numery archiwalne

 

"Czyż może być coś dobrego ...

Z Lutczy

Chodź i zobacz" /J 1,46/

Gazeta  Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Koła Parafialnego w Lutczy           Nr   240   Wrzesień   2017

 

 

Polskie objawienia

 

Maryja ukazywała się od 27 czerwca do 16 września 1877 roku. W sumie tych objawień było 160. Orędzie przekazała trzynastoletniej Justynie Szafryńskiej i dwunastoletniej Barbarze Samulowskiej. – Matka Boża przyszła do dzieci i zwróciła się do nich w języku polskim, gwarą warmińską, w czasach kiedy Rzeczpospolita nie istniała na mapie świata! To miało ogromne znaczenie dla Polaków zniewolonych zaborami – podkreśla ks. Marcin Chodorowski CRL, kustosz sanktuarium w Gietrzwałdzie. – Maryja dawała nadzieję, że Polska się odrodzi – dodaje. Matka Boża w Gietrzwałdzie w swym orędziu ostrzegała przed złem, czyli przed szatanem. Jako ratunek wskazała na sakramenty, w tym pokutę, Eucharystię, kapłaństwo. Wzywała do czystości i walki z nałogiem pijaństwa, ale przede wszystkim do codziennej modlitwy różańcowej. – Minione 140 lat nie jest dla nas przeszkodą, aby mieć udział w tych objawieniach. Maryja przychodzi do współczesnego człowieka.

Całe przesłanie Matki Bożej zmierza ku temu, aby ludzie zbliżyli się do Chrystusa. Maryja w gietrzwałdzkim wizerunku pokazuje dłonią na Jezusa – tłumaczy ks. Chodorowski. – Ciągle na nowo musimy odkrywać zarówno w wymiarze społecznym, jak również indywidualnym przesłanie, które płynie z Gietrzwałdu: poznać Chrystusa i żyć Jego nauką. Stąd wezwanie Maryi do świadomego i pełnego uczestnictwa w Eucharystii oraz modlitwy różańcowej – zaznacza ks. Marcin Chodorowski CRL. Kustosz sanktuarium gietrzwałdzkiego wskazuje, że wezwanie Maryi do modlitwy różańcowej miało głębokie znaczenie ewangelizacyjne w kontekście historycznym. W czasach gdy ludzie nie mieli dostępu do Pisma Świętego, właśnie poprzez rozważanie tajemnic różańcowych poznawali życie Jezusa. Objawienia uznane Objawienia Maryi w Gietrzwałdzie jako jedyne w Polsce zostały uznane przez Kościół. 11 września 1977, w 100-lecie objawień Matki Bożej ks. bp Józef Drzazga, biskup warmiński, wydał w tej sprawie dekret. „Zatwierdzamy kult objawień Matki Boskiej w Gietrzwałdzie jako niesprzeciwiający się wierze i moralności chrześcijańskiej, oparty na faktach wiarygodnych, których charakter nadprzyrodzony i Boży nie da się wykluczyć”. Matka

Od dziewięciu lat pielgrzymkę rodzin od grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki do Gietrzwałdu organizuje Jacek Sowiński z parafii św. Jakuba na warszawskiej Ochocie. Ciągle wraca do tego słynącego z wielu łask sanktuarium. – Człowiek szuka ratunku, chce dziękować za ratunek, za to, co Maryja uczyniła w życiu – wyznaje w rozmowie z „Naszym Dziennikiem”. Niezwykle interesująca jest historia zrodzenia się u niego idei pielgrzymowania do Gietrzwałdu. – Zostałem zwolniony z pracy, moje dziecko było przez sześć lat uzależnione od narkotyków. Powiedziałem Matce Bożej: „Tyle lat Ci służę, ratuj”. Wówczas podczas pielgrzymki na Jasną Górę założyłem siedem pielgrzymkowych Kół Żywego Różańca. Jedną z intencji była prośba o potrzebne łaski dla mojej rodziny. Syn w ciągu roku, otoczony Różańcem, wyszedł z tego okrutnego zniewolenia. Dlatego też przed dziewięciu laty zacząłem organizować pielgrzymki do Gietrzwałdu. Moja rodzina, mocno zdewastowana, została uratowana dzięki modlitwie różańcowej. A przecież na Różaniec wskazała 140 lat temu Matka Boża w Gietrzwałdzie – podkreśla pan Jacek. Jak zaznacza, wszyscy mamy obowiązek modlić się za polskie rodziny, aby były Bogiem silne. – Nie pomoże nawet najlepszy rząd, jeżeli sami nie będziemy szli do Matki. Maryja w Gietrzwałdzie przychodziła 160 razy do dzieci i gwarantowała, że dzięki codziennej modlitwie różańcowej Polska zostanie uratowana, że znajdzie się na mapie świata. Jestem przekonany, że nasza modlitwa w intencji polskich rodzin przyczyni się do tego, że na mapie Polski nietrudno będzie o rodziny Bogiem silne – podkreśla.

Każdego dnia w sanktuarium gietrzwałdzkim zapełnia się Księga próśb i podziękowań przez wstawiennictwo Maryi. Ludzie wrzucają swoje intencje do ustawionej w bazylice specjalnej skarbony, przesyłają je na adres sanktuarium lub podają za pośrednictwem strony internetowej http://sanktuariummaryjne.pl.

We wszystkich intencjach w sanktuarium codziennie sprawowana jest zbiorowa Msza św. Wierni Pani Gietrzwałdzkiej powierzają swoje troski. Błagają o to, aby ratowała małżeństwa i rodziny przed nieszczęściem rozpadu. Proszą o łaskę wiary i uwolnienie z nałogów. Pośród niezliczonych intencji np. babcia prosi o zdrowie dla wnuka: „Matko Boża, ulituj się nad moim wnusiem Michałkiem, uzdrów go z ciężkiej nieuleczalnej choroby”. Syn błaga o interwencję Maryi, aby jego mama Stanisława została uleczona z choroby nowotworowej. Wśród składanych próśb powtarzają się też dotyczące szczęśliwego rozwiązania. „Maryjo. Matko Boga. Pani Gietrzwałdzka. Proszę Ciebie o łaskę poczęcia i narodzin zdrowego dziecka. O wyleczenie z niepłodności. Maryjo, Matko Jezusa, wyjednaj tę prośbę u Swego Syna. Maryjo, nie opuszczaj, wspomóż nas” – czytamy w jednym z wpisów. W gietrzwałdzkiej bazylice w każdy drugi czwartek miesiąca jest odprawiana Msza św. i specjalne nabożeństwo z modlitwą o uzdrowienie (o godz. 17.30 – modlitwa różańcowa, o godz. 18.00 – Msza św., a po niej modlitwa o uzdrowienie).

Matka Boża Gietrzwałdzka jest skuteczną lekarką duszy i ciała. Ludzie otrzymują ratunek. „O Matko Gietrzwałdzka, przed 3 laty przed Twym cudownym obrazem wyprosiłam u Ciebie upragnioną ciążę, w którą, zdaniem lekarzy, ciężko będzie mi zajść. Cudownie zostałam obdarowana dokładnie w tym czasie. Pojawiłam się u Ciebie jeszcze dwa razy z prośbami o szczęśliwy przebieg ciąży i rozwiązanie. A ostatnim razem już z moją śliczną i zdrową córeczką. Wtedy, o Matko, zawierzyłam ją Tobie na całe życie. Mój największy skarb, o Mateńko, oddałam Tobie. Dziękuję Ci, moja przenajłaskawsza Maryjo, za wszystkie łaski i błogosławieństwa, które mi wypraszasz u naszego Pana. Wiem jedno, że do Gietrzwałdu będę pielgrzymowała do końca życia i dziękowała za cud za sprawą Najukochańszej Matki Bożej Gietrzwałdzkiej” – opisuje swoją historię jedna z mam, dziękując za zdrową córkę. Jest też wiele świadectw uzdrowień. U Marianny w marcu 2012 r. stwierdzono guza trzustki z przerzutami do płuc. „Jeszcze w tym samym miesiącu moje dzieci z żonami i mężami przyjechały do Gietrzwałdu, aby prosić Matkę Bożą o cud uzdrowienia. Została także odprawiona Msza św. z prośbą o uzdrowienie z choroby nowotworowej. W kwietniu br. w szpitalu specjalistycznym przeprowadzono operację laparoskopową, podczas której nie stwierdzono zmian opisywanych we wcześniejszym badaniu. Podczas operacji pobrano również do badania płyn surowiczy z otrzewnej. W rozpoznaniu histopatologicznym tego płynu nie stwierdzono komórek nowotworowych. Jestem przekonana, że poprawa mojego stanu zdrowia ma źródło nadprzyrodzone i dokonała się na skutek modlitwy do Matki Bożej Gietrzwałdzkiej. W modlitwę o łaskę uzdrowienia zaangażowanych było wiele wspólnot życia zakonnego, ruchów charyzmatycznych i modlitewnych, w tym Nieustanny Różaniec” – daje świadectwo Marianna.

Od 27 czerwca do 16 września w sanktuarium w Gietrzwałdzie będzie można uzyskać specjalny odpust jubileuszowy. Same uroczystości rocznicowe zainaugurowane zostały już 21 kwietnia pielgrzymką maturzystów do Gietrzwałdu. 13 maja w łączności z jubileuszem 100-lecia objawień Matki Bożej w Fatimie zostały poświęcone nowe kapliczki różańcowe w sanktuarium. 27 czerwca br. odbyły się uroczystości rocznicy rozpoczęcia objawień w Gietrzwałdzie. Uczestniczyły w nich m.in. wspólnoty Żywego Różańca z całej Polski. Początek uroczystości o godz. 15.00 (wystawienie Najświętszego Sakramentu i Koronka do Bożego Miłosierdzia). Msza św. pod przewodnictwem ks. abp. Edmunda Piszcza z Olsztyna została odprawiona o godz. 18.00. W programie przewidziano odmówienie wszystkich czterech części Różańca i konferencję. Czuwania modlitewne odbywały się każdego 27. dnia miesiąca w lipcu i sierpniu. Centralne uroczystości jubileuszowe zaplanowano na 10 września na godz. 11.00 z udziałem przedstawicieli władz i Episkopatu Polski. – Serdecznie zapraszany do Gietrzwałdu, aby uczcić jubileusz 140. rocznicy objawień i 50. rocznicy koronacji obrazu. Zachęcam do odkrywania orędzia z Gietrzwałdu, bo ono jest bardzo ewangeliczne i eklezjalne – mówi ks. bp Józef Górzyński, metropolita warmiński.

Zob. Nasz Dziennik,27.06.2017 r.

 

Niepozorny kościół, w którym ukryto skarb cz. II

 

W nawie głównej Mucha umieścił czternaście scen z Nowego Testamentu - m.in. Przemienienie na Górze Tabor, powrót syna marnotrawnego, historię miłosiernego Samarytanina, ukamienowanie św. Szczepana, osiem błogosławieństw. Warto przyjrzeć się im dokładniej, a także przypomnieć, że nie przez przypadek Eugeniusz Mucha został w przeszłości określony mianem "twórcy-gawędziarza" (K. Czerni).

Malarz bowiem nie ograniczał się do uchwycenia jednego wydarzenia bądź też motywu z kart Pisma Świętego. Każda z przedstawionych przez niego scen jest swego rodzaju opowieścią ze wstępem, rozwinięciem i zakończeniem. Twórca uzupełnił je obrazami z innych fragmentów Ewangelii, które są niejako rozszerzeniem oraz dopełnieniem i tworzą spójną całość. Co ciekawe, artysta z charakterystyczną dla siebie twórczą swobodą wplótł w część scen ważne momenty z bieżącego dlań życia Kościoła.

W scenie rozmnożenia chleba i ryb Jezus przekazuje pełen kosz ówczesnemu św. Piotrowi - papieżowi Pawłowi VI. Mucha i tym razem bezpretensjonalnie i z lekkością przybliżył wiernym głębię tajemnic żywej wiary.

Warto przyjrzeć się bliżej choćby jednej ze scen - na przykład Jezusa Chrystusa objawiającego się Marii Magdalenie w postaci ogrodnika. Wydaje się, że malarz uchwycił moment wypowiadania słów Jezusa - "Nie zatrzymuj mnie".

Przedstawiony wśród dojrzałych, kwitnących róż Chrystus z gestem błogosławienia pochyla się nad Marią, jednak w tym momencie dzieli ich jeszcze niebieska sfera. Wspomniana scena zawiera w sobie więcej historii - nie jest to tylko moment pierwszego objawienia się po śmierci Chrystusa Zmartwychwstałego.

To cała opowieść uwzględniająca znane nam z kart Pisma inne okoliczności tego wydarzenia: artysta umieścił tu także św. Piotra ze św. Janem wkraczających do pustego grobowca. Jest również scena drogi dwóch uczniów zmierzających do Emaus, a także pojawienie się Jezusa w wieczerniku. Nad całością znajdują się dłonie Ojca Niebieskiego w symbolicznym, obejmującym geście wieńczące całość.

Eugeniusz Mucha jest również autorem obrazu umieszczonego nad chrzcielnicą. Przedstawiona została na nim scena chrztu Jezusa, obejmująca m.in. twarz Mistrza z Nazaretu, dłoń Jana Chrzciciela oraz synogarlicę. Sposób jej przedstawienia przypomina ikonę.

Mucha wplata w swoją twórczość także elementy wypływające z tradycji sztuki Kościoła wschodniego. Analogicznie rzecz ma się z tabernakulum, za którego projekt oraz wykonanie odpowiadał także artysta z Nowej Huty. W podobnej konwencji stylistycznej przedstawieni zostali patroni świątyni - Najświętsza Maryja Panna oraz św. Józef obejmujący Dziecię. Całość oplatają słowa nowego przykazania miłości (J 15,12-13).

Warto zwrócić uwagę również na rozwiązanie umożliwiające otwarcie części nad tabernakulum. W miejsce patronów świątyni pojawia się Jezus przemieniający wino w krew podczas ostatniej wieczerzy z dwunastoma apostołami.

We wnętrzu kościoła w Lutczy można znaleźć też niecodzienne dzieła innych znanych artystów - stacje drogi krzyżowej (J. Jończyk), figurę Matki Bożej Wniebowziętej (T. Szpunar) oraz przekrywającą nawę główną oryginalną strukturę przeplatających się niczym pnącza wina wokół krzyża. W świątyni znajduje się również nieduża kaplica, za której dekorację ścian także odpowiada artysta z Krakowa.

Dzieła Eugeniusza Muchy umiejscowione zostały jakby poza czasem. Mogłyby się znajdować zarówno w domach modlitwy bądź katakumbach pierwszych chrześcijan, jak i we współczesnej świątyni. Twórca czerpie z wielowiekowego dziedzictwa sztuki sakralnej, jednakże jego interpretacje Pisma Świętego i symbolika są bardzo osobiste. Pozornie proste i czytelne polichromie pod zewnętrzną warstwą wymiaru estetycznego skrywają w sobie głębię.

Wydają się być wnikliwie kontemplowane, spójne i dojrzałe, ukazywać ponadczasowy wymiar oraz przekaz Ewangelii. Przybliżają treści religijne niczym w przeszłości biblia pauperum, jednocześnie osobliwym językiem artystycznym zachęcając, a nawet "prowokując" do ponownej medytacji nad pozornie dobrze znanymi scenami. O niespotykanej wrażliwości, pokorze oraz poczuciu odpowiedzialności twórcy świadczy wyznanie samego malarza zapisane w prywatnych notatkach. Sporządził je tuż przed rozpoczęciem prac w kościele w Lutczy. Dziś brzmią jak rachunek sumienia artysty. I są nim dla każdego artysty…

"Dziś mam wrastać w tę ścianę - mam ją kochać i pieścić. Mam w nią wrażać siebie, muszę spowodować, by była czuła jak kochanka, spowodować, by była płodna, by rodziła - była NASZĄ PRZYSZŁOŚCIĄ, RADOŚCIĄ, NADZIEJĄ, DROGĄ, PRAWDĄ, ZBAWIENIEM /moim/.

1.      Czy nie okażę się impotentem /to najgorsze/

2.      Egoistą zadowalającym tylko siebie /okrutnikiem/.

3.      Leniem, a mającym szansę.

4.      Czy będę na tyle mądry, by odpoczywać w tej robocie - a płonąć żądzą.

5.      Nie być lękliwy - nie bać się /kto się boi, nie kocha doskonale/.

6.      Mieć równocześnie dystans - oddać się, ale nie zmieszać się, zostać czystym, zatracić się, by odnaleźć się pełnym"

arch. Jakub Turbasa

 

XV ROCZNICA KORONACJI MATKI BOŻEJ W CZUDCU

 

Serdecznie zapraszamy na obchody 15 rocznicy Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Łaskawej Królowej Różańca Świętego Pani Czudeckiej oraz Dożynki Powiatowe na sobotę 9 września 2017 r.

Uroczystości te będą miały miejsce na stadionie sportowym.

O godz. 9.30 – program słowno muzyczny, 10.00 – Modlitwa różańcowa, a o 11.00 suma pod przewodnictwem ks. Biskupa Jana Wątroby.

Zaś wieczorem od 16.30 – koncert zespołu Mały Śląsk oraz Eleni. Wszystkich czcicieli Pani Czudeckiej serdecznie zapraszamy.          

Duszpasterze z Czudca

 

Serdecznie zapraszamy do Dębowca

 

W poniedziałek 11 września br. w  Bazylice Dębowieckiej odbędzie się spotkanie Rodziny Radia Maryja

oraz transmisje: Mszy Świętej w TV Trwam i Radio Maryja oraz Rozmowy Niedokończonych.

Rozpoczęcie o godz. 17.30 programem słowno–muzycznym, następnie Modlitwa Anioł Pański,

o godz. 18.20  – Msza Święta i 21.30 – 23.35 – Rozmowy niedokończone w Radio Maryja.

ZACHĘCAMY DO UDZIAŁU W TYM MODLITEWNYM WYDARZENIU.

Z NASZEJ PARAFII ORGANIZOWANY JEST WYJAZD NA TO SPOTKANIE.

WYJAZD W PONIEDZIAŁEK 11.09.2017 r. O GODZ. 16:00, POWRÓT PO APELU JASNOGÓRSKIM OK. 22:30.

ZAPISY W ZAKRYSTII U KS. ANDRZEJA DO NIEDZIELI 10.09.2017 - KOSZT: 30 ZŁ

 

Tydzień Wychowania Chrześcijańskiego

10 – 16 IX 2017  r. Lutcza

 

Tydzień Wychowania to inicjatywa Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski i Rady Szkół Katolickich. Na tę okoliczność księża biskupi wystosowują list pasterski na 10 IX 2017 r.

Zbliżający się Tydzień Wychowania Chrześcijańskiego pod hasłem: „Maryja wychowawczynią pokoleń przypada w dniach 10 – 16 września 2017 roku.

Serdecznie zapraszamy wszystkich parafian do włączenia się w nabożeństwa poświecone sprawie wychowania.

A oto porządek nabożeństw w kościele parafialnym.

1.      Rodzice i uczniowie Szkół Podstawowych z klas trzecich 10 IX – niedziela – godz. 10.30 suma

2.      Pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej – 11 IX– poniedziałek

3.      Rodzice i dzieci przedszkolne, klasy 0 i klasy I do III Szkół Podstawowych – 12 IX – wtorek godz. 18.00.

4.      Spotkanie dla rodziców i dzieci z klas IV, V i VI i VII Szkół Podstawowych – 13 IX – środa godz. 18.00.

5.      Rodziców, nauczycieli i uczniów Gimnazjum oraz wszystkich Parafian jako wielką jedną rodzinę zapraszamy na Mszę Świętą a następnie na nabożeństwo Drogi Krzyżowej w plenerze14 IX – czwartek godz. 17.00. Nabożeństwo przegotują grupy parafialne.

6.      Na wychwalanie Bożego Miłosierdzia młodzież z szkół średnich, zawodowych, młodzież, która pragnie uczestniczyć w kursie przedmałżeńskim oraz wszystkich chętnych – 16 IX – piątek godz. 18.00. Rozpoczęcie kursu przedmałżeńskiego.

Chorych, cierpiących prosimy w te dni o modlitwę i ofiarowanie swoich trudów życia na intencje katolickiego wychowania młodego pokolenia naszej parafii.

 

LUTCZA – PIELGRZYMKA PARAFIALNA - 23.09.2017

MARKOWA - MUZEUM ULMÓW, PRZEMYŚL - KALWARIA PACŁAWSKA

 

8.00 - WYJAZD

10.00 - MARKOWA ZWIEDZANIE MUZEUM

12.00 - WYJAZD DO PRZEMYŚLA

13.30 - ZWIEDZANIE, WSD PRZEMYŚL, KATEDRA PRZEMYSKA - CZAS WOLNY

16.00 - WYJAZD DO KALWARII PACŁAWSKIEJ

17.00 - KALWARIA PACŁAWSKA, zwiedzanie, modlitwa różańcowa

20.00 - WYJAZD W DROGĘ POWROTNĄ

22.OO - POWRÓT DO LUTCZY

ZAPISY u ks. Andrzeja. KOSZT: - 60 złotych

Ze względu na rezerwacje biletów zapisy do 19 września!!!!

 

O piękno dla Pana Jezusa w sierpniu troszczyli się:

 

Kościół parafialny

 

7 VIII: 55, 63, 64, 74, 79.

10 VIII: 15 rodzin I Komunii Św.

12 VIII: 8 rodzin I Komunii Św.

14 VIII: 6 rodzin I Komunii Św.

16 VIII: 4 rodzin I Komunii Św.

19 VIII: 84, 97, 95, 97, 98, 99.

21 VIII: 97, 98, 99.

26 VIII: 100, 103a, 103, 104, 105, 106, 110, 114.

28 VIII: 100, 103a, 103, 106.

2 IX: 119, 120, 121, 124, 125, 130, 131, 133, 138.

 

Kościół zabytkowy

 

12 VIII – 426 i 425, 19 VIII – 337 Hajduk i Tyczewski, 26 VIII – 337 Koza i Bieryło, 2 IX – 341 i 352.

 

O piękno dla Jezusa we wrześniu prosimy

 

w kościele parafialnym:

 

9 i 11 IX: 139 Misiur, 140 Barnat, 142 Wojsa, 143 Misiur, 146 Froń, 152 Szurlej, 153 Buczek, 154a Korab.

16 i 18 IX: 154 Janusz, 155 Pałka, 158 Stachowicz, 158a Stachowicz, 163 Cisek, 168 Dudek, 169 Dudek, 169a Dudek.

23 i 25 IX: 171a Dudek, 171 Dudek, 172 Fic, 174 Turoń, 176 Pitera, 178 Bara, 178a Bara, 181 Szurlej.

30 IX i 2 X: 182 Źrebiec, 184 Krupa, 186a Czerwiński, 194 Korab, 194a Korab, 200 Janusz, 203 Turoń, 206 Turoń.

 

w kościele zabytkowym:

 

9 IX – 375 Wnęk i 376 Pitera. 16 IX - 381a Korab i 380 Moskal. 23 IX – 381 Uram i 424 Domaradzka. 30 IX – 422 Boczar i 418 Szostak. 7 X – 417a Pająk i 416 Matłosz.