Rok  2023

 

01.01.23 - Niedziela - Nowy Rok - Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki - każdą Mszę Świętą rozpoczynamy od śpiewu hymnu do Duch Świętego, aby nas poprowadził w tym Nowy Roku jeszcze bliżej ku Panu Bogu a na zakończenie adorujemy Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie, zawierzając Mu siebie i swoich bliskich. Po sumie zmiana tajemnic żywego różańca z intencją modlitw za rodziny naszej parafii. Wierni odpoczywają po wczorajszych zabawach - bardo mało uczestniczy w nabożeństwach.

 

02.01.23 - Poniedziałek bardzo ciepło wiosennie słonecznie plus 16 stopni Celsjusz w południe. Wielu parafian choruje na różnego rodzaju infekcje, katary, przeziębienia i grypy oraz zapalenia płuc.

 

06.01.23 - Piątek Uroczystość Objawienia Pańskiego - Trzech Króli po Mszach Świętych poświecenia kredy, kadzidła, złota i mirry. O godz. 13.00 w Zespole Szkół im. Świętej Rodziny w Lutczy spotkanie opłatkowe połączone z dniem dziadka i babci.

 

07.01.23 - Sobota rano i o 20.00 nabożeństwem fatimskim czcimy i wynagradzamy Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny. Z Bożą pomocą dziś zakończyliśmy odwiedzanie rodzin z okazji Świąt Bożego Narodzenia tak zwaną kolędę - wizytę duszpasterską.

 

08.01.23 - Niedziela po sumie kolejna katecheza dla rodzin uczniów klas trzecich Szkół Podstawowych w ramach przygotowania do Pierwszej Spowiedzi i Komunii Świętej.

 

11.01.23 - Środa o godzinie 17.00 Msza Święta Pogrzebowa za zmarłego Papieża Benedykta XVI, następnie delegacja parafii na czele z księdzem katechetą udają się po Figurę Matki Bożej Fatimskiej do parafii Jawornik. W tym czasie w naszym kościele odbywa się Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz różaniec część bolesna prowadzona przez Wojowników Maryi. Po 18.00 przy zebranych wiernych parafian i dźwiękach dzwonów przybywa Matka Boża i wprowadzona jest uroczyście przed główny ołtarz. Wierni śpiewem witają Matkę Bożą a następnie modlą się indywidualnie przed Jej Figurą umieszczona na specjalnej kolumnie "Auxilium Christianorum" - Wspomożenie Wiernych). Na drugiej kolumnie ("Salus Credentium" - Zbawienie Wierzących) jutro będzie umieszczony obok Niej Pan Jezus w Najświętszym Sakramencie i adoracja od 10.00 do 17.00 przez wiernych z poszczególnych części parafii.

 

12.01.23 - Czwartek wierni licznie zgromadzili się na Mszę Świętą w kościele parafialnym o godzinie 10.00 i wysłuchali okolicznościowego kazania o specyfice naszej parafii, w której pielęgnowane są formy kultu Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie i  Matki Bożej. Następnie parafianie licznie trwali u stóp Matki Bożej i Pana Jezusa na godzinnych spotkaniach z wyznaczonych rejonów. O 17.00 zakończyła się adoracja oddaniem rodzin naszej parafii Matce Bożej podobnie jak po rannej Mszy Świętej. Do zebranych ks. proboszcz wygłosił okolicznościowe kazanie o tej samej tematyce co przed południem. O godzinie 18.00 delegacja sąsiedniej parafii przybyła po Figurę Matki Bożej Fatimskiej i przy dźwiękach dzwonów parafianie odprowadzili Matkę Bożą i pożegnali Ją. Był to dzień wyjątkowych łask dla naszych rodzin, które zechciały doświadczyć miłości Pana Jezusa i Matki Bożej.

 

15.01.23 - Niedziela dziś na każdej Mszy Świętej o. Andrzej Zająć zapraszam parafian na renowację misji parafialnych na dzień 28.05-01.06.2023 r.

 

18-25.01.23 - Tydzień modlitw o jedność chrześcijan.

 

02.02.23 - Czwartek Matki Bożej Gromnicznej - Święto Ofiarowania Pańskiego - dzień życia konsekrowanego na każdej Mszy Świętej (7.00, 10.30, 16.00, 19.00) poświecenie Gromnic oraz wierni składają ofiarę na tacę dla klasztorów kontemplacyjnych.

 

04.02.23 - Sobota po rannej Mszy Świętej wyznaczenie do sprzątania w kościele rozbierają dekoracje Bożonarodzeniowe oraz walczą ze śniegiem, aby wiernym łatwiej było dojechać oraz dojść do świątyni jutro.

 

09.02.23 - Czwartek mniej niż zawsze uczestniczyło wiernych w adoracji wynagradzającej, za konających i o powołania do stanu duchownego.

 

11.02.23 - Sobota Światowy Dzień Chorych, gdzie modlitwą wspieramy chorych i nimi się opiekujących oraz leczących. Specjalne modlitwa za chorych i staruszków w naszej parafii z tej okazji są zaplanowane na jutro o 10.30 (suma).

 

12.02.23 - Niedziela po każdej Mszy Świętej dziś zbieramy ofiary do puszek Caritas na poszkodowanych w trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii. Na sumie z okazji Światowego Dnia Chorych 30 osobom udzielono Sakramentu Namaszczenia Chorych a na zakończenie indywidualne błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. Po sumie wszyscy uczniowie z klas trzecich Szkół Podstawowych razem z rodzinami uczestniczyli katechezie przygotowującej do Pierwszej Spowiedzi i Komunii Świętej. Dziś także wierni otrzymywali pamiątkowe obrazki Caritas z okazji Światowego Dnia Chorych.

 

19.02.23 - Niedziela dziś dodatkowa ofiara na tacę na ogrzewanie kościoła z racji trzeciej niedzieli miesiąca. Serdeczne Bóg zapłać za zrozumienie i ofiarność.

 

22.02.23 - Środa Popielcowa Msze Święte z posypaniem głów popiołem oraz bardzo licznym udziałem wiernych o 8.00, 16.00 (kościół zabytkowy) i 18.00 wprowadzają nas w ducha Wielkiego Postu czyli modlitwę, umartwienie i jałmużnę.

 

24.02.23 - Piątek wierni bardzo licznie uczestniczyli dziś w nabożeństwach Drogi Krzyżowej o 17.00 i 20.00.

 

26.03.23 - Niedziela wierni po Mszach Świętych składają ofiary do puszek Caritas na poszkodowanych w wojnie na Ukrainie. Po Gorzkich Żalach mężczyźni bardzo licznie uczestniczyli w tradycyjne adoracji Krzyża Pana Jezusa. Po Mszy Świętej w kaplicy Świętego Józefa na kolejnym posiedzeniu Rady duszpasterskiej zostały poruszone tematy rozwoju duchowego parafii oraz sprawy gospodarcze.

 

02.03.23 - Czwartek pierwszy miesiąca wierni mieli możliwość uczestniczenie od 16.30 w adoracji wynagradzającej i o powołania do stanu duchownego oraz o rozwój dzieła Intronizacji NSPJ.

 

03.03.23 - Piątek pierwszy miesiąca wierni licznie uczestniczyli w nabożeństwach Drogi Krzyżowej o 17.00 i o 20.00 szczególnie młodzież.

 

05.03.23 - Niedziela po Mszach Świętych zbieramy ofiary na misje Ad Gentes do puszek a po sumie kolejna zmiana tajemnic żywego różańca. Po Gorzkich Żalach o 14.00 bardzo licznie niewiasty naszej parafii podjęły tradycyjną adorację krzyża.

 

06.03.23 - Poniedziałek Parafianie autokarem i samochodami osobowymi pojechali do kina w Rzeszowie na film "OPIEKUN". Wyjazd zorganizowało Stowarzyszenie Rodzin Katolickich.

 

10.03.23 - Piątek bardzo licznie wierni uczestniczyli dziś w nabożeństwie Drogi Krzyżowej o godz. 17.00 i 20.00. Rozważanie Męki Pańskiej przed Najświętszym sakramentem rozpoczęło się po Drodze Krzyżowej o 20.00 i wiernie licznie trwali do północy. Modlitwy przygotowali Wojownicy Maryi i zorganizowali prowadzenie. W tej nocnej modlitwie uczestniczyli nasi wierni oraz z poza parafii.

 

12.03.23 - Niedziela po sumie kolejna katecheza dla rodzin uczniów klas trzecich Szkół Podstawowych przegotowujących się do Pierwszej Spowiedzi i Komunii Świętej. Po Gorzkich Żalach adoracje krzyża przez młodzież chętną naszej parafii.

 

13.03.23 - Poniedziałek został złożony wniosek do Urzędu Gminy w celu odpowiedniego zagospodarowania zielenią, której korzenie niszczą fundamenty grobów oraz alejki. Dziś także zostały omówione z wykonawcą prace przy alejkach na nowej części cmentarza.

 

15.03.23 - Środa od dziś Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy przed Jej obrazem po renowacji w kaplicy Najświętszego Serca Pana Jezusa (nawa boczna od strony cmentarza i parkingów).

 

17.03.23 - Piątek wierni licznie uczestniczyli w nabożeństwach Drogi Krzyżowej o 17.00 i 20.00 oraz w nocnym rozważaniu Męki Pańskiej, przed Najświętszym Sakramentem, przygotowanym i prowadzonym przez "Wojowników Maryi" trwającym do północy.

 

18.03.23 - Sobota o godzinie 8.30 przy pięknej pogodzie grupa parafian z Księdzem Andrzejem udała się autokarem i samochodami osobowymi , aby wziąć udział w Drodze Krzyżowej na Liwocz koło Jasła.

 

19.03.23 - Niedziela dziś po Mszach Świętych a szczególnie po sumie modliliśmy się do Świętego Józefa a po Gorzkich Żalach o 14.00 także do Patronów naszej Diecezji. Kazania dziś głosił ks. Józef Turoń nasz rodak - emeryt z diecezji Sandomierskiej z parafii Radomyśl nad Sanem obecnie mieszkający w Lutczy.

 

24.03.23 - Piątek o godzinie 9.00 w kościele zabytkowym Mszy Świętej z udziałem wojska Polskiego przewodniczył i kazanie okolicznościowe wygłosił ks. Prałat Stanisław Piątek z okazji odsłonięcia tablicy pamiątkowej w Zespole Szkół im. Świętej Rodziny w Lutczy poświeconej młodzieży Luteckiej należącej do DAK. Dziś także wierni licznie uczestniczyli w nabożeństwach Drogi Krzyżowej o 17.00 i 20.00 oraz rozważaniu Męki Pańskiej przed Najświętszym Sakramentem do 23.00.

 

25.03.23 - Sobota - Uroczystość Zwiastowania Pańskiego - Dzień Świętości Życia - dzień spowiedzi parafialnej w ramach nabożeństwa czterdziestogodzinnego rozpoczynamy Mszą Świętą o 10.00 a następnie spowiedź do 12.00 oraz od 14.30 do 16.00 i kończony Mszą Świętą o 16.00 ze złożeniem Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

 

26.03.23 -  Niedziela tradycyjna adoracja Krzyża po Gorzkich Żalach o 14.00 przez dzieci naszej parafii w małej liczbie.

 

30.03.23 - Czwartek usuwanie awarii w sieci energetycznej, (transformator przy kościele), gdyż dzwony i organy nie działały od poniedziałku. Dziś także zostały przywiezione kwiaty do grobu Bożego oraz przeprowadzono prace naprawcze po zimie przy schodach wejściowych do kościoła.

 

31.03.23 - Piątek tradycyjnie przed Niedzielą Palmową dziś po Mszy Świętej o godzinie 17.00 nabożeństwo Drogi Krzyżowej w plenerze przygotowane i poprowadzone przez grupy parafialne pod przewodnictwem Księdza Wikariusza . Parafianie i goście licznie zebrani  pod opieką Straży Pożarnej bezpiecznie od kościoła parafialnego do zabytkowego uczestniczyli w tym nabożeństwie choć czasem przeszkadzali kierowcy jadąca drogą przez trąbienie. W jakiś sposób chcieli zamanifestować swoją postawę względem Jezusa Chrystusa.

 

01.04.23 - Sobota rano i wieczorem czciliśmy Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny. (19.30 - adoracja, 20.00 - różaniec a następnie Msza Święta).

 

02.04.23 - Niedziela Palmowa procesja z palmami przed sumą a po niej zmiana tajemnic żywego różańca. Po Gorzkich Żalach o 14.00 na których w tym roku kazania głosił ks. Andrzej do tradycyjnej adoracji krzyża bardzo mało był osób.

 

03.04.23 - Wielki Poniedziałek ksiądz Andrzej z posługa sakramentalną od 13.00 udaje się do zgłoszonych chorych  (28 osób) z okazji Świat Wielkanocnych.

 

06.04.23 - Wielki Czwartek Schola i Liturgiczna Służba Ołtarza razem z ks. Andrzejem uczestniczą we Mszy Świętej Krzyżma Świętego w Katedrze w Rzeszowie. O godzinie 18.00 we Mszy Wieczerzy Pańskiej wielu wiernych uczestniczących przystąpiło do Komunii Świętej. Po tym nabożeństwie trwali licznie według wyznaczonych rejonów na adoracji Pana Jezusa w Ciemnicy (kaplica Świętego Józefa) do północy.

 

07.04.23 - Wielki Piątek od rana wierni przychodzą na adorację Pana Jezusa w Ciemnicy oraz indywidualne lub rodzinnie odprawiają Drogę Krzyżową. O godzinie 17.00 rozpoczynamy Liturgię Męki Pańskiej, w której wierni licznie uczestniczyli. Po zakończeniu Pan Jezus został przeniesiony do Bożego Grobu (kaplica pogrzebowa dolny kościół). Tradycyjnie wierni z wyznaczonych rejonów trwali na adoracji Krzyża  w kościele oraz Pana Jezusa w Bożym Grobie do północy.

 

08.04.23 - Wielka Sobota od rana wierni gromadzą się na adoracji Pana Jezusa w Bożym Grobie. O godzinie 8.30 i 11.00  w kościele parafialnym błogosławieństwo wody, soli i pokarmów na stół wielkanocny a od godziny 9.00 tradycyjnie w poszczególnych miejscach parafii kapłani błogosławią pokarmy. W ciągu dnia rodziny z dziećmi nawiedzają kościół parafialny i prowadzą katechezę rodzinną o męce, śmierci i zmartwychwstaniu Pana Jezusa. (Ciemnica, Droga Krzyżowa i Boży Grób). O godzinie 19.00 gromadzimy się na placu kościelnym przy dzwonnicy, aby rozpocząć Uroczystość Wigilii Paschalnej od poświecenia ognia.

 

09.04.23 - Wielkanoc o godzenie 6.00 uroczystą procesją rezurekcyjną trzy razy wokół kościoła rozpoczęliśmy Świętowanie Zmartwychwstania Pana Jezusa.

 

10.04.23 - Poniedziałek Wielkanocny Drugi Dzień Świąt - Msze Święte o 7.00, 9.00 (kościół zabytkowy) i suma o 10.30, na której czworo dzieci przyjęło Chrzest Święty. Ofiara na tacę z dzisiejszego święta przeznaczona jest na KUL i UPPII.

 

11.04.23 - Wtorek uzyskaliśmy ostateczna prawomocną decyzję z Urzędu Gminy w Niebylcu dotyczącą usuwania tui na cmentarzu parafialnym w Lutczy. Dziś także rozpoczęły się te prace na cmentarzu.

 

13.04.23 - Czwartek przygotowujemy do wydania zaproszenia dla mieszkańców Lutczy na renowację Misji Świętych Intronizacyjnych.

 

15.04.23 - Sobota o godzinie 16.00 kolejna katecheza w ramach przygotowania do Pierwszej Spowiedzi i Komunii Świętej dla rodzin uczniów klas trzecich Szkół Podstawowych.

 

16.04.23 - Niedziela Bożego Miłosierdzia zbieramy ofiary na tacę i skarbonki wielkopostne na Caritas podczas każdej Mszy Świętej.

 

19.04.23 - Środa zebranie tradycyjne Świąteczne Parafialnego Zespołu Caritas z podsumowaniem ofiar ze skarbonek wielkopostnych.

 

20.04.23 - Czwartek po południu wizytacje dziekańska naszej parafii.

 

22.04.23 - Sobota zakończono prace przy usuwaniu tui na cmentarzu parafialnym a o godzinie 16.00 kolejna katecheza w ramach przygotowania do Pierwszej Komunii Świętej dla rodzin uczniów klas trzecich Szkół Podstawowych.

 

25.04.23 - Wtorek są już folderki wydrukowane na renowacje misji. Dziś po południu nie odbyła się tradycyjna procesja do Krzyży Misyjnych z okazji Świętego Marka z powodu deszczu. Wierni zebrani w świątyni modlili się do Wszystkich Świętych prosząc o urodzaje i zachowanie nas od klęsk żywiołowych.

 

29.04.23 - Sobota kolejna katecheza dla rodzin uczniów klas trzecich Szkół Podstawowych przed Pierwszą Spowiedzią i Komunią Świętą.

 

01.05.23 - Poniedziałek Stowarzyszenie Rodzin Katolickich w Lutczy ustawiło, w nawach bocznych kościoła parafialnego na tle stacji drogi krzyżowej, wystawę poświęconą Rodzinie Ulmów z Markowej. O godzinie 18.00 rozpoczyna się tradycyjnie nabożeństwo majowe poprzedzone wcześniej półgodzinna prywatną adoracją Najświętszego sakramentu. Od dzisiaj do niedzieli (7 maja) po rannej Mszy Świętej do wieczora wierni i goście mogą zapoznawać się z historią Rodziny Ulmów prezentowaną na wystawie, których uroczystości beatyfikacyjne będziemy przeżywać w markowej 10 września 2023 roku o godzinie 10.0.

 

03.05.23 - Środa Uroczystość Matki Bożej Królowej Polski wierni licznie uczestniczyli we Mszach Świętych w porządku niedzielnym. Modliliśmy się o godz. 9.00 w intencjach Ochotniczej Straży Pożarnej, która wystąpiła z pocztem sztandarowych, a na sumie szczególnie modliliśmy się w intencjach Ojczyzny.

 

06.05.23 - Sobota o godzinie 16.00 kolejne spotkanie rodzin przed Pierwszą Spowiedzią i Komunią Świętą. Z powodu deszczu nie odbyła się procesja Różańcowa na Nabożeństwie Fatimskim o 20.00.

 

07.05.23 - Niedziela po sumie zmiana tajemnic żywego różańca a po Mszy Świętej o 15.00 kolejne posiedzenie Rady duszpasterskiej, na który podsumowano prace parafii w wymiarze duchowym i materialnym od 1995 do 2023 roku. Wieczorem została złożona wystawa o Rodzinie Ulmów i przekazana do Husowa.

 

09.05.23 - Wtorek po południu 31 osób z rodzin uczniów klas drugich Szkół Podstawowych bardzo solidnie pracowało przy koszeniu traw i porządkowaniu otoczenia budynków parafialnych.

 

12.05.23 Piątek o 16.00 Pierwsza Spowiedź Święta uczniów klas trzecich Szkół Podstawowych oraz dla ich rodzin możliwość korzystania z sakramentu pokuty.

 

13.05.23 - Sobota dziś od rana 14 osób z rodzin uczniów klas drugich Szkół Podstawowych bardzo solidnie pracowało przy sprzątaniu kościoła parafialnego a po południu została bardzo pięknie przybrana kwiatami świątynia na jutrzejszą uroczystość.

 

14.05.23 - Niedziela na sumie o 10.30 piękna i poważna uroczystość Pierwszej Komunii Świętej dla 30 uczniów klas trzecich Szkół Podstawowych i ich rodzin.

 

15.05.23 - Poniedziałek podczas nabożeństwa wieczornego poświecenie dewocjonaliów otrzymanych z okazji Pierwszej Komunii Świętej a po nabożeństwie 5 osób z rodzin uczniów klas drugich Szkół Podstawowych pracowało przy sprzątaniu kościoła parafialnego. 

 

19.05.23 - Piątek rozpoczynamy nowennę przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego oraz rozpoczęciem Renowacji Misji Intronizacyjnych w dni 28 maja 20923 roku. Rodziny dzieci komunijnych bardzo pięknie uczestniczyły w nabożeństwach wieczornych w Białym Tygodniu.

 

20.05.23 - Sobota na zakończenie Białego Tygodnia rodziny dzieci komunijnych razem z ks. Wikariuszem uczestniczą w pielgrzymce dziękczynnej do Krakowa-Łagiewnik, Wadowic i Kalwarii Zebrzydowskiej.

 

21.05.23 - Niedziela na prymarii o 7.00 Uroczystość Rocznicy Pierwszej Komunii Świętej dla rodzin uczniów klas czwartych Szkół Podstawowych pod przewodnictwem ks. Andrzeja. dziś ofiara na tacę przeznaczona jest na katolickie diecezjalne Radio Via.

 

28.05.23 - Niedziela Zesłania Ducha Świętego rozpoczynamy Renowację Misji Intronizacyjnych tak jak było to przed rokiem zaplanowane. Zakończenie 1 czerwca 2023 r. przez Ojców Redemptorystów  o. Andrzeja Zająca z Barda Śląskiego oraz o. Wojciecha Skroboszewskiego z Gdyni.

 

02.06.23 - Piątek po południu Panowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Lutczy przeprowadzili naprawę średniego dzwonu oraz konserwację pozostałych. Po nabożeństwie wieńczonym odbyło się spotkanie w salce katechetycznej pielgrzymów udających się Dolny Śląsk w dniu 2 lipca 2023 r.