. 

 

10.03.15 - Wtorek po rannej Mszy Świętej rozpoczęła się nowenn do Świętego Józefa przed odpustem.

 

13.03.15 - Piątek rozpoczynają się Parafialne Rekolekcje Wielkopostne o godz. 17.30 Nabożeństwem Drogi Krzyżowej a następnie nauką stanową dla małżonków, wdów i wdowców oraz rozwiedzionych z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich. O godz. 20.00 dla młodzieży nabożeństwo Drogi Krzyżowej i nauka stanowa. Na te spotkania przyszło wiele osób.

 

14.03.15 - Sobota o godz. 9.00 Msza Święta z nabożeństwem dla osób starszych i chorych licznie zgromadzili się parafianie. Chorzy przystąpili do spowiedzi świętej oraz sakramentu namaszczenia i otrzymali błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem tak jak w Lourdes. W dalszym ciągu trwają prace na plebani przy łazience.

 

15.03.15 - Niedziela porządek jak w każdą niedzielę Wielkiego Postu.

 

16.03.15 - Poniedziałek dzień spowiedzi świętej o godz. 10.30 nabożeństwo pokutne i spowiedź oraz o 12.00 Msza Święta. O 15.00 nabożeństwo pokutne i spowiedź oraz o 18.00 Msza Święta. Od 20.00 do 21.00 spowiedź święta.

 

17.03.15 - Wtorek o 9.00 Msza Święta z nauką ogólną następnie odwiedziny zgłoszonych chorych. O 17.30 Msza Święta z błogosławieństwem kończącym rekolekcje parafialne, które prowadził ks. Daniel Drozd.

 

19.03.15 - Czwartek Uroczystość Świętego Józefa Oblubieńca NMP - Odpust Parafialny. Bardzo licznie parafianie zgromadzili się na Mszach Świętych o 8.00, 11.00 - sumie odpustowej, w której wzięli udział Ochotnicza Straż Pożarna ze sztandarem w Lutczy, Zespół Szkół im. Świętej Rodziny w Lutczy ze sztandarem oraz licznie zgromadzeni księżą z dekanatu Czudec i wierni goście i parafianie. Tradycyjnie mężczyźni trzymali światło podczas nabożeństwa do Świętego Józefa. W kościele zabytkowym o 16.00 i pracujący o 19.00 w kościele zabytkowym uwielbiali Pana Boga za takiego wspaniałego Patrona.

 

20.03.15 - Piątek zakończyły się prace przy łazience dla ks. wikariusza.  O godz. 17.00 nabożeństwo Drogi Krzyżowej oraz o 20.00 z modlitwami uwielbienia. Serdecznie zapraszamy w trzecie piątki miesiąca na wieczory modlitw uwielbienia.

 

21.03.15 - Sobota dziś organmistrz Pan Paweł Ziaja oglądał instrument muzyczny w kościele zabytkowym. Zdecydowaliśmy o dalszych pracach za rok gdy zakończą się prace przy konserwacji polichromii w prezbiterium.

 

27.03.15 - Piątek po Mszy Świętej o 16.30 jak co roku nabożeństwo Drogi Krzyżowej w plenerze przygotowanie i prowadzone przy bardzo licznym udziela parafii przez grupy parafialne. Na trasie Drogi Krzyżowej erygowanej przez ks. Biskupa od kościoła parafialnego do zabytkowego zapewniali nam bezpieczeństwo Panowie z Ochotniczej Straży Pożarnej z Lutczy.

 

29.03.15 - Niedziela Palmowa o godz. 10.30 rozpoczęliśmy od poświecenia palm a następnie procesją wokół kościoła uroczystą sumę, na której zgromadziła  się większa część parafian i gości.

 

02.04.15 - Wielki Czwartek przed południem Liturgiczna Służba Ołtarza razem z księdzem wikariuszem uczestniczą w Mszy Świętej Krzyżma w Katedrze Rzeszowskiej a o 18.00 Msza Święta Wieczerzy Pańskiej, po której został przeniesiony Pan Jezus do Ciemnicy w kaplicy Św. Józefa. Parafianie trwają na adoracji do północy mimo, że jest prawdziwa zima ze śniegiem jak na Boże Narodzenie.

 

03.04.15 - Wielki Piątek od rana parafianie i goście adorują Pana Jezusa w Ciemnicy i odprawiają Rodzinną Drogę Krzyżową. O 16.30 Wspólne nabożeństwo Drogi Krzyżowej w kościele parafialnym. O 17.00 w scenerii zimowej rozpoczyna się Liturgia Męki Pańskiej zakończona przeniesieniem Pana Jezusa do Grobu Bożego w dolnym kościele - kaplica pogrzebowa. Parafianie i goście adorują Pana Jezusa i Krzyż Święty do północy a Panowie Strażacy trzymają wartę przy grobie.

 

04.04.15 - Wielka Sobota od rana w poszczególnych wyznaczonych miejscach parafii świecimy pokarmy na stół wielkanocny oraz w kościele parafialnym o 8.30 i 11.00. Parafianie i goście bardzo licznie adorują Pana Jezusa w Grobie Bożym, Krzyż oraz odprawiają rodzinne drogi krzyżowe. O 19.00 na placu kościelnym bo zima odeszła Strażacy przygotowali ognisko i rozpoczęła się Liturgia Wigilii Paschalnej.

 

05.04.15 - Niedziela Wielkanocna - Dzień Zmartwychwstania Pańskiego o 6.00 tradycyjnie przy bardzo licznie zgromadzonych wiernych procesja rezurekcyjna z Panem Jezusem trzy razy wokół świątyni a następnie Uroczysta Msza Święta Wielkanocna i powrót do domów jak w Boże Narodzenie przy - 5 oC przy lekko prószącym śniegu. Suma o 10.30 już w scenerii wiosennej.

 

08.04.15 - Środa o godz. 14.30 odbyło się spotkanie z delegatem Biskupa ks. Ryszardem Lisem - proboszczem z Parafii Narodzenia NMP w Sędziszowie Małopolskim kandydatów do bierzmowania, ich rodziców oraz świadków.

 

14.04.15 - Wtorek o godz. 17.00 w Niebylcu dwudziestu uczniom z trzecich klas Gimnazjum z naszej parafii ks. Bp Kazimierz Górny udzielił sakramentu bierzmowania.

 

17.04.15 - Piątek o godz. 18.00 Bierzmowani i ich rodzice dziękowali za dar sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej biorąc udział we Mszy Świętej i w modlitwach uwielbienia Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie.

 

18.04.15 - Sobota w Miedzy Narodowy Dzień Ochrony Zabytków w Warszawie otrzymała nasza parafia Wyróżnienie w Kategorii specjalna architektura i konstrukcja drewniana za prace konserwatorskie wykonane z poszanowaniem zastanych nawarstwień i wyeksponowanie wartości zabytkowych kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Lutczy.

 

25.04.15 - Sobota o godz. 17.00 w Krakowie, ul. Brzozowa 7 w Galerii RAVEN zostanie otwarty wernisaż Sztuki Sakralnej Eugeniusza Muchy "Polichromia w kościele pw. Wniebowzięcia NMP i św. Józefa Oblubieńca NMP w Lutczy".  Wystawa będzie czynna od 25.04.15 do 09.05.15 r.

 

26.04.15 - Po Mszy Świętej o 15.00 na kolejnym posiedzeniu Rady duszpasterskiej zostały poruszone tematy troski o bierzmowanych, modlitwy za kleryka Sławomira przed przyjęciem święceń diakonatu - 16 maja 2015 r. oraz ustalono trasę procesji na Boże Ciało po Mszy Świętej o 8.30 od kościoła parafialnego trasą plenerowej drogi krzyżowej z ołtarzami przy: Grocie Matki Bożej, Zespole Szkół im. Świętej Rodziny,  rodzinie Cynarów oraz Trędowiczów i zakończenie Mszą Świętą w kościele zabytkowym.  Następnym zagadnieniem była sprawa znalezienie i zatrudnienie organisty w naszej parafii oraz sprawy gospodarcze związane z pracami zaplanowanymi na 2015 r. w kościele zabytkowym i związany z tym sposób pozyskiwania środków finansowych na kontynuację robót. 

 

30.04.15 - Czwartek o godz. 13.00 ks. proboszcz Antoni Kocoł z Czudca jako dziekan dekanatu przeprowadził wizytację naszej parafii.

 

02.05.15 - Sobota nadal nie mamy jeszcze organisty w naszej parafii. Nabożeństwo fatimskie różaniec i procesję poprowadziła młodzież bierzmowana z klasy III a Gimnazjum im. Świętej Rodziny w Lutczy.

 

08.0515 - Piątek o godzinie 10.00 kościół zabytkowy zwiedziła i tam się pomodliła pielgrzymka (dwa autokary) na czele z księdzem proboszczem Marianem Raźnikiewiczem. O godzinie 11.45 przy pamiątkowej kapliczce upamiętniającej wydarzenie wojenne z przed 100 lat zebrali się parafianie oraz Zespół Szkół im. Świętej Rodziny w Lutczy. Tutaj samorząd szkolny przedstawił historię powstania kapliczki oraz wspomniał uroczystość z 03.05.1925 roku. Następnie odśpiewaliśmy "Maryjo Królowo Polski ..." i przy śpiewie "Po górach dolinach, Serdeczna Matko" procesyjnie udaliśmy się do zabytkowej świątyni. Mszę świętą dziękczynną w setną rocznicę za od zniszczeń wojennych kościoła i plebanii celebrował ks. proboszcz i wygłosił okolicznościowe kazanie. Po Mszy Świętej ks. proboszcz skierował kilka słów zawiązanych z zabytkowym obiektem. Po czym sztandary Szkoły i uczestnicy powrócili przy pięknej majowej pogodzie do swoich zajęć i domów.

 

10.05.15 - Niedziela o godz. 10.30 w kościele parafialnym zgromadzili się Strażacy z pocztami sztandarowymi z ościennych jednostek oraz gminy Niebylec oraz orkiestra. Mszy świętej przewodniczył i kazanie okolicznościowe wygłosił ks. Artur Grzęda proboszcz z Połomi kapelan Strażaków Gminy Niebylec. Po uroczystości w kościele przy remizie zostały poświecone kapliczka Świętego Floriana przez ks. proboszcza oraz nowy wóz bojowy przez ks. Artura kapelana. 

 

16.05.15 - Sobota o godz. 10.00 w Katedrze Rzeszowskiej nasz parafianin kleryk V roku Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie Lubas Sławomir, syn Śp. Stanisława i Zofii Turoń otrzymał świecenia diakonatu z rąk ks. biskupa Jana Wątroby.

 

21.0515 - Czwartek - został ostatecznie uzgodniony z wykonawcą zakres prac konserwatorskich na rok 2015 w kościele zabytkowym. Także dziś zakupiono dwie nowe gaśnice do kościoła zabytkowego oraz dokonano przeglądu pozostałych gaśnic w kościołach i budynkach parafialnych.

 

23.05.15 - Sobota sprzątający kościół zabytkowy przygotowali świątynię do rozpoczęcia przygotowań przed pracami konserwatorskimi. Ponieważ nie udało nam się pozyskać środków finansowych zgodzie z planowanym zakresem prac na rok 2015. Dlatego prace te będą prowadzone tylko w zakrystii i prezbiterium. Stąd też podczas tych prac we wszystkie niedziele i święta będą się odbywać Msze Święte o godz. 9.00 w nawie głównej inaczej niż było planowane wcześniej.

 

31.05.15 - Niedziela o godz. 14.00 w Zespole Szkół im. Świętej Rodziny odbyło się spotkanie  "Dzień Rodziny" z okazji dnia Matki i Dziecka. Spotkanie rozpoczął Pan Dyrektor, następnie dzieci złożyły swoim rodzicom życzenia oraz mogliśmy oglądać wspaniałe przedstawienie poświęcone wartości rodziny w  wykonaniu uczniów pod kierunkiem Pani Alicji Baszak. Po przedstawieniu wspólne spotkanie przy stole z ciastkiem w gronie rodzin.

 

01.06.15 - Poniedziałek od dzisiaj w naszej parafii pełni funkcję organisty Pani Joanna Babiarz z Gwoźnicy Górnej. Od dziś także nabożeństwa do Najświętszego Serca Pana Jezusa po rannej Mszy Świętej. Także od dziś rozpoczęły się prace konserwacyjne przy kościele zabytkowym.

 

04.06.15 - Czwartek Uroczystość Bożego Ciała o godz. 8.30 Msza Święta w kościele parafialnym, następnie procesja z Najświętszym Sakramentem ulicami naszej parafii do kościoła zabytkowego. Ołtarze bardzo piękne przygotowali na trasie drogi krzyżowej w plenerze: Ołtarz I przy grocie Matki Bożej mieszkańcy Delikatówki, ołtarz II przy Zespole Szkół im. Świętej Rodziny mieszkańcy Podsochówki, ołtarz III przy domu rodziny Cynar nr 267 mieszkańcy Mnichowej Górki, ołtarz IV przy domu rodziny Trędowiczów nr 328. To wielkie i wspaniałe wyznanie wiary i miłości do Pana Jezusa zakończone zostało przy bardzo licznie zebranych Gościach i Parafianach w kościele zabytkowym Mszą Świętą. Serdeczne Bóg zapłać za przygotowanie pięknych ołtarzy na Boże Ciało, Strażakom za udział i za zapewnienie bezpieczeństwa, niosącym sztandary, obrazy, feretrony, baldachim, światło, ministrantom, scholii, dzieciom z rodzicami za sypanie kwiatków i dzwonienie dzwonkami. Wszystkim jeszcze raz Bóg zapłać za tak liczny i nabożny udział w procesji Bożego Ciała.

 

06.06.15 - Sobota młodzież klasy III b Gimnazjum im. Św. Rodziny w Lutczy włączyła się w nabożeństwo fatimskie połączone z nabożeństwem Oktawy Bożego Ciała.

 

07.06.15 - Niedziela o godz. 10.30 Suma a następnie procesja z racji Oktawy Bożego Ciała z Najświętszym Sakramentem przy kościele parafialnym. Bardzo licznie małe dzieci Panu Jezusowi sypały kwiatki i dzwoniły dzwoneczkami a po zakończeniu otrzymały indywidualne błogosławieństwo przy balaskach od kapłanów. O godz. 17.30 w Strzyżowie zaledwie kilka osób z naszej parafii przybyło na powitanie Symboli Światowych Dni Młodzieży - Krzyża i Ikony Matki Bożej.

 

11.06.15 - Czwartek na nabożeństwo o godz. 18.00 kończące Oktawę Bożego Ciała połączone z błogosławieństwem dzieci i wianków przybyło wielu rodziców z małymi dziećmi.

 

12.06.15 - Piątek Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa o godz. 18.00 nabożeństwo wynagradzające z procesją ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa przybyło jak zwykle co roku wielu parafian. Natomiast mało było dzieci.

 

15.06.15 - Poniedziałek od rana trwają prace w kościele zabytkowym przy wykonywaniu rusztowań do prac konserwatorskich polichromii ściany południowej prezbiterium.

 

17.06.15 - Środa rozpoczęły się prace konserwatorskie przy polichromii ściany południowej prezbiterium.

 

18.06.15 - Czwartek po adoracji wynagradzającej i Mszy Świętej wieczornej został poświecony przez ks. proboszcza w kaplicy Świętego Józefa Proporzec Wspólnoty Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa Parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Lutczy.

 

24.06.15 - Środa Uroczystość Spiętego Jana Chrzciciela o godz. 17.00 do spowiedzi na zakończenie roku szkolnego przybyli uczniowie z naszych szkół.

 

26.06.15 - Piątek o godz. 9.00 bardzo licznie przybyli rodzice, uczniowie oraz nauczyciele naszych szkół na Mszę Świętą dziękczynną za rok szkolny 2014/2015. Homilię wygłosił diakon  Sławomir Lubas nasz rodak uczeń szkoły Podstawowej nr 2 w Lutczy a następnie uczeń Gimnazjum Świętej Rodziny w Lutczy. Po uroczystościach w świątyni uczniowie oraz rodzice i nauczyciele przemieścili się do szkolnych budynków. Sztandary Zespołu Szkół im. Świętej Rodziny prowadziły pochód całej społeczności szkolnej przy pięknej pogodzie. W Szkołach odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. W Zespole Szkół im. Świętej Rodziny po ogólnym przemówienie Pana Dyrektora i wyróżnieniu uczniów była sympatyczna akademia w wykonaniu odchodzących uczniów z klas trzecich Gimnazjum. następnie w salach ostatnie spotkanie z wychowawcami przed wakacjami i wręczenie świadectw.

 

06.07.15 - Poniedziałek pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków z Rzeszowa przeprowadzili inspekcję prac konserwatorskich prowadzonych w kościele zabytkowym.

 

08.07.15 - Środa po nabożeństwie Nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy kolejne spotkanie Parafialnego Zespołu Caritas w Lutczy. Zostały także omówione sprawy bieżące pomocy rodzinom w Lutczy oraz postanowiono, aby w pierwsza niedzielę sierpnia przeprowadzić zbiórkę do puszek Caritas na pomoc rodzinom wielodzietnym w wyprawce szkolnej.

 

09.07.15 - Czwartek o godz. 20.00 kolejne spotkanie Rady duszpasterskiej (Sekcja Ekonomiczna) poruszono problem przecieku dachu na kościele parafialnym podczas ostatniej gwałtownej burzy oraz przedyskutowano zagadnienia dotyczące Sieci parków Energii Słonecznej, do której parafie katolickie za zgodą Ks. Biskupa mogą przystąpić. Ustalono, że na obecnym etapie parafia nie przystępuje do tego projektu budowy parafialnych instalacji fotowoltaicznych.

 

17.07.15 - Piątek trzeci miesiąca - mimo wakacji i pięknej pogody na nabożeństwo wychwalania Bożego Miłosierdzia o godz. 18.00 mało przyszło Gości i parafian.

 

25.07.15 - Sobota po rannej Mszy Świętej i wieczornej dziś odbyło się błogosławieństwo pojazdów mechanicznych. Przy tej okazji była zbierana ofiara "1 grosz za 1 km" na środki transportu dla misjonarzy.

 

30.07.15 - Czwartek obecnie są kontynuowane prace w kościele zabytkowym przy drzwiach i portalu do zakrystii oraz przy konfesjonałach i balaskach, które mają się zakończyć w planowanym terminie na koniec września.

 

01.08.15 - Sobota o godz. 20.00 Msza Święta i następnie procesja fatimska w intencjach trzeźwości narodu.

 

09.08.15 - Niedziela o godz. 15.00 Msza Święta w intencjach Jubilatów 25 i 50 rocznicy sakramentu małżeństwa i ich rodzin. Po uroczystościach w kościele Stowarzyszenie Rodzin Katolickich zaprosiło uczestników na herbatkę jubileuszową do salek katechetycznych. Przy stole chwile wspomnień z przed lat i towarzyskie rozmowy uczestników spowodowały, że wszyscy poczuli się jak jedna wielka rodzina świętujące ważne wydarzenia. Ostatni tydzień bardzo upalny, (po wyżej 35oC)  gospodarzom zaczyna brakować wody a w rzece mówią, że nigdy jak pamięcią sięgają nie było tak niskiego stanu wody. Następny tydzień znowu zapowiada się bardzo upalny jeszcze z wyższą temperaturą.

 

10.08.15 - Poniedziałek w kościele zabytkowym trwają prace konserwacyjne po remoncie świątyni.

 

13.08.15 - Czwartek razem z pielgrzymami z dekanaty Strzyżów kilku naszych parafian, którzy zdążyli pojechał autokarem do Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej. Dziś wieczorem wrócili z pieszej pielgrzymki na Jasną górę nasi parafianie razem z ks. wikariuszem Mariuszem Wawrzynkiem i ks. diakonem Sławomirem Lubasem. także szczęśliwie wrócili bardzo ubogaceni pielgrzymi z Kalwarii.

 

14.08.15 - Piątek od 16.00 do 17.300 spowiedź święta przed odpustem dla gości i parafian, którzy bardzo licznie przybyli. Spowiadało nas 8 kapłanów a ks. diakon udzielał Komunii Świętej.

 

15.08.15 - Sobota Uroczystość Wniebowzięcia NMP - Matki Bożej Zielnej - odpust parafialny. O godzinie 8.00 prymaria, której przewodniczył ks. Marek Turoń MS - rodak obecnie pracujący w Dębowcu a kazanie wygłosił do licznie zgromadzonych wiernych ks. Wojciech Niemiec - wikariusz z Libuszy. Uroczystą sumę celebrował ks. Wojciech Niemiec i wygłosił kazanie dla bardzo licznie zgromadzonych gości i parafian zgromadzonych razem z Zespołem Szkół im. Świętej Rodziny ze sztandarem i Ochotniczą Strażą Pożarną z Lutczy też ze sztandarem. Po Mszy Świętej zostały poświecone zioła, kwiaty, owoce oraz bardzo piękne wieńce dożynkowe wykonane przez: Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, Koło Gospodyń Wiejskich i dzieci. Na zakończenie uroczystości odpustowych w procesji dziękczynnej uwielbiliśmy Dobrego Boga hymnem "Ciebie Boga ...". Serdecznie dziękuję kapłanom za wczorajszą i dzisiejszą spowiedź świętą, za udział w tej uroczystej sumie oraz wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do uświetnienia tej uroczystości na cześć i chwałę Bogarodzicy Dziewicy Wniebowziętej.

 

22.08.15 - Sobota Diakon Lubas Sławomir dziś błogosławił dwa związki małżeńskie naszej parafii w ramach praktyk duszpasterskich przygotowujących go do sakramentu kapłaństwa. 

 

26.08.15 - Środa Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej rano i wieczorem parafianie mimo suszy uczestniczyli we Mszach Świętych tak jak w zwykłą środę. Dziś od kilku tygodni troszkę popadało, ale ziemia jest bardzo spragniona wody.

 

01.09.15 - Wtorek o godz. 9.00 w kościele parafialnym zgromadzili się uczniowie, rodzice i nauczyciele oraz poczty sztandarowe naszych szkół na rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Mszy Świętej przewodniczył ks. Mariusz - Wikariusz naszej parafii a homilię wygłosił diakon Sławomir Lubas. Następnie w szkołach przy gorącej letniej pogodzie rozpoczęto oficjalnie rok szkolny od przemówień dyrektorów skierowanych do rodziców, nauczycieli i uczniów. Uczniowie w swoich odnowionych klasach spotkali się także ze swoimi nauczycielami i wychowawcami.

 

03.09.15 - Czwartek od dziś po wakacjach wracamy do katechez dla młodzieży przed bierzmowaniem. Spotkania będą się odbywać w czwartki wieczorem. Zapisało się 19 osób z trzecich klas Gimnazjum.

 

05.09.15 - Sobota o godz. 20.00 po Mszy Świętej figurę Matki Bożej Fatimskiej nieśli mężczyźni a różaniec prowadził diakon Lubas Sławomir.

 

08.09.15 - Wtorek Matki Bożej Siewnej poświęcenia ziarna do siewu po Mszach Świętych o 6.45, 18.00 i w kościele zabytkowym o 16.00. W dalszym ciągu nie pada deszcz i jest bardzo sucho. 

 

13.09.15 - Niedziela po Mszy Świętej o 15.00 kolejne posiedzenie Rady duszpasterskiej, na którym miedzy innymi dyskutowaliśmy o sposobie przeprowadzenia pomocy jesiennej dla Seminarium, utrzymania cmentarzy oraz pracowników parafialnych. Ustalono że pomocą jesienną dla Seminarium będzie zbiórka do puszek prowadzona przez Radę duszpasterską w czwartą niedzielę września – czyli 27 września a na utrzymanie cmentarza w czwartą niedzielę października – czyli 25 października.

 

18.09.15 - Piątek dziś rozpoczęły się katechezy przygotowujące młodzież do sakramentu małżeństwa (kurs przedmałżeński). Zapisało się 24 osoby i ustalono, że spotkania będą się odbywać co tydzień w piątki o 18.00.

 

27.09.15 - Niedziela od dwu dni nareszcie pada deszcz. Dziś członkowie Rady duszpasterskiej prowadzili kwestę do puszek jako pomoc jesienna dla Seminarium Diecezji Rzeszowskiej. Ofiarność znacznie mniejsza niż przed rokiem. Społeczeństwo ubożeje.

 

01.10.15 - Czwartek o 16.30 adorację wynagradzającą przeprowadziła Grupa Intronizacyjna oraz różaniec. Dziś rozpoczęły się nabożeństwa październikowe jak co roku. 

 

03.10.15 - Sobota o godz. 20.00 nabożeństwo z  ostatnią w tym roku procesją fatimską poprowadzoną przez różę Bł. Natalii Tułasiewicz.

 

Sobota 10.10.15 - Dziś Panowie ze Straży pożarnej usunęli obumarłe konary na drzewach przy wejściu od strony mostu do kościoła zabytkowego. W ten sposób poprawiło się bezpieczeństwo dla ludzi przechodzących.

 

11.10.15 - Niedziela powoli dobiegają końca prace w kościele zabytkowym zaplanowane na 2015 rok: Konserwacja polichromii w prezbiterium ściana południowa, remont i konserwacja balasek, dwóch konfesjonałów oraz portalu kamiennego i dwóch drzwi gotyckich metalowych w zakrystii. Jutro te prace mają się zakończyć.

 

13.10.15 - Wtorek dziś Komisja Konserwacyjne dokonała odbioru prac w kościele zabytkowym. Bardzo pięknie teraz prezentuje się wnętrze kościoła z balaskami i konfesjonałami oraz odnowionymi drzwiami.

 

14.10.15 - Kontynuujemy przygotowania o dotacje na prace w kościele zabytkowym w roku przyszłym.  Program prac VI Etap 2016 będzie obejmował: Konserwacja polichromii ściennej prezbiterium ściana północna oraz zacheuszki, remont i konserwacja instrumentu organowego, remont i konserwacja stalli, feretronów i kamiennej kropielnicy. Mija połowę miesiąca, a udział w nabożeństwach różańcowych przeciętny. Mało dzieci i mało młodzieży. Tylko wyznaczone na poszczególne dni róże i grupy angażują się w modlitwę różańcową. Kilkanaście osób systematycznie korzysta z cichej adoracji Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie pół godziny przed rozpoczęciem nabożeństw.

 

19.10.15 - Poniedziałek po uzyskaniu odpowiednich dokumentów dziś przystępujemy do budowy garażu - blaszaka na samochód dla księdza wikariusza. Od wczoraj przeżywamy Tydzień Misyjny, gdzie modlitwą, trudami życia oraz ofiarą wspieramy pracę misyjną Kościoła.

 

25.10.15 - Niedziela przeżywamy w parafii rocznicę kolejną poświecenia naszych świątyń a w Ojczyźnie wybory do parlamentu. Jest nadzieja, że naród budzi się i odrzuci bezbożnych. Liczenie wiernych biorących udział we Mszy Świętej niedzielnej i przystępujących do Komunii Świętej w normie jak co roku ponad tysiąc uczęszcza i do Komunii ponad dwieście osób przystępuje.

 

27.10.15 - Wtorek od kilku godzin środki informacji masowej w naszym kraju biegunki doznały po decyzji Narody, który bezbożnych nie wybrał do Parlamentu. Co siali to teraz zbierają. Jeszcze raz Pan Bóg okazał miłosierdzie naszej Ojczyźnie, ale czy z tego skorzysta właściwie?. Dziś byłem w kinie z młodzieżą gimnazjalną na filmie "Pilecki". Jestem zauroczony filmem ale i postawą naszej młodzieży. Po południu zastanawiamy się z grabarzem dlaczego tyle śmieci z cmentarza za które parafia musi płacić tak wielkie sumy. czy troszczący się o groby tych śmieci nie mogliby zabierać ze sobą do domów i razem z śmieciami swego gospodarstwa je segregować.

 

31.10.15 - Sobota dziś zakończyły się nabożeństwa różańcowe. Bardzo solidnie i pięknie w poszczególne dni różaniec prowadziły wyznaczone grupy i róże. Także wiele ludzi korzystało ze spowiedzi świętej w październiku  a szczególnie przed Wszystkimi Świętymi.

 

01.11.15 - Niedziele Uroczystość Wszystkich Świętych przepiękna pogoda prawie letnia towarzyszy nam podczas procesji żałobnej na cmentarz parafialny przy licznie zgromadzonych wiernych po Mszy Świętej o 13.30.

 

02.11.15 - Poniedziałek Dzień Zaduszny Zespół Szkół ma dziś dzień wolny od zajęć edukacyjnych stąd też Msza Święta z wypominkami także w kościele zabytkowym o godz. 9.00.  Wczoraj i dziś procesji żałobnej na cmentarzu przy drodze do Strzyżowa o godzinie 10.00 przewodniczył diakon Sławomir Lubas - nasz rodak.

 

07.11.15 - Wielu wiernych uczestniczyło w modlitwach za wypominanych w tym tygodniu wieczorem oraz nawiedzało cmentarz celem zyskania odpustu.

 

08.11.15 - Niedziela po Mszy Świętej o 15.00 zostały poruszone tematy godzina nabożeństwa z procesją na cmentarz we Wszystkich Świętych, problem z kosztami za śmiecie z cmentarza oraz sposobu pozyskiwania środków finansowych do kasy parafialnej na utrzymanie pracowników parafii (kościelny, grabarz i organista). Na czwartek o godz. 19.00 została zaproszona na zebranie Sekcja Ekonomiczna Rady duszpasterskiej w Lutczy celem sfinalizowania dyskutowanych tematów na dzisiejszym posiedzeniu Rady.

 

11.11.15 - Środa Święto Niepodległości Ojczyzny porządek Mszy Świętych jak w niedzielę. Na Mszy Świętej w kościele zabytkowym o godzinie  9.00 zgromadziła się Ochotnicza Straż Pożarna w Lutczy ze sztandarem. Na sumę o 10.30 przybył Zespół Szkół im. Świętej Rodziny w Lutczy z pocztem sztandarowym. Parafianie licznie na każdej Mszy Świętej modlili się w intencjach Ojczyzny.

 

12.11.15 - Czwartek o godz. 19.00 odbyło się posiedzenie Sekcji Ekonomicznej Rady duszpasterskiej. Rozważano różne sposoby pozyskiwania funduszy do kasy parafialnej na utrzymanie pracowników parafialnych. Ostatecznie zdecydowano, że środki na utrzymanie służby kościelnej będą pozyskiwane tradycyjnie jak po ubiegłe lata.

 

20.11.15 - Piątek dziś otrzymałem informację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego następującej treści: rozliczenie to zostało przyjęte do całkowitych kosztów realizacji zadania określonych w umowie. Także dziś zostały zaktualizowane księgi obiektów naszej parafii.

 

21.11.15 - Sobota zostały dzisiaj zakończone prace przy sanitariatach obok kościoła zabytkowego.

 

27.11.15 - Piątek dzisiaj nasza parafia uczestniczy w "Moście modlitewnym" modląc się w rodzinach i kościele za Wyższe Seminarium Duchowne w Rzeszowie. 

 

28.11.15 - Sobota dzisiaj w Katedrze Rzeszowskiej na zakończenie kapłańskiego dnia skupienia adwentowego uczestniczyli kapłani diecezji oraz siostry zakonne i osoby życia konsekrowanego w uroczystych nieszporach rozpoczynających Jubileusz 1050 lat Chrztu Polski. Ksiądz biskup rzeszowski Jan Wątroba w skierowanym słowie zachęcił słuchaczy do refleksji o ważności chrztu świętego i jego skutkach w naszym codziennym życiu oraz odpowiedzialności za wiarę. Na zakończenie od świecy jubileuszowej, którą przywieziono z Jasnej Góry księża dziekani zapalili swoje świece a od nich następnie księża proboszczowie, którzy te świece jubileuszowe zabrali do parafii, gdzie posługują wiernym. Na świecy znajdują się słowa Św. Jana Pawła II wypowiedziane w Warszawie 2 VI 1979 r. "Kościół przyniósł Polsce Chrystusa - to znaczy klucz do rozumienia tej wielkiej i podstawowej rzeczywistości, jaką jest człowiek". Niżej napis: "966 - 2016 Jubileuszu CHRZTU POLSKI".

 

30.11.15 - Poniedziałek o godz. 6.00 rano tradycyjne roraty w adwencie. Rozpoczynamy śpiewem Godzinek o Niepokalanym Poczęciu NMP a następnie Msza Święta o Matce Bożej Roratnia.  Parafianie jak co roku licznie zgromadzeni o świcie w świątyni.

 

05.12.15 - Sobota o godz. 20.00 nabożeństwo fatimskie mniej niż zwykle patafian, gdyż byli rano na roratach.

 

08.12.15 - Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP rozpoczęła Nadzwyczajny Rok Święty - Jubileusz Miłosierdzia. O godz. 8.00 Msza Święta szkolna  z okazji Święta Szkoły oraz 5 rocznicy nadania imienia Świętej Rodziny i poświecenia sztandarów. Od godz. 12.00 do 13.00 "Godzina Łaski ponad pięćdziesięciu wiernych trwało na modlitwie w kościele parafialnym.

 

Od 12 do 21 grudnia składamy dary dla rodzin w potrzebie do koszy Caritas w skalpach i kościele.

 

21.12.15 - Poniedziałek spowiedź parafialna od 11.00 do 12.00. Po południu od 15.00 do 16.00 następnie od 16.30 do 17.00 oraz od 20.00 do 21.00. Parafianie bardzo licznie przystąpili do spowiedzi świętej. Panie z Parafialnego Zespołu Caritas dziś przygotowały pomoc dla rodzin w potrzebie z darów złożonych do koszy Caritas.

 

24.12.15 - Czwartek po roratach o godz. 6.00 parafianie zabierają "Światło Betlejemskie" do naszych rodzin, które będzie paliło się w świecy Caritas podczas wieczerzy wigilijnej. 

 

31.12.15 - Czwartek o godz. 14.00 uroczyste nieszpory z okolicznościowym kazaniem zgromadziły wielu parafian i gości na dziękczynienie za miniony rok.